ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym się kierować przy wyborze przedszkola dla dziecka

Niedziela, 21 października 2018 2155
Wybór idealnego przedszkola dla dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że obecnie rodzice mają pod tym względem większe wymagania, niż trzydzieści lat temu. Dawniej opiekunowie nie sprawdzali przedszkoli, ponieważ traktowali je najczęściej jak przechowalnie dla dzieci. Dzisiaj liczy się program edukacyjny i podejście przedszkolanek.

 
Trudny wybór

 

Opiekunowie, którzy podjęli decyzję o wysłaniu swojej pociechy do żłobka czy przedszkola stoją przed bardzo wieloma trudnymi zadaniami i przeszkodami, które z pewnością spotkają na swojej drodze. W ciągu ostatnich kilku lat rodzice dzieci w wieku przedszkolnym zgłaszają problem, wynikający z braku odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w przedszkolach. Alternatywą dla przedszkoli publicznych, w których najczęściej tych miejsc brakuje, są prywatne przedszkola, które niestety często okazują się dla większości rodziców zbyt drogie. Przedszkola prywatne częściej niż publiczne biorą pod uwagę absencję dziecka i zwracają koszty za nieobecność, posiadają szerszą ofertę zajęć dodatkowych, ale mogą nie mieć odpowiednio dużego zaplecza lokalowego czy kuchni.

 

Opiekun z prawdziwego zdarzenia

 

Dawniej przedszkola były traktowane jako przechowalnie dla maluchów, których rodzice spieszyli się do pracy i nie mieli z kim zostawić dzieci. W takich przedszkolach nie liczyło się to, że dziecko czegoś nie lubiło jeść albo robić, czy to, że miało swoje nawyki. W przedszkolach pracowały osoby, które dzieci doglądały, a nie opiekowały się nimi, dlatego nie miało znaczenia to, że dziecko jest smutne, płacze, czy że nie ma ochoty spać podczas leżakowania. Obecnie, choć z pewnością nie w każdym przedszkolu czy żłobku, nie praktykuje się tego typu zachowań. Opiekunowie w przedszkolach stają się nie strażnikami, a opiekunami z prawdziwego zdarzenia, którzy są w zasadzie bardzo bliscy dziecku. Dbają o jego potrzeby, rozwój intelektualny, nie pozwalają się smucić czy płakać i przede wszystkim szanują indywidualność dziecka.

 

Niania czy żłobek?

 

Nie każdy rodzic może sobie na to pozwolić, ale doskonałą alternatywą dla przedszkola czy żłobka jest zatrudnienie niani. W przedszkolach i żłobkach jeden opiekun zajmuje się kilkoma dziećmi, natomiast niania, którą zatrudni rodzic, poświęci cały swój czas na rozwój wyłącznie Twojego dziecka, czy dzieci. Poza tym może opiekować się dziećmi w ich domu, a nawet tak jak w przypadku Marty Lech-Maciejewskiej i Jana Lecha z bloga SuperStyler, pod okiem rodziców!

 

Przedszkole to nie miejsce do przechowywania, a takie, w którym dziecko odbędzie swoje pierwsze lekcje, które zapoczątkują jego proces edukacji. W tym względzie warto wybrać dla swojej pociechy miejsce, wspierające rozwój oraz zapewniające jej bezpieczeństwo. Przy wyborze przedszkola zwróć również uwagę na jego lokalizację oraz kwestie zabezpieczenia lokalu czy budynku, w której placówka ta się znajduje. Miej też na uwadze, że w zasadzie niezbywalną cechą przedszkoli publicznych jest permanentny brak wystarczającej liczby miejsc, a ich listy oczekujących są nieskończenie długie. Jednakże większość tych placówek dysponuje dużymi lokalami, posiada własny plac zabaw oraz kuchnię.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat