ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy warto ubezpieczać przesyłki?

Środa, 16 stycznia 2019 672
Korzystanie z przesyłek kurierskich staje się coraz bardziej popularne. Przesyłanie drobnych przedmiotów czy też kupowanie przez Internet jest dziś już normą. Wszyscy jesteśmy również świadomi, że zdarzają się różnego rodzaju wypadki i przesyłka może zostać po drodze uszkodzona albo nawet zaginąć. O ile przy wysyłce drobnych, niedrogich przedmiotów możemy odżałować stratę, o tyle wysyłając przedmiot wartościowy, chcielibyśmy mieć możliwość odzyskania jego równowartości.

Porównujmy oferty przewoźników


Na szczęście przewoźnicy w swojej ofercie umożliwiają ubezpieczenie przesyłki. Większość przewoźników ubezpiecza wszystkie swoje przesyłki do pewnej, określonej w regulaminie kwoty, a więc nie musimy się martwić nawet o uszkodzenie czy zagubienie ich zawartości. W najgorszym wypadku zostaną nam zwrócone pieniądze, a sam koszt dodatkowego ubezpieczenia przedmiotu wartościowego zwykle nie jest wysoki. Jeśli planujemy wysyłkę czegoś o większej wartości dobrze jest zapoznać się z cennikami usług różnych firm - w tym usług dodatkowych - oraz ze szczegółami tego typu transakcji. Wtedy z łatwością dobierzemy najbardziej korzystną ofertę.

 

Warto też zapoznać się z regulaminami przewozu przesyłek u różnych przewoźników. Są one dostępne na stronach platform logistycznych, na przykład na Epaka.pl. Znajdują się tam wszelkie wytyczne odnośnie ubezpieczeń, na przykład informacje o tym, co jest potrzebne by udokumentować wartość przedmiotu. Ubezpieczyć możemy każdą przesyłkę, zarówno dokumenty oraz niewielkie przedmioty, jak i przesyłki paletowe. W regulaminach przewoźników są także określone towary wykluczone z transportu - zazwyczaj przedmioty niebezpieczne, na przykład materiały pirotechniczne, albo pewne chemikalia. Jeśli nadamy taki przedmiot przesyłką kurierską i coś się z nim stanie, a zatailiśmy zawartość, nie mamy szans na żadną formę ubezpieczenia.

 

W jaki sposób ubezpieczyć przesyłkę?


Gdy nadajemy przesyłkę, jesteśmy proszeni o wypełnienie formularza. Podając wszelkie niezbędne dane, możemy zaznaczyć opcję ubezpieczenia przesyłki oraz określić do jakiej kwoty chcemy ją ubezpieczyć. W takiej sytuacji wpisujemy też, co konkretnie zawiera przesyłka, tak by była możliwość weryfikacji w przypadku uszkodzenia lub zagubienia paczki. Podanie zawartości jest obowiązkowe.

 

Bardziej istotne jest to, byśmy posiadali dokument potwierdzający wartość przedmiotu, na przykład fakturę jego zakupu. Jeśli podamy wartość przedmiotu wyłącznie na podstawie oszacowania, może się okazać, że ubezpieczyciel uzna, że przedmiot wart był mniej. W przypadku sporu dotyczącego rzeczywistej wartości przedmiotu, może się zdarzyć, że ubezpieczyciel wypłaci tylko część wartości naszej przesyłki uznaną za bezsporną.

 

Ubezpieczenie przesyłki to zwykle wydatek kilku, kilkunastu złotych, warto więc, wysyłając przedmiot wart kilka lub kilkadziesiąt tysięcy, zaopatrzyć się w oferowaną przez przewoźnika polisę.

 

 


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat