Czym w wakacje zajmował się sanepid? Akcja Lato 2017 już podsumowana

ePiotrkow Piątek, 08 września 201710 3137
Piotrkowski sanepid podsumował właśnie akcję Lato 2017 w powiecie piotrkowskim. Jakie wnioski?
fot. archiwum TT

W czasie wakacji organizatorzy wypoczynku letniego zorganizowali dla dzieci i młodzieży 86 turnusów dla 4337 uczestników. Sanepid przeprowadził 106 kontroli stanu sanitarno-porządkowego i technicznego, z których wynikało, że organizatorzy wypoczynku zapewnili prawidłowe tj. bezpieczne i higieniczne warunki wypoczywającym. W czasie kontroli oceniano też stan sanitarny bloków żywieniowych oraz sposób żywienia wypoczywających dzieci i młodzieży. - Posiłki były urozmaicone, prawidłowo zestawione pod względem udziału pełnowartościowego białka, warzyw i owoców. Dostarczały odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych, były skomponowane z produktów wszystkich grup żywnościowych i wydawane o stałych porach dnia – informują pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie.


W toku czynności kontrolnych bloku żywieniowego tylko w jednym przypadku zarejestrowano uchybienia. Był to zaniżony stan sanitarno-porządkowy bloku żywieniowego, niewłaściwe wykorzystywanie sprzętu i urządzeń, co groziło np. zatruciem pokarmowym osób korzystających z posiłków. Efektem zaniedbań był nałożony mandat karny w wysokości 300 zł i wydana decyzja administracyjna w celu poprawy stanu technicznego bloku żywieniowego.


We wszystkich placówkach wypoczywający mieli zapewnioną opiekę medyczną, głównie pielęgniarską. W czasie wypoczynku letniego wystąpiło 12 przypadków drobnych urazów i 8 przypadków zachorowań na choroby przeziębieniowe.


Latem przeprowadzono również 81 kontroli sanitarno-porządkowych w obiektach związanych z rekreacją i turystyką dorosłych. Kontrolowano stan sanitarny bazy noclegowej w hotelach, obiektach hotelarskich, prywatnych kwaterach i gospodarstwach agroturystycznych. Kontrole prowadzono w obiektach rekreacyjnych i wypoczynkowych oraz miejscach służących podróżnym (dworce autobusowe i kolejowe oraz przystanki komunikacji międzymiastowej). Ogółem wydano 18 poleceń pokontrolnych, które dotyczyły stanu technicznego i sanitarnego. Zalecenia zostały wykonane.


Co jeszcze? Sanepid kontrolował ujęcia i jakość wody. Woda dostarczana odbiorcom nadawała się do spożycia. Kontrolowano miejsca wykorzystywane do kąpieli: „Słoneczko” na jeziorze Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim, na rzece Pilicy w Kurnędzu i na Zalewie Sulejowskim w Lubiaszowie. W miejscach tych woda spełniała wymagane kryteria przez cały okres letni, wyjątkiem był okres od 6 do 8 lipca, kiedy to w wodzie jeziora Bugaj stwierdzono bakterie chorobotwórcze.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

blondynka ~blondynka (Gość)08.09.2017 19:18

jak można mówić że można się kąpać na słoneczku tam wstawić zakaz kąpieli

21


buffonza ~buffonza (Gość)08.09.2017 20:53

zajmowali się kopertami która grubsza przechodziła

20


gość ~gość (Gość)08.09.2017 20:26

Sanepid powinien mieć wejścia na kuchnie jak Geslerowa.A nie torba ciast i ciasteczek niby że do przebadania..

10


leki ~leki (Gość)08.09.2017 20:21

wiem z doświadczenia że kontrole sanepidu to fikcja . dopiero jak połamane drzewa na pomorzu narobiły , co narobiły - wszyscy łącznie z sanepidem dostali sracz..........

20


widzielem ~widzielem (Gość)08.09.2017 17:29

widzialem kiedys taka kontrole dwie paniusie weszly do kuchni w osirodku dla dzieci, weszly bez toreb wyszly z torbami, to ci kontrola byla a potem moje dziecko powiedzialo że kartofle dawali zimne, że mieso tluste ze surowka to lisc salaty i 1/8 pomidora

20


delond ~delond (Gość)08.09.2017 17:03

słoneczko jakie to jest kąpielisko niech sanepid sprawdzi brzegi tej sadzawki itd znajomości swoje robią ręka ręke myje

20


leopoldstaff ~leopoldstaff (Gość)08.09.2017 16:07

ale ile kopert było dane aby dopuścili sloneczko do kąpieli kto za tym stoi i kto ma stego najwięcej korzyści

20


gość ~gość (Gość)08.09.2017 15:19

się nacharowały nie ma co,a ile spraw w czasie pracy pozałatwiały to ich...

10


gość ~gość (Gość)08.09.2017 08:37

Komu dano mandat i zalecenia.

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat