ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Debata o aktywności seniorów

Czwartek, 26 kwietnia 2018 2472
Ponad 350 uczestników i 40 prelegentów wzięło udział w Ogólnopolskiej Konferencji "Bezpieczny Senior", którą w Łodzi zorganizowała Społeczna Akademia Nauk. Wśród poruszonych tematów znalazły się zarówno te związane z geriatrią, jak i z aktywnością społeczną seniorów i szeroko rozumianą profilaktyką.

Ładuję galerię...

Osoby starsze chcą uczestniczyć w życiu publicznym, czego najlepszym przykładem jest aktywność przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - Chcemy propagować taki pogląd, że bezpieczny senior i aktywny senior to pojęcia, które się nie wykluczają. Bardzo często seniorami nie trzeba się opiekować. Oni świetnie zadbają o siebie sami, jeśli stworzymy im sprzyjające warunki i ich do tego zachęcimy - powiedział dr Adam Gogacz ze Społecznej Akademii Nauk.

 

Z kolei prof. Tomasz Kostka, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwrócił uwagę na fizyczny aspekt opieki nad seniorami.  - Polskie społeczeństwo szybko się starzeje, co jest o tyle dużym wyzwaniem, że osoby w wieku 70-80 lat bardzo często są niepełnosprawne. Musimy zrobić wszystko, żeby seniorzy jak najdłużej byli sprawni i funkcjonowali samodzielnie. Służą temu ruch, odpowiednie odżywianie i odpowiednia opieka medyczna. Światowe zalecenia w zakresie aktywności fizycznej to 150 minut tygodniowo. Coraz częściej widzimy seniorów, którzy np. uprawiają w parkach nordic walking. To pozytywne zjawisko, bo świadczy o tym, że chcą dbać o siebie.

 

Wiele inspiracji dotyczących aktywności seniorów płynie z Japonii. Tam osoby mające nawet ponad 100 lat realizują się w różnych płaszczyznach, np. w pływaniu, pchnięciu kulą. - Pewna 104-letnia Japonka została nawet dziennikarką telewizyjną. Moim zdaniem nie powinniśmy skupiać się tylko na zagrożeniach, ale również stwarzać seniorom warunki do samorozwoju, bo na ten nie jest za późno bez względu na wiek - dodał prof. Grzegorz Ignatowski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych SAN.

 

Wśród prelegentów znaleźli się także funkcjonariusze policji. Opowiedzieli o zagrożeniach czyhających na starszych ludzi ze strony oszustów i złodziei. Był to wstęp do cyklu warsztatów dla seniorów, które wkrótce będą przeprowadzane w całym województwie łódzkim.


Zainteresował temat?

3

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat