Czym jest miasto-gąbka?

ePiotrkow Środa, 11 września 20195 2462
Za nami wyjątkowo suche miesiące, które dały się we znaki nie tylko rolnikom. Przed nami czas na działania mające na celu poprawienie tzw. zasobności w wodę. A tej jest nie tylko coraz mniej - jest także coraz droższa.
fot. pixabay

W czerwcu w niektórych częściach naszego województwa wody po prostu zabrakło. Tak było np. w Skierniewicach. Podobno takie sytuacje będą się powtarzać, przed czym przestrzegali w radiowym Maglu hydrolodzy.

 

- Od wielu lat mamy w Polsce problem z narastającym deficytem wody – mówił dr Jarosław Suchożerbski z Zakładu Hydrologii Uniwersytuetu Warszawskiego. – Musimy przygotować się do zmiany klimatu. Stąd moja propozycja, czyli tzw. miasta-gąbki. Obecnie zużyta woda po oczyszczeniu zostaje z miasta usunięta. Natomiast takie miasto-gąbka wodę zatrzymuje, wykorzystując do spłukiwania toalet czy podlewania miejskiej roślinności. To model znany z zachodnich metropolii, gdzie już wcześniej zdano sobie sprawę z powagi sytuacji. Recykling wody to przyszłość.

 

Dr Suchożerbski namawia też do oszczędzania wody i zbierania deszczówki.

 

O tym, że już mamy deficyt wody przekonany jest Damian Kociołek z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie". - Widoczny był on latem w rolnictwie – mówił w Maglu. – Stąd nasza akcja „Stop suszy!", czyli pierwszego polskiego programu zapobiegającego wysuszaniu terenów. Celem jest zmagazynowanie, czyli retencja wody. Budowanie zbiorników, a przede wszystkim odzyskiwanie wody, która wpływa do Bałtyku. Dziś odzyskujemy zaledwie 6,5%, a chcemy co najmniej 15.

 

Przedstawiciel Wód Polskich także namawia do oszczędzania wody i wykorzystywania deszczówki. Zwraca też uwagę na to, jak małymi zasobami w porównaniu do innych państw UE dysponuje Polska. W tej klasyfikacji zajmujemy… przedostatnie miejsce.

Niepokojąco brzmi też konkluzja: opadów coraz mniej, a zapotrzebowanie na wodę coraz większe.

 

Nie mówiąc o cenie wody, ale o tym TUTAJ.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.09.2019 07:16

Kto jest właścicielem wodociągów dostarczających wodę do Piotrkowa? Czy ktoś zbadał zależność opadów od wpływu okolicznych "rolników" na pogodę? Producenci maszyn jedno, rolnicy drugie a wody brak.

20


Polskie to one są z nazwy- obce kleszcze ~Polskie to one są z nazwy- obce kleszcze (Gość)12.09.2019 05:58

Czy przedstawiciele Wód Polskich spisali już wszystkie prywatne studnie i objęli "nadzorem" nie tylko finansowym, bo rozumiem, że armagedon cenowy dopiero nadciągnie za każdą kroplę, czy to czystej, czy brudnej wody?

20


PT ~PT (Gość)11.09.2019 20:30

Przy tej okazji trzeba przypomnieć, jak Piotrków pozbywał się wody. To co w tej chwili pamiętam: zasypano staw przy skrzyżowaniu obecnych ulic Kopernika i 3 Maja, rzekę Strawkę wpuszczono w rury, zlikwidowano stawy między ulicami Garncarską i Kopernika...

40


gość ~gość (Gość)11.09.2019 15:27

U mnie już od kilku lat stoją beczki pod rynnami

40


Thomas ~Thomas (Gość)11.09.2019 10:23

O czym Pan pisze? Woda jest w kranie i będzie zawsze. Wystarczy przekręcić kurek. A

210


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat