Czy referenda to pieniądze wyrzucone w błoto?!

Tydzień Trybunalski Niedziela, 06 października 201327
Grupa radnych chce zmian w ustawie o referendum lokalnym. Referenda dzielą społeczeństwo, poza tym generują duże koszty, dlatego właśnie 12 rajców z Piotrkowa postanowiło apelować do premiera o pilne (!) zmiany.

Magdalena Kwiecińska, Mariusz Staszek, Jadwiga Wójcik, Marek Konieczko, Adam Gaik, Marian Błaszczyński, Monika Tera, Przemysław Winiarski, Piotr Masiarek, Rafał Czajka, Urszula Czubała, Paweł Banaszek postanowili zwrócić się do Donalda Tuska z apelem, zobowiązując jednocześnie przewodniczącego Rady do przekazania dokumentu również prezydentowi RP.

- Szanowny Panie Premierze, Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zwraca się do Pana w sprawie pilnych zmian w ustawie o referendum. Okazuje się bowiem, że łatwiej jest zorganizować referendum i spróbować „pozbyć się” prezydenta niż wystartować i pokonać go w demokratycznych wyborach. W obecnej kadencji samorządu odbyły się już 83 referenda w sprawie odwołania organu wykonawczego bądź stanowiącego, a to jeszcze nie koniec kadencji. Miasto Piotrków Trybunalski, w którym w dniu 15 września 2013 roku odbyło się referendum w sprawie odwołania prezydenta pokazuje, jak źle skonstruowany jest system wyborczy, a w szczególności przepisy dotyczące referendum. Każde referendum powoduje poważne koszty o różnym charakterze. Po pierwsze, koszty finansowe samego referendum. Po drugie, prowadzi do podziałów społecznych szkodliwych dla integracji społeczności lokalnych. Zauważyć należy, że z 83 przeprowadzonych referendów, tylko 16 okazało się skutecznych, a zatem w 80% przypadków poniesione zostały zbędne koszty. Pieniądze, które można było wykorzystać na inne, społecznie uzasadnione cele, zostały po prostu wyrzucone w błoto. W Piotrkowie Trybunalskim było to 100 tys. zł, w Warszawie będą to koszty sięgające ok. 1 mln. Szczególnie szkodliwe dla efektywnego rozwoju i podnoszenia warunków życia wspólnoty samorządowej są inicjatywy referendalne w końcowym okresie kadencji, kiedy nawet skuteczne odwołanie organu nie przynosi żadnych korzyści, ponieważ nowe władze nie mogą już niczego dokonać – czytamy w apelu.

Wg autorów dokumentu powodem tragicznie niskiej frekwencji w piotrkowskim referendum było to, że jego inicjatorzy nie reprezentowali interesów większości mieszkańców, poza tym nie zaproponowali żadnej alternatywy. - Była to zatem inicjatywa związana z rozgrywkami politycznymi i personalnymi, w których mieszkańcy nie chcieli brać udziału – twierdzą autorzy apelu.

Radni chcą podniesienia wymogu dotyczącego liczby podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum, co wg nich wyeliminowałoby inicjatywy z góry skazane na niepowodzenie. - Władze lokalne powinny być odwoływane jedynie wtedy, kiedy ich działania są szkodliwe dla rozwoju danej miejscowości i jej mieszkańców. Naszym zdaniem należy utrudnić przeprowadzenie referendów, jeśli nie dotyczą one kluczowych problemów – czytamy dalej. -  Zwracamy się z apelem o utrudnienie ogłaszania referendów w sprawie odwołania organu już na etapie zbierania podpisów poprzez podniesienie wymogu dotyczącego liczby podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum do odpowiednio wysokiego poziomu. Pozwoli to na eliminację referendów, których jedynym celem są niezrealizowane ambicje polityczne wąskiej grupy osób urządzających sobie kampanię polityczną na krótko przed terminem normalnych wyborów.

Apel grupy radnych był głosowany podczas ostatniej sesji Rady Miasta tak, jak zwykła uchwała. Nie wszyscy radni byli jednak zadowoleni z inicjatywy. - Nie będę głosował za tym apelem m.in. dlatego, że dla mnie są to działania zmierzające do tego, aby zamiast budować społeczeństwo obywatelskie, pójść w innym kierunku. Tak nie może być, abyśmy ograniczali możliwości aktywności obywatelskiej. Jeżeli chodzi o odwoływanie organów wybieralnych, to moim zdaniem sam organ mógłby podejmować działania w ramach votum zaufania. Ostatnie referendum miało taki wynik, jaki miało. Podejrzewam, że wynik byłby bardzo interesujący, gdyby organ odwoływany przyjąłby inicjatywę zmierzającą w kierunku votum zaufania – skomentował Jan Dziemdziora.

Apel poparli ci radni, którzy się pod nim podpisali, czyli większa część składu Rady, dokument trafi więc na biurko premiera.

as

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zanzi ~Zanzi (Gość)11.10.2013 15:16

"oceanolog" napisał(a):
no i nie należy zapominać o "Free Willy" (w polskim tłumaczeniu oczywiście) :D

Ach, moja ulubienica :)

00


oceanolog ~oceanolog (Gość)10.10.2013 11:42

"Ewka" napisał(a):
dobre :) modelka z katarzyną :) i to nasz skład radnych! niski poziom

no i nie należy zapominać o "Free Willy" (w polskim tłumaczeniu oczywiście) :D

00


Ewka ~Ewka (Gość)09.10.2013 19:37

dobre :) modelka z katarzyną :) i to nasz skład radnych! niski poziom

00


ares1 ~ares1 (Gość)09.10.2013 10:38

"Ciekawski" napisał(a):
A kto to jest ta starsza pani w drugim rzędzie z wielką kopułą na głowie?


To chyba piotrkowska radna-modelka Tera?!

00


ewka ~ewka (Gość)08.10.2013 20:32

mieskzaniec PT następnym razem weź ze sobą rano latarkę bedzie Ci raźniej :)

00


Ciekawski ~Ciekawski (Gość)07.10.2013 15:59

A kto to jest ta starsza pani w drugim rzędzie z wielką kopułą na głowie?

00


mieszkaniec PT ~mieszkaniec PT (Gość)07.10.2013 15:02

Chojniaka i jego ekipe powinno się wywalić na zbity pysk bez referendum.
Dzisiaj szedłem do pracy 0 6.00,wszystkie latarnie pogaszone,ciemno jak w d...ie u murzyna,natomiast wracając o 14.30 moim oczom ukazał się widok zapalonych latarni na całej długości Sikorskiego i Norwida.
Czy tak ma wyglądać oszczędność w wykonaniu UM? to się nazywa gospodarowanie pieniędzmi podatnika,nóż się w kieszeni otwiera.

00


Zanzi ~Zanzi (Gość)07.10.2013 09:43

"byly-radny" napisał(a):
Zapytajcie czy znajdzie się chociaż 5-radnych którzy wiedzą za czym głosują?

Wystarczy przyjść na ich "komisje" i popatrzeć, jak "radzą". Gorzej, niż w pierwszej klasie podstawówki. Większość to banda nierobów i niewykształconych ludzi (żeby nie powiedzieć - głupków), z przypadku. Śmiech na sali, dosłownie ;)

00


chiński fotograf chiński fotografranga06.10.2013 22:41

"jakjamam" napisał(a):
Też uważam, że referendum powinno być raz w roku! Koszty są owszem, ale biorąc pod uwagę to ile kasy miasto traci na pierdoły (murek, projekt biblioteki, kary) to niewiele. A referendum mobilizuje.


Marzy mi się, by takie referenda organizowane były u nas częściej, a najlepiej to raz na kwartał, a wtedy władza, cały czas czując ten społeczny bat nad grzbietem, zasuwać będzie aż miło - tak, jak w ostatnich kilku miesiącach.
Kto wie, przy czwartym referendum, może nawet zaczną nam te obiecywane bloki komunalne budować.
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/2004780,bez-sciemniania-krajobraz-po-referendalnej-bitwie,id,t.html

00


adi ~adi (Gość)06.10.2013 22:33

"adi" napisał(a):

Sorki,oczywiście chodziło o luty 2014

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat