ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dieta dla mózgu. Co jeść, by dobrze myśleć?

Środa, 11 grudnia 2019 1443
Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Po części znajduje się w tym trochę prawdy, ponieważ nasza dieta warunkuje funkcjonowanie całego organizmu. Wpływa między innymi na to, jak działa nasz mózg. Na co zatem stawiać, aby wesprzeć jego funkcjonowanie?

Orzechy laskowe – dobro z natury!


Bez wątpienia orzechy laskowe należą do najpopularniejszych odmian orzechów. Znane są w wielu krajach i co ciekawe, występują w blisko 100 odmianach. Najczęściej wykorzystywane są jako dodatek do tortów i wielu różnych ciast oraz deserów, a także do dań wytrawnych. Stanowią bogactwo witaminy B1 oraz cynku. Znajduje się w nich także żelazo, które:

  • pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych,
  • wspiera prawidłowy transport tlenu.

Dlatego orzechy laskowe powinny znaleźć się na liście każdego, kto planuje usprawnić pracę jednego z najważniejszych organów naszego ciała, czyli mózgu. Możesz je zakupić na https://ebakalland.pl/bak-ep-orzechy-laskowe-100g.html

 

Gorzka czekolada – pomysł na zdrowy deser


Główna rolę odgrywają tu flawanole, czyli związki zawarte w kakao. Ich regularna konsumpcja również może wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych, a dodatkowo umożliwia lepszą kondycję umysłową.

 

Rośliny strączkowe i spółka – poznaj ich moc


W fasoli i grochu, podobnie jak w orzechach występuje żelazo. Można je również znaleźć w warzywach liściastych, rodzynkach oraz owocach pestkowych. Jest bardzo ważne, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do problemów z przyswajaniem wiedzy. Dlatego, jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć go w pożywieniu, pomyśl o suplementacji.

 

Witamina B3 – gdzie jej szukać?


Ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Poza tym bierze udział w syntezie hormonów, m.in. kortyzolu. Jej inne określenia to niacyna oraz witamina PP. Czy można zwiększyć ilość B3 w naszym organizmie, stosując dietę? Tak, znajduje się ona bowiem w przetworach mięsnych (cielęcym i wieprzowym), a ponadto w drożdżach i orzechach arachidowych. Niacyna jest też w tuńczyku, ziarnach zbóż, a oprócz tego w roślinach liściastych takich jak: szpinak, szczaw, pietruszka.

 

Tłuszcze nienasycone – poznaj ich cenną rolę


Ich zadaniem jest ochrona neuronów i przyśpieszenie przewodzenia impulsów. Są to kwasy Omega-3 i Omega-6, których niedobory prowadzą do zmniejszenia wydzielania serotoniny. Organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości sam, dlatego warto, aby był wspierany dietą składającą się z ryb, pestek słonecznika, alg morskich, nasion lnu, orzechów włoskich.

 

Czego unikać?


Warto wyłączyć z diety przede wszystkim wszelkie używki, między innymi alkohol. Dodatkowo sprawdza się zminimalizowanie ilości wypijanej kawy. Ma ona działanie pobudzające, w rzeczywistości jednak może osłabić koncentrację. Miej to na uwadze, szczególnie wtedy, kiedy planujesz nowy, zdrowy rozdział w swoim życiu.

 

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat