ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym się kierować przy wyborze roweru elektrycznego?

Wtorek, 05 marca 2019 1501
Odpowiedź jest w zasadzie prosta – przy wyborze roweru elektrycznego najlepiej postępować tak samo, jak przy wyborze każdego innego roweru. Wybór jednośladu zależy od tego, do czego go potrzebujemy, w jakim terenie będziemy go używać i jak często. Wygląd i odpowiednia wielkość roweru to są sprawy oczywiste. W przypadku rowerów elektrycznych ważna jest jeszcze pojemność baterii – od tego zależy, ile kilometrów na nim przejedziemy na jednym ładowaniu.

Jeżeli potrzebujemy roweru głównie do jazdy po mieście, bo dojeżdżamy nim do pracy lub do szkoły, lubimy też przejażdżki rowerowymi ścieżkami, w a drodze powrotnej zahaczamy o osiedlowy sklep i robimy małe zakupy, to optymalnym zakupem będzie rower miejski. Kształt jego ramy pozwala na wygodną, wyprostowaną pozycję rowerzysty, kierownica posiada wygodne uchwyty, często jeszcze przymocowany do niej koszyk, a siodełko typu „kanapa” gwarantuje komfortową jazdę. Obniżona rama roweru ułatwia wsiadanie i zejście z roweru, nawet w niesportowym ubraniu. Bagażnik pozwala na zamocowanie pojemnych sakw czy toreb, więc można przewozić naprawdę sporo. W Holandii popularne są bagażniki typu cargo, w których naprawdę dużo się mieści. Rower miejski sprawdzi się również podczas krótkich wycieczek za miasto, na utwardzonych polnych lub szutrowych drogach. Silnik o mocy 250 W pozwala na jazdę z szybkością do 25 km, bateria wystarczy na przejechanie w warunkach ruchu miejskiego około 70 kilometrów. W terenie podmiejskim – nawet do 100 km, więc można zafundować sobie konkretną weekendową wycieczkę. Baterię trzeba co jakiś czas naładować, i trwa to około 5 godzin. Pocieszające jest to, że już w połowie tego czasu dysponujemy 80% mocy.

 

Dla amatorów dłuższych wypraw, w różnorodnym terenie, na różnej nawierzchni, odpowiednie będą bardzo popularne ostatnio uniwersalne, wszechstronne rowery crossowe. Te rowery elektryczne dobrze spisują się i w mieście, i podczas dłuższych, kilkudniowych wypraw, są czymś pośrednim między rowerem miejskim a trekkingowym. Od tego ostatniego różni się bardziej sportową geometrią ramy, i w tym sensie bliżej mu nawet do roweru górskiego. Elektryczne rowery crossowe ma w swojej ofercie np. forma Trek, znana z innowacyjnego podejścia do tematu. Model Dual Sport, z aluminiową ramą, wyposażono w niezwykle wydajną baterię o mocy 500Wh, sterownik Purion i sprawdzony, ceniony napęd Bosch Active Line Plus. Na jednym ładowaniu przejedziemy około 100 km. Jednoślad posiada uniwersalną dla tego typu rowerów średnicę koła 28 cali, co pozwala na szybką i przyjemną jazdę – maksymalnie 25km/h – a także swobodne i bezpieczne wykonywanie wszystkich manewrów.

 

Ci, którzy biorą pod uwagę kupno roweru górskiego, także znajdą coś dla siebie w ofercie rowerów elektrycznych. Warto przyjrzeć się temu, co w tej dziedzinie proponuje niekwestionowany lider, czyli niemiecka firma Haibike. Producent znany jest z innowacyjnych i prawdziwie pionierskich technologii. Ma na swoim koncie takie sukcesy, jak pierwszy elektryczny rower górski, pierwszy elektryczny rower szosowy, osiągający prędkość 45 km/godz., i pierwszy elektryczny rower do downhillu, czyli niszowej dyscypliny kolarstwa górskiego, polegającej na ostrych zjazdach. Rower elektryczny XDURO AllMnt 5.0 wyposażony został w nowoczesny silnik Flyon, zasilany baterią o imponującej pojemności 630 Wh. Ramę wykonano z połączenia aluminium i włókien węglowych, dzięki czemu jest lekka i wytrzymała. Producent wszystkie ramy odlewa metodą grawitacyjną, dzięki czemu posiadają optymalną lekkość, sztywność i wydajność. Cena tego roweru to prawie 26 tysięcy, ale w tym wypadku dostajemy za to profesjonalny elektryczny rower górski, prawdziwą maszynę do zadań specjalnych.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat