Czy postawią na źródła geotermalne w Piotrkowie?

Wtorek, 08 stycznia 201317
Od stycznia wzrosły ceny ciepła w Piotrkowie. Nowa stawka opłat jest wyższa o 4,7%. Czy w przyszłych latach opłaty będą rosnąć jeszcze szybciej? Taka groźba istnieje. Dyrektywy unijne związane z koniecznością obniżenia emisji dwutlenku węgla w niedalekiej przyszłości wymuszają restrukturyzację piotrkowskiego systemu ciepłowniczego. Jednak do końca nie wiadomo, w jaki sposób zostanie ona przeprowadzona. Niedawno władze miasta, przedstawiciele MZGK i PGE GiEK S.A podpisały porozumienie w sprawie analizy modernizacji systemu ciepłowniczego w mieście. Jeżeli przeprowadzona na koszt PGE analiza projekt pn. „budowa rury z Bełchatowa” okaże się ekonomicznie uzasadniona, to ciepło popłynie do nas zza miedzy. A jeżeli okaże się inaczej?
(źródło: „Zasoby wód i energii geotermalnej oraz możliwości jej wykrozystania w Polsce Zachodniej”, W. Górecki, A. Sowiżdżał, Sulechów 2007.)(źródło: „Zasoby wód i energii geotermalnej oraz możliwości jej wykrozystania w Polsce Zachodniej”, W. Górecki, A. Sowiżdżał, Sulechów 2007.)

Rurą lepiej?


Naukowe źródła dowodzą, że Piotrków mógłby czerpać energię do ogrzewania ze źródeł geotermalnych. Przeprowadzone symulacje geologiczne mówią, że potencjał w tej materii ziemia piotrkowska ma ogromny. Większy niż toruńskie źródła ojca dyrektora – twierdzą specjaliści. Czy władze w Piotrkowie biorą taką alternatywę pod uwagę? Choć kosztowna, na pewno jej nie wykluczają - Z posiadanych atlasów wynika, że Piotrków prawdopodobnie posiada potencjał geotermalny. Jednak o sposobie wykorzystania zasobów można mówić po ewentualnym wykonaniu odwiertu i badaniu wydajności i temperatury wody (jak również jej składu chemicznego. Koszt inwestycji jest bardzo duży i do końca nie wiadomo, jaki byłby efekt wykonania odwiertu. Może się okazać, że są to pieniądze stracone, a więc jest to dla miasta duże ryzyko. Każdy sposób wykorzystania źródeł ciepła jest do zaakceptowania, zależy tylko, jaka byłaby cena tego ciepła – mówi Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. Na pytanie, czy miasto przeprowadzało jakiekolwiek analizy dotyczące możliwości i ekonomiczności wykorzystania metody geotermalnej podinspektor odpowiada, że w tym zakresie urzędnicy posiadają ogólną wiedzę.


- Wiemy, że koszty odwiertów potwierdzających jakość wód geotermalnych są bardzo duże (kilkanaście milionów złotych). Dla przykładu w niedalekiej gminie Kleszczów wykonanie odwiertu na głębokość niewiele ponad 1,6 km kosztuje około 8 mln zł. Według posiadanych przez Urząd Miasta informacji, wody geotermalne w rejonie miasta znajdują się na głębokości około 3-4 km, także koszty byłyby kilkakrotnie wyższe. Wykonanie odwiertów, czyli poniesienie ogromnych kosztów, nie gwarantuje wykorzystanie tych wód m.in. do zapewnienia energii cieplnej dla miasta. W związku z powyższym temat wód geotermalnych obecnie nie jest poddawany szczegółowszym analizom m.in. ze względów ekonomicznych. Nie oznacza to jednak, że do tematu nie powrócimy w przyszłości – zaznacza Bąkowicz.


Toruń się chowa


Do podjęcia rękawicy zachęcają jednak specjaliści z zakresu geotermii. - Piotrków znajduje się w paśmie wód geotermalnych (bardzo gorących), które ciągną się od Stargardu Szczecińskiego. To źródła znacznie nawet gorętsze niż w Toruniu, o temperaturze nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. W Piotrkowie taka inwestycja byłaby jak najbardziej opłacalna - mówi profesor Ryszard Henryk Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. - Warunki w Piotrkowie można porównać do inwestycji planowanej w Bawarii, gdzie powstało kilka elektrociepłowni geotermalnych. Tam temperatura jest na poziomie 140 stopni (wydajność 20 m3). Z tego można uzyskać 10 MW energii elektrycznej i 80 MW energii cieplnej rocznie. Koszt takiej inwestycji wynosi około 50 mln. Biorąc pod uwagę, że w Unii Europejskiej 1 MW energii kosztuje około 1,2 mln Euro, to przez jeden rok z takiej elektrociepłowni można pozyskać energii elektrycznej za 12 mln Euro. Do tego dochodzi energia cieplna. Inwestycja niewątpliwie bardzo szybko się zwróci. To wspaniałe inicjatywy. W Polsce powinno się takie realizować – zaznacza Kozłowski. - W niedługim czasie planujemy przejąć jedną z ciepłowni, wykorzystać jej infrastrukturę i podobny projekt zainicjować w jednym z polskich miast – dodaje profesor.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dracula ~Dracula (Gość)09.01.2013 07:45

"udzialowiec" napisał(a):


Co to za ptak co we własne gnaizdo sr...nie chodzi o pomniejszanie majątku Gminy z dywidendy a o to że sam jako udziałowiec który nie pracuje w spółce będziesz miał mniejszą kasę za nic nierobienie, a pracownicy muszą niestety pracować - np. ładować węgiel w mrozie. Bez pracy nie ma kołaczy jak powiada znane przysłowie, więc chyba tym ludziom tez się coś należy, a nie tylko takim jak ty komentatorom.

00


na układy nie ma rady ~na układy nie ma rady (Gość)08.01.2013 23:12

"Al-Bundy" napisał(a):
Skoro jest ekspert, który sugeruje, że taka inwestycja byłaby dla miasta korzystna i szybko się zwróciła, to może warto to dokładniej zbadać? Zresztą jak niżej wspomina ~michał, odwiert w Poniatowie potwierdza istnienie takich wód.


W uzupełnieniu:
"Z badań z 1999r. dla 200 miast przeprowadzonych przez krakowską AGH wynika, że 60 z nich może inwestować w geotermię bez obaw strat (min. Szczecin, Stargard Szczeciński, Zgierz, Łódź, Piotrków Trybunalski, Koło, Żyrardów, szczegóły na stronie Ministerstwa Środowiska)..."
Fragment artykułu "Pozyskanie ciepła z ziemi, geotermia"

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)08.01.2013 22:24

W oparciu o jakie dane powstała dołączona mapa, skoro czytam takie zdanie:

Cytuję:
Jak na razie jedyne udokumentowane złoża wód termalnych w województwie łódzkim występują w Łodzi, Poddębicach, Skierniewicach i Uniejowie oraz w Kleszczowie


W dodatku na tej mapie wody geotermalne nie obejmują ani Łodzi, ani Skierniewic (no może jakieś wschodnie obrzeża dzielnicy Widzew...).

Cytuję:
Piotrków znajduje się w paśmie wód geotermalnych (bardzo gorących), które ciągną się od Stargardu Szczecińskiego. To źródła znacznie nawet gorętsze niż w Toruniu, o temperaturze nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. W Piotrkowie taka inwestycja byłaby jak najbardziej opłacalna - mówi profesor Ryszard Henryk Kozłowski z Politechniki Krakowskiej.


Skoro jest ekspert, który sugeruje, że taka inwestycja byłaby dla miasta korzystna i szybko się zwróciła, to może warto to dokładniej zbadać? Zresztą jak niżej wspomina ~michał, odwiert w Poniatowie potwierdza istnienie takich wód.
Koszty opisywane w artykule są niskie w porównaniu do kosztów budowy rury z elektrowni. Znając życie to ostatecznie wybierze się takie rozwiązanie, przy którym będzie mógł zarobić ten, co ma zarobić. To taka cecha polskiej myśli inwestycyjnej... Koszty ponoszone przez zwykłych ludzi na ogół nie są brane pod uwagę.

00


na układy nie ma rady ~na układy nie ma rady (Gość)08.01.2013 20:46

Po co nowe odwierty jeśli wykonano w Uszczynie podobno 4 odwierty, a jeden o głębokości 1200m (pewnie istnieje jakaś dokumentacja). Właścicielem obiektu jest teraz gmina Piotrków. Woda pitna na wyjściu miała 28 stopni, co by sprawiało problem z wykorzystaniem jej jako wody pitnej (ciekawe z którego odwiertu). To, że Piotrków leży w pasie wód geotermalnych potwierdzili swego czasu naukowcy z AGH tworząc geotermalną mapę kraju (dane dostępne w internecie). Coś musi być na rzeczy skoro Piotrków wystartował w konkursie na budowę wielkiego parku rozrywki z akwaparkami, a akwaparki potrzebują ogromne ilości ciepłej wody by mogły funkcjonować i jakie by musiały być drogie bilety wstępu gdyby trzeba było wodę sztucznie podgrzewać, więc marny interes dla inwestora. Konkurs wygrał Mszczonów gdzie wykorzystanie wód geotermalnych jest już bardzo zaawansowane.
Kto był w Uniejowie to wie jakie ogromne zyski można czerpać tylko z samych obiektów rekreacyjnych, tam kolejki by wejść na obiekt są jeszcze późnym popołudniem, a na obiekt wchodzi 1200 osób. Oczywiście wcześniej trzeba zainwestować spore pieniądze w takie przedsięwzięcie by potem czerpać zyski, tam zainwestowano duże pieniądze z UE. Dodatkowy plus to darmowe ciepło dla miasta.
Geotermia to na pewno przyszłość biorąc pod uwagę wysokie kary za emisję CO2 w wytwarzaniu ciepła i energii metodami tradycyjnymi z węgla. Ale to także bardzo łakomy kąsek dla różnego rodzaju dziwnych układów, spryciarzy i cwaniaków. A przecież najwięcej z tytułu przyszłych zysków z wykorzystania geotermii powinni mieć mieszkańcy płacący różnego rodzaju daniny podatkowe. I dlatego gmina powinna w pełni kontrolować taką inwestycję mając w niej udział większościowy tak by zyski poprawiały los mieszkańców i pomogły w realizacji innych inwestycji.
Jak do tej pory temat geotermii był jakiś tabu, być może coś jednak się zmieni i będziemy więcej się dowiadywać. Więc do roboty Panie i Panowie dziennikarze!

00


michał ~michał (Gość)08.01.2013 16:02

W latach siedemdziesiątych w niedalekim Poniatowie budowano ujęcie wody dla Piotrkowa i o którym słuch zaginął.Właśnie tam miano trafić na gorące wody geotermalne które pokrzyżowały i wyhamowały budowę ujęcia.Jeżeli jest w tym trochę prawdy to może warto byłoby wrócić do tego zarzuconego kiedyś pomysłu.Woda miała mieć tam temp.ponad 60 stopni.Może te kosztowne odwierty nie byłyby potrzebne.

00


krzysiek71 ~krzysiek71 (Gość)08.01.2013 14:57

"rozsadek" napisał(a):
ja tam wole płacić na niepewne inwestycje podatki niż do kieszeni urzedasów


kolego,w jakim ty świecie żyjesz? a z czego oni mają pensje,premie i nagrody? z naszych podatków.

00


sklave sklaveranga08.01.2013 14:21

"gorgu" napisał(a):
a co ma pompa ciepła wspólnego z geotermią sklawe?


Ciepło, ciepło drogi ~gorgu (Gość).
Koszty jego uzyskania.
Średni koszt takiej instalacji to ponad 20 tysięcy złotych.
Doczytaj w internecie.
Na kolektory słoneczne jest dofinansowanie na pompy ciepła nie ma.
Zastanów się dlaczego???
http://sklave.manifo.com/

00


gorgu ~gorgu (Gość)08.01.2013 13:54

a co ma pompa ciepła wspólnego z geotermią sklawe?

00


Ministrant ~Ministrant (Gość)08.01.2013 13:25

Ale tu jest Piotrkow nie z chojniakiem jemu nic nie wychodzi nie nadaje sie.

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)08.01.2013 13:00

Należy się wzorować na najlepszych czyli:
1. Spółka Geotermia Toruń została zarejestrowana w sierpniu 2008, jednocześnie ze startem słynnego odwiertu. Ma minimalny kapitał (50 tys. zł) i maksymalny zakres potencjalnej aktywności.
2. Hasło do zbierania pieniędzy na odwierty w poszukiwaniu podziemnych źródeł wód geotermalnych w Toruniu dał o. Rydzyk podczas niedzielnej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Częstochowy. Środki zebrane przez słuchaczy mają zastąpić 27 mln zł dotacji
3. W Radiu Maryja rozdzwoniły się telefony chętnych do sfinansowania odwiertów. Słuchacz Radia Maryja, poniedziałek po północy: - Niech każdy da to, co może. Może nas jest trzy miliony, może sześć milionów. Jakby było trzy - to po dziesięć złotych damy. Jak będzie nas więcej, sześć milionów, to po pięć złotych. 30 milionów się uskłada. Ja daję za dwudziestu, albo za dziesięciu. Pchnijmy to do przodu.
4. Urząd Miasta w Toruniu wydał zgodę na budowę przez Fundację Lux Veritatis aquaparku, centrum hotelowego wraz ze spa oraz świątyni. Pod zgodą brakuje tylko podpisu prezydenta miasta.
Brakuje nam dobrego menago takiego jak Ojciec Dyrektor.
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

10


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat