Debata naukowa „Przystanek niepodległa”

ePiotrkow Czwartek, 23 listopada 20175 2518
,,Przystanek Niepodległa” to nazwa debaty, która 28 listopada w godzinach od 11.00 do 13.00 odbędzie się w filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. - Punktem wyjścia do dyskusji będzie refleksja nad różnymi aspektami odzyskania nieodległości w 1918 r. oraz nad procesami jej ugruntowywania wśród Polaków – zapowiadają organizatorzy.

Prelegentami będą:

prof. UŁ dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, wystąpienie pt. "Dlaczego Niepodległość udała się Polsce a nie Ukrainie?"

prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz, wystąpienie pt. ,,Siły i środki do odzyskania niepodległości”.

prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, wystąpienie pt. "Otoczenie międzynarodowe wobec sprawy polskiej".

Moderator: dr Konrad Hennig.

 

Przed rozpoczęciem debaty odbędzie się podsumowanie konkursu dla uczniów szkół średnich "Co zrobiłbym na miejscu Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1918 roku?” wraz z rozdaniem nagród. Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie szkoły z województwa łódzkiego.

 

Biogramy prelegentów:

Jacek Reginia­-Zacharski – ­ doktor habilitowany, historyk i politolog, Prodziekan ds. Nauczania Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalista w zakresie historii najnowszej, historii stosunków międzynarodowych oraz bezpieczeństwa międzynarodowego.

 

Marek Dutkiewicz- kierownik Zakładu Historii XIX i XX wieku w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Filia Piotrków Trybunalski. Od 2010 r doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii. Ekspert z dziedziny historii wojskowości polskiej 1914-1989, a zwłaszcza wojskowej służby zdrowia; historii munduru i odznak Wojska Polskiego oraz tematu Zbrodni Katyńskiej.

 

Arkadiusz Adamczyk- polski historyk i politolog, od 2009 r doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracownik tamtejszego Zakładu Historii i Administracji Bezpieczeństwa. Od 2011 r. redaktor naczelny roczników naukowych "NIEPODLEGŁOŚĆ" oraz "Polityka i Bezpieczeństwo", członek Zespołu do spraw problematyki Trybunału Konstytucyjnego, powołanego przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

Konrad Hennig (moderator) ­ – doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki, w latach 2013­-2015 Kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno­-Ekonomicznej w Sieradzu. Autor kilkunastu publikacji naukowych oraz tekstów publicystycznych. Wieloletni sekretarz łódzkiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. Współzałożyciel Fundacji Aurea Libertas, koordynator zespołu ekspertów łódzkiego Ośrodka Studiów o Mieście i Stowarzyszenia Wolne Miasto Łódź.

 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.11.2017 13:53

wstęp wolny na 100%

00


gość ~gość (Gość)24.11.2017 07:13

Wstęp wolny.

00


Witek ~Witek (Gość)23.11.2017 10:22

Zbędna dyskusja bo Polska straciła suwerenność i raczej z tego się już nie wygrzebie

20


mom ~mom (Gość)23.11.2017 10:12

Proszę o doprecyzowanie; czy wstęp wolny, czy wstęp za zaproszeniami, czy wstęp odpłatny - po ile zł a może € ? ? ? Mniema, że jak naukowcy to odpłatnie .........

30


gość ~gość (Gość)23.11.2017 09:34

Adamczyk ma dziwny wygląd.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat