Czy warto studiować w Piotrkowie?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 16 października 201644
Kilka dni temu odbyły się uroczystości otwarcia roku akademickiego 2016/2017 na piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. To dobra okazja, by zastanowić się, czy w naszym mieście warto studiować?
Czy warto studiować w Piotrkowie?

Na ten temat porozmawialiśmy z profesorem Jackiem Bonarkiem oraz profesorem Andrzejem Felchnerem - odpowiednio dziekanami Wydziałów Filologiczno-Historycznego oraz Nauk Społecznych, którzy zwracają uwagę na odmienność misji piotrkowskiej filii od innych uczelni – takich jak np. Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski – One mają swoją misję, a my swoją. Te uczelnie to polska czołówka, nasz piotrkowski oddział ma misję kształcenia kadr dla potrzeb środowiska – tłumaczy prof. Felchner. - Piotrków to jedyne byłe miasto wojewódzkie, które posiada w swoich granicach ośrodek uniwersytecki – podkreśla Bonarek. - Praktycznie całe nasze środowisko naukowe jest związane z naszym miastem – dodaje.

 

Zdaniem Felchnera bardzo ważnym czynnikiem, dla którego uczelnia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, jest kryterium finansowo-logistyczne. - Spora część naszych studentów pochodzi z powiatu piotrkowskiego i miast, miasteczek i wsi ościennych. Łatwiej jest dojechać minibusem do Piotrkowa za dwa złote, niż do Łodzi – mówi dziekan. I dodaje, że jedynie 20-25% uczęszczających na zajęcia do filii to piotrkowianie.

 

Dane dotyczące tego, ilu dokładnie studentów liczy sobie piotrkowska filia, są zmienne i nie do końca precyzyjne. - Musieliśmy się zwrócić do władz uczelni z prośbą o uruchomienie jeszcze jednej rekrutacji, bo pojawili się kolejni chętni – mówi dziekan Bonarek.

 

W rozpoczętym roku akademickim 2016/2017 na wydziale Filologiczno-Historycznym otwarto dwa kierunki: filologię angielską i historię, na które zapisało się około stu studentów. Na drugim z wydziałów na bezpieczeństwo narodowe zapisało się 130 osób (70 na studia stacjonarne, 60 na zaoczne), na pedagogikę – 170 (130 + 40), na ekonomię – 20 (tylko studia dzienne), a na zarządzanie – około 60 osób. Łącznie daje to blisko 500 osób. - Jesteśmy z tego wyniku bardzo zadowoleni – mówią jednogłośnie dziekani. Liczba ta stanowi nieco ponad jedną trzecią wszystkich studiujących na piotrkowskiej filii UJK. W chwili obecnej na Wydział Nauk Społecznych uczęszcza około 1000-1100 osób, na Filologiczno-Historyczny – około 300. Niby niewiele, ale najważniejsze, że zainteresowanie nie słabnie. - Ta stabilność jest w przypadku szkolnictwa wyższego bardzo istotna - zaznacza prof. Jacek Bonarek.

 

Dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku zostaną otwarte co najmniej dwa nowe kierunki. Jakie? Tego władze piotrkowskiej filii jeszcze nie zdradzają.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

12


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Annia14 ~Annia14 (Gość)16.10.2016 21:58

Nie oszukujmy się, większość wybiera się na studia, ponieważ nie może znaleźć zatrudnienia i w ten sposób przedłuża moment wejścia na rynek pracy. Po drugie, zdecydowana większość studentów liczy na pomoc finansową. W zasadzie kasa za nic. Przy dobrych wiatrach można wyciągnąć ok. 1000 zł miesięcznie za stypendia socjalne i dobre wyniki.
Uczelnia nigdy nie utworzy kierunków rolniczych, nie mówić już tym bardziej o wydziale... gdyż nie ma kasy, kadry naukowej i podlega pod Kielce. W przyszłości będą raczej likwidować kierunki z uwagi na niż demograficzny.

30


skarabeusz ~skarabeusz (Gość)16.10.2016 21:40

kocham zycie ale dzis odjade

01


Witek ~Witek (Gość)16.10.2016 19:17

Dlaczego nie ma kompletu nauczania bo co z tego ,że jest dobry kierunek ale tylko licencjat a później szukaj wiatru w polu i czy ktos pomyslał o tym ,że nie każdego stać płacić za mieszkanie gdzie indziej i utrzymanie?.To jest powazny minus tej uczelmni

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat