Czy w Piotrkowie jest co zwiedzać?

Strefa FM Czwartek, 04 września 201452
Czy Piotrków Trybunalski może być atrakcyjnym miejscem dla turystów? - zapytali reporterzy Strefy FM mieszkańców miasta. Niemal każdy zwraca uwagę na zabytki.
Czy w Piotrkowie jest co zwiedzać?

Wypowiedzi mieszkańców:

Generalnie nie ma co tu zwiedzać. Jest szaro, ponuro.

Trakt Wielu Kultur, mam na myśli Stare Miasto.

W Piotrkowie nie za bardzo jest co zwiedzać.

Kościoły, Stare Miasto, może Zamek, który szczególnie teraz po remoncie bardzo ładnie wygląda.

Czy takie atrakcje wystarczą, żeby do Piotrkowa zjeżdżali turyści z całego kraju? W lipcu do Centrum Informacji Turystycznej przyszło 380 turystów, a w sierpniu 436. Jak podkreśla Marta Janik - kierownik CIT-u, z roku na rok turystów przybywa. W tym roku Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło 2693 turystów. Dane dotyczą osób, które zjawiły się w Centrum, czyli tzw. „trzaskających drzwiami”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Przyjedny ~Przyjedny (Gość)05.09.2014 13:26

Żyję w Piotrkowie od kilku lat. Przed przyjazdem tutaj nasłuchałem się wiele dobrego o tym mieście jakie ono nie jest piękne, itd. Często w tych opowieściach mojej dalekiej rodziny, która pamięta miasto sprzed 50 lat. padały stwierdzenia że to mały Kraków.
Kiedy osiedliłem się którejś zimy tutaj i chciałem zwiedzić ten wspaniały "mały Kraków" wybrałem się ulicą Słowackiego w stronę Rynku. Faktycznie na początku było całkiem przyjemnie - wieża ciśnień, synagoga, sąd, ale niestety z każdym krokiem dalej było tylko gorzej.
Ponury, wyludniały Rynek okazał się zepsutą "wisienką" na torcie. Po wypiciu piwa w Szwejku zrezygnowałem z dalszej wycieczki.
Zima minęło, uznałem że aż tak źle w Piotrkowie być nie może, że zimą wszędzie jest szaro i ponuro, więc gdy zrobiło się cieplej znów wybrałem się na wycieczkę krajoznawczą po mieście. Na cel wziąłem rynek - kilka ogródków pobliskich knajp dodało mu uroku, ale szarość i brak życia robiło swoje. Ciągle zdeterminowany zacząłem szukać jakiś atrakcji - jest areszet - zapowiadało się ciekawie, niestety na miejscu okazał się kolejną Biedronką i zrujnowanym budynkiem do którego nie da się wejść. Jest kilka kościołów - ale zwiedzanie ich nie zaliczam do wielkich atrakcji. Jest zamek - byłem, zwiedziłem: 2-3 wystawy, zawsze lepsze niż nic - szkoda że wokół zamku nic nie ma. Do tego uliczki w pobliżu Rynku świecą z każdej strony sypiącymi się ścianami, zabitymi oknami, wywieszkami na sprzedaż lub wynajmę - o starym budynku pogotowia, i spalonej kamienicy w okolicach Strawy na Wojska Polskiego nie wspominając.
Z każdym krokiem dalej spojrzenia okolicznych mieszkańców, stojących grupkami w bramach i brak patroli policji (których w innych miejscach w mieście jest jak ... - powiedzmy że dużo) skutecznie mnie zniechęciły do dalszego poznawania miasta.
Nawet zachwalany przez mieszkańców Bugaj okazał się małą plażą, bez infrastruktury, bez cywilizowanego dojazdu.
A co ciekawego jest poza Piotrkowem:
Kleszczów, Góra Kamieńsk
Tomaszów: Stara kopalnia piasku, niebieskie źródła, skansen, zalew
Spała + Konewka
I wg mnie nic więcej (chyba że ktoś podrzuci jakiś pomysł).
Podsumowując mój wywód drodzy mieszkańcy, napiszę że od miasta o wielkości ok.76 tys mieszkańców, które jest drugim największym w województwie, spodziewałem się dużo więcej. Być może większość z Was jest dumna ze swojego miasta, sam często słyszę że Piotrków był piękny, wielki i bogaty. No tak "był" ale obecna rzeczywistość jest niestety zdecydowanie inna i osobiście takiego miasta bym się wstydził i nie polecał innym. Uwierzcie lub nie ale dla ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają nie ma nic co by ich zatrzymało a rozwalone główne ulice, zaniedbane parki, brak rozrywek potęgują niechęć.
Jest to moja subiektywna opinia a systematyczne wyludnianie się miasta (6,6 % od 1998 r) tylko mnie w niej utwierdza.

80


mieszkaniec osiedla ~mieszkaniec osiedla (Gość)05.09.2014 12:55

"p" napisał(a):

w jakiej dzielnicy mieszkasz ze masz az tak strasznie? duzo tych rogow czy nie....

11


Slawomir ~Slawomir (Gość)05.09.2014 12:54

znalezione w sieci, bardzo ciekawe i skrótowe informacje, powiem szczerze o tym nie wiedziałem
Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie to jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, które jest zarazem miejscem modlitwy za sprawujących władzę. Przedmiotem kultu jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej też Trybunalską. Jak głosi tradycja, obraz w podzięce za cudowne ocalenie od śmierci, na zlecenie młodego kapłana namalował nieznany włoski mistrz.
Dzieło umieszczono w farze św. Jakuba, a w 1580 r. zostało ofiarowane Trybunałowi Koronnemu. Na czas posiedzeń Trybunału obraz przenoszono do kaplicy sądowej w ratuszu. Działo się to w uroczystej oprawie: jesienią po mszy świętej w intencji sprawowania sprawiedliwych sądów do ratusza ruszała z fary uroczysta procesja, w której brali udział przedstawiciele szlachty i duchowieństwa do władz sądowniczych, sędziowie oraz ci, których sprawy miał rozpatrywać Trybunał. Wiosną, po zakończonych obradach, obraz równie uroczyście powracał do fary. Wraz ze zniesieniem Trybunału w Piotrkowie (1792) cudowny wizerunek został zamknięty w archiwum trybunalskim w ratuszu. Dopiero niemal 40 lat później, dzięki staraniom pijara o. Józefa Szeleskiego, obraz przeniesiono do kościoła św. Franciszka Ksawerego, w którym znajduje się do dziś.
W 2006 r. podczas swej pielgrzymki do Polski papież Benedykt XVI koronował obraz, a w rok później na prośbę kilku posłów ustanowił Matkę Bożą Trybunalską patronką polskich parlamentarzystów. Zdarzenie to wywołało liczne dyskusje, wątpliwości mieli nie tylko posłowie lewicy, ale także prawicy, zwracając słusznie uwagę, że Matka Boska Trybunalska powinna być raczej patronką Sądu Najwyższego, a posłowie swe obrady powinni powierzać Matce Boskiej Elekcyjnej, do której niegdyś podczas sejmów elekcyjnych modliła się polska szlachta.

21


p ~p (Gość)05.09.2014 12:35

Menel na każdym rogu

40


warto zerknac ~warto zerknac (Gość)05.09.2014 12:08

http://www.dawnypiotrkow.pl/

30


Slawomir C. ~Slawomir C. (Gość)05.09.2014 12:06

https://www.facebook.com/groups/488614061207635/?fref=ts
https://www.facebook.com/pages/Piotrk%C3%B3w-Trybunalski-w-PRL-u/231331843701066?fref=ts
https://www.facebook.com/PiotrkowHistoryczny?fref=ts
forumowicze wczoraj komentowalem i dzis takze zamieszczam kilka linkow do stron ktore warto odwiedzic jesli chodzi o albumy, ktore w duzym stopniu przedstawiaja obraz miasta. zgadam sie z Jestcozwiedzac o technicznych stronach owego przedsiewziecia! powiem tylko tyle ze ludzi ktorzy sa przewodnikami z prawdziwego zdarzenia jest wielu ale ciagle zbyt malo! przez dlugi czas mieszkalem w Lodzi, moj wspanialy przyjaciel jest przewodnikiem, jego kunszt.... nawet jadac autobusem tamtejszego ZTM potrafil zadziwic opowiadajac hotorie miejsc uciekajacych w oknie autobusu! Piotrkow ma wspaniala historie, trzeba ja kultywowac i podawac dalej! Jest zbyt malo stron poswieconych miastu a te ktore sa - to zawalone reklamami, odsylaczami niewiadomo w jakim celu zamieszczonymi ($$$) piotrkow sie zmienia na lepsze miasto pod wzgledem wizualnym. Oby tak dalej. Nalezy pamietac ze nagly i wielki optymizm jest takze zgubny!!
http://www.dawnypiotrkow.pl/index.php?%2Fcategory%2F48

30


powiernik powiernikranga05.09.2014 11:44

Piotkrowianko, zawsze mozesz zedytowac swoj post :) Z tego co mi sie wydaje to Starego Browaru zobaczyc od srodka nie mozna, a juz na pewno nie napijesz sie tam piwa. Zamek w Bykach chyba tez nie jest otwarty dla turystow, no, chyba ze cos sie zmienilo w tym temacie?
Krolowa Bona i Strawa? Trudno bedzie uwierzyc komukolwiek ze krolowa mogla kiedys plywac w tym scieku! No, chyba ze pokaze sie zdjecia z ostatniej ulewy kiedy Strawa wylala i dopowie ze Bona tylko czekala na takie okazje ;) haha
A czy pozostale atrakcje sa otwarte w sobote przez wiekszosc dnia? szczerze watpie.
Janie, w sumie masz troche racji z rynkiem :)jednakze Stare miasto jako calosc ma pewien potencjal, ktory znika w oczach. Stare miasto jest male i robi sie coraz mniejsze, poprzez wyburzenia, brak uliczek wylaczonych z ruchu pojazdow (wlacznie z rynkiem!), pozwolenia na budowle typu Areszt itd. Byc moze dzis nalezaloby sztucznie powiekszyc stare miasto poprzez zamiane asfaltu na kostke na Zamkowej, Starowarszawskiej i przyleglych, postawienie klimatycznych latarni az do Jerozolimskiej (nawet jesli ich tam wczesniej nie bylo), utworzenie malego ogrodu (nazwijmy: ogrodem Bony) w miejscu w ktorym byl staw itd.

70


hak ~hak (Gość)05.09.2014 11:34

"piotrkowianka" napisał(a):

Cały dzień> Jak dla mnie to max 3h...

40


Jan ~Jan (Gość)05.09.2014 11:02

"piotrkowianka" napisał(a):

z tym pięknym rynkiem też bym trochę uważał

40


też piotrkowianka ~też piotrkowianka (Gość)05.09.2014 10:57

"piotrkowianka" napisał(a):
~piotrkowianka (Gość)


No i zapomniałam o szkole muzycznej i budynku sądu w którym dawno temu był magazyn soli. Ale to już na drugi dzień po śniadaniu.< Na login piotrkowianka drugi raz nie mogę dodać komentarza więc teraz jako też piotrkowianka>

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat