Czy w Piotrkowie będzie czyste powietrze?

Strefa FM Środa, 14 listopada 201837
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.

Ładuję galerię...

-W województwie łódzkim, jak i w całym kraju, czyste powietrze to mit -  tak sytuację ze smogiem podsumował  Piotr Jakubowski, członek Polskiego Alarmu Smogowego - oddychamy coraz groźniejszym dla zdrowia powietrzem. Bardzo się cieszę, że właśnie w środę, w dzień czystego powietrza, odbywa się ta konferencja.

 

Najgorsze powietrze w naszym województwie jest w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz w Łodzi. Problem smogu wynika z tego, że ludzie zapominają co wrzucają do pieca. - Nie wrzucajmy starych butów, butelek plastikowych, spalajmy wysokiej jakości węgiel. Musimy o tym przypominać wszystkim, zarówno młodzieży, jak i seniorom. To od nas zależy czy będziemy oddychać świeżym powietrzem czy będziemy się truć - mówiła Anna Koprowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla zdrowia.

 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali m.in. prof. dr hab. n. med. Wojciech Hanke, konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego oraz Marzena Krzemińska, główny Specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Na spotkaniu pojawił się także wiceprezydent Adam Karzewnik, który opowiedział o działaniach miasta na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. - Podejmujemy od wielu lat działania, by powietrze w Piotrkowie było czyste. Nasze miejskie budynki stale poddajemy termomodernizacji. Doprowadza to do tego, że zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, a to wpływa na poprawę jakości powietrza. W przyszłym roku temu procesowi poddamy II Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 12. Oprócz tego chcemy rozbudować sieć ciepłowniczą, generalnie chodzi nam o wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń tam gdzie są niskie budynki, które opalane są węglem, jak np. ul. Starowarszawska. Przystąpiliśmy także do programu  ograniczenia niskiej emisji. Na ten cel pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje w wysokości ponad 2 mln zł. 

 

W Piotrkowie zamontowane zostały czujniki jakości powietrza Airly, dzięki czemu każdy może na bieżąco śledzić jego stan.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)14.11.2018 15:02

Za około 40 lat zaczniemy masowo umierać. Nasze dzieci nie będą miały szansy na przeżycie swojego życia i spokojnej starości. I nie jest to science fiction, czy majaczenie naiwedzonego ekologa. Srodowisko jest już tak zanieczyszczone, że niekorzystne zmiany dzieją się już bez naszej ingerencji. Ludzie myślą, że nic się nie zmieni? Wakacje za granicą, nowy telewizor, promocja w sklepie? Jak słyszę a co ja mogę, a mnie nie stać na zmiany, to czuję ogromną bezsilność. Codziennie szukam sposobów, żeby ograniczyć mój ślad węglowy. Patrzę na mojego małego syna, który ma ogromne marzenia, a pewnie ich nie będzie miał szansy spełnić, bo ludzie muszą mieć każde warzywo zapakowane do osobnej torebki, palą plastikami i wycianają filtr cząstek stałych.....Zacznijcie ludzie coś robić i skończcie z wymówkami, że się nie da, albo was nie stać

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat