Czym jest ABW?

ePiotrkow Piątek, 13 lipca 201815 6336
ABW - absolutny brak wszystkiego. O kim tak mówią policjanci? O rowerzystach.
fot. pixabay

Osiemdziesięciu siedmiu rowerzystów zginęło na polskich drogach w pierwszej połowie roku. Kierowcy jednośladów brali udział w tysiącu ośmiuset wypadkach. W Piotrkowie do lipca 2018 doszło do trzynastu tzw. zdarzeń drogowych z udziałem cyklistów.

 

- To więcej niż w analogicznym okresie z ubiegłego roku - powiedział w radiowym Maglu Krzysztof Skrobek, zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki. - W całym 2017 roku takich zdarzeń policja zanotowała 17. Najczęściej jest to wymuszenie pierwszeństwa przejazdu i niezachowanie bezpiecznej odległości. Przypominamy: jeśli obok jezdni znajduje się ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek jechania właśnie po niej. Jeżeli tego nie robi, grozi mu mandat w wysokości od 20 do 500 zł.


Ale wina przy wypadkach czy zdarzeniach drogowych często leży po obu stronach - rowerzystów i kierowców. Wspomniane ABW, czyli absolutny brak wszystkiego - to w języku policjantów jazda bez kasku, bez kamizelki odblaskowej, bez świateł, a czasem nawet i powietrza w kołach. Niemożliwe? A jednak.

 

- Apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagę - mówił K. Skrobek. - Nawet wjeżdżając na przejście dla rowerzystów, sprawdźmy czy nie nadjeżdża samochód. Owszem, mamy pierwszeństwo przejazdu, ale to kierowca auta osiąga nim większą prędkość, przez co jego droga hamowania jest zupełnie inna. Przypominam też: przekraczając z rowerem ulicę na przejściu dla pieszych należy z roweru zejść i przeprowadzić go.


Zainteresował temat?

6

4


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.07.2018 07:42

Kask wg przepisów nie jest obowiązkowy

92


wkurzony ~wkurzony (Gość)14.07.2018 09:17

Sam jeżdżę rowerem,samochodem ale jak i każdy chodzę pieszo.Wiele spraw poruszonych przez rowerzystów uważam za prawidłowych ,ale o jednej sprawie muszę powiedzieć.Chodniki proszę państwa są dla pieszych/z wyjątkiem tych przewidzianych przez prawo/,a wielu z nas niestety jeżdzi jak chce.Wiem,że to również sprawa policji która na to nie zwraca uwagi.Widziałem jak dwoje rowerzystów wjechało na kobietę z wózkiem i miało jeszcze o to pretensje.To nie ma nic wspólnego z wiekiem ale z kulturą,

30


gość ~gość (Gość)14.07.2018 08:06

Do zosia dokladnie tak jak mowisz pojechac 20 m pod prąd i nie przeszkadzac reszcie w normalnej jezdzie. Proste

01


gość ~gość (Gość)13.07.2018 08:38

Z punktu widzenia osoby która jeździ autem chodzi pieszo do pracy codziennie a w ciepłe dni gdy tylko pogoda pozwala jeździ rowerem uważam że większość rowerzystów przeważnie ta z super gadżetami i świecących koszulkach to dekle pierwszej ligi

53


grzesław57 ~grzesław57 (Gość)13.07.2018 10:06

W mieście Piotrkowie są ścieżki rowerowe, jednak większość rowerzystów jeździ jezdnią, np. Rolnicza. Może S.M. zwróci baczniejszą uwagę na na ten problem.

50


gość ~gość (Gość)13.07.2018 14:56

A ja pytam p.Chojniaka kto podpisał przetarg na przebudowę ulicy Śląskiej bez uwzględnienia wykonania ścieżki rowerowej tym bardziej że dużo imprez odbywa się na lotnisku? Z chęcią bym zaprosił CBŚ czy kasa nie podawana była pod stołem.

50


gość ~gość (Gość)13.07.2018 11:35

Sam jeżdżę rowerem i co do sciezki na rolniczej zgadzam sie w 100%, jest sciezka jedz ścieżka nie utrudniaj ruchu kierowca nie beda sie wku... na rowerzystów i też zaczną sie inaczej zachowywac.

30


Witek ~Witek (Gość)13.07.2018 08:10

Za to policja ma wszystko zdezelowane auta na łysych oponach do tego używają sprzętu do pomiaru prędkości który to nie spełnia żadnych norm i nadaje się na szrot co zostało udowodnione przez telewizję a jednak policja nadal łamie prawo okradając kierowców bo każdy pomiar jest sporo zawyżony. Co do rowerów to w dzień nie musi mieć oświetlenia rowerzysta nie musi mieć kasku

81


gość ~gość (Gość)13.07.2018 08:07

O schodzeniu z roweru na przejsciu to martwy przepis, stojac i czekajac na zielone światło na pasach mam zejsc z roweru bez sensu. Bardziej bym widział yen przepis jako taki ze rowerzysta musi sie zatrzymac przed przejsciem i dopiero jechać dalej. Cos jak zielona strzałka do warunkowego skrętu. A najfajniej jakby wszyscy zaczęli używać mozgu na rowerze, zawsze będziemy przegrani w starciu z autem a kierowca też moze sie zagapic czy poprostu nie spodziewac "dziwnego" zachowania rowerzysty. I kultury to zawsze wraca;)

76


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat