ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy ubezpieczenie rolnicze jest obowiązkowe? Odpowiadamy

Piątek, 06 listopada 2020 1723
Prowadząc działalność rolniczą możesz zastanawiać się, czy ubezpieczenia rolnicze mają charakter obowiązkowy? Tutaj od razu sygnalizujemy, że osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne musi dysponować stosownymi ubezpieczeniami, pewien zakres ochrony nie jest jednak wymagany przepisami prawa. Omawiamy, jakie ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a jakie nie są obligatoryjne.
fot. pixabay.com / PublicDomainImages

Przede wszystkim – ubezpieczenie budynków

Jako rolnik posiadasz przede wszystkim obowiązek zakupu polisy, która zagwarantuje Ci ochronę budynków znajdujących się na terenie Twojego gospodarstwa. Tego typu obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają zarówno dom mieszkalny, jak i też garaż, oborę, stodołę, czy nawet wszelkie przybudówki.

Polisa ta ochroni Cię przed szeregiem zdarzeń losowych, takich jak powódź, pożar, huragan, grad, pioruny, czy deszcz nawalny. Podkreślamy natomiast, że niniejsze ubezpieczenie dla rolników obejmuje zabezpieczeniem wyłącznie same budynki, a nie znajdujące się w ich wnętrzu rzeczy ruchome. Jeśli interesuje Cię dodatkowa ochrona, należy wówczas wykupić nieobowiązkową polisę rozszerzającą.

 

Polisa od odpowiedzialności cywilnej – do niej także jesteś zobowiązany

 

Drugim ubezpieczeniem, do którego wykupienia zobowiązana jest osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC rolników ma za zadanie ochronę nie tyle samego rolnika, który niniejszą polisę wykupuje, a interes osoby, której jego działalność przysporzyłaby szkód materialnych.

Działanie takiej polisy jest bardzo podobne do polis OC komunikacyjnych. W przypadku, gdy Twoje działanie przysporzy szkody innej osoby, wówczas odszkodowanie będzie mu wypłacone właśnie z Twojej polisy. Takim działaniem może być np. spowodowanie przez Ciebie kolizji drogowej podczas kierowania ciągnikiem rolniczym.

Możesz poszerzyć zakres ochrony

Jeśli natomiast uznasz, że obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstwa rolnego nie chroni dostatecznie Twojego przedsiębiorstwa, różne towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują ofertami umożliwiającymi poszerzenie zakresu wsparcia. Jakie ubezpieczenia rolnicze warto jeszcze zakupić?

Przede wszystkim polecamy polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z ryzykiem poważnego wypadku, który może skończyć się nawet znaczącymi obrażeniami ciała. Ubezpieczenie NNW może sfinansować np. niezbędne leczenie, jak i wypłacić Ci odszkodowanie za okres hospitalizacji.

 

Plony i maszyny rolnicze – bardzo ważne składniki gospodarstwa!

 

Silną ochroną powinieneś też objąć swoje narzędzia rolnicze, tj. wszelkie ciągniki, czy również kombajny. Maszyny te stanowią podstawę Twojej działalności i powinieneś dysponować polisą, która umożliwi Ci szybkie przywrócenie ich sprawności po ewentualnym uszkodzeniu (np. w wyniku powodzi). Stosowna polisa jest ponadto o tyle ważna, że ceny napraw oraz zakupu nowych maszyn są niezwykle wysokie.

Bardzo ważne jest także ubezpieczenie Twoich plonów oraz żywego inwentarza. Niestety Twoje uprawy mogą zostać zniszczone przez powodzie czy pożar, co byłoby dla Ciebie katastrofalne w skutkach. Zwierzęta mogą natomiast poważnie zachorować, przez co nie będą nadawały się wykorzystania w gospodarstwie.

 

Ubezpiecz także wnętrze domu

 

Dodatkowe ubezpieczenia rolnicze powinny również chronić Twój dom znajdujący się na terenie gospodarstwa, a w szczególności  jego wyposażenie, sprzęty elektryczne, ściany, podłogi, glazury, czy meble. Polisa ta może też przywidywać zabezpieczenie przed rozszerzonym katalogiem zdarzeń, w wyniku których zniszczone zostaną Twoje nieruchomości (np. sadza).

 

Ubezpieczenia dla rolników – część obowiązkowa, część nie

 

Każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenia nieruchomości znajdujących się na terenie gospodarstwa. Inne polisy nie są już obligatoryjne, zdecydowanie warto jednak rozszerzyć swoją ochronę i prowadzić działalność z poczuciem pełnego bezpieczeństwa.

 


Zainteresował temat?

2

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat