Czy mundurowi też będą strzelać do dzików?

Strefa FMRegion Wtorek, 28 stycznia 202029 5109
Jakie jest zagrożenie ASF-em dla naszego regionu i w jakim kierunku powinno rozwijać się polskie rolnictwo? Na te tematy debatowali we wtorek (28 stycznia) członkowie Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele rolników, inspekcji weterynaryjnych oraz poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił założenia najnowszej specustawy. Jej zapisy mają rozszerzyć uprawnienia służb mundurowych związanych z odstrzałem dzików.
Fot. Ł. Michalczyk

Lokalni samorządowcy liczą na to, że wkrótce padną jakieś deklaracje ze strony polskich polityków. - Naszym największym problemem jest ASF, czyli wirus, który jest już u bram naszego powiatu. Gdyby się tutaj dostał to może to doprowadzić do bankructwa wielu lokalnych firm i rolników. Chcemy apelować do rządu i prezydenta Andrzeja Dudy o to, by podjęte zostały właściwe kroki, które pozwolą na walkę z wirusem. Liczymy na to, że ze strony rządzących naszym krajem padną konkretne propozycje rozwiązań. Zależy nam m.in. na tym, by zmniejszyć populację dzika, który jest głównym wektorem rozprzestrzeniania się choroby - powiedział nam Sławomir Ogrodnik, przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. 

 

Również przedstawiciele instytucji rolniczych obawiają się potencjalnych skutków, jakie mogłoby przynieść ze sobą przeniknięcie wirusa ASF na tereny powiatu piotrkowskiego. - Powiat piotrkowski jako jedyny o tak dużej produkcji jest wolny od wirusa. On jednak powoli zmierza ku nam. My, członkowie Izby Rolniczej współpracujemy z różnymi organizacjami, np. z Polskim Związkiem Łowieckim. Liczbę dzików trzeba bowiem zredukować. Prowadzimy również szkolenia i rozmowy z rolnikami. Bioasekuracja w naszej sytuacji to podstawa. Nie zadajemy sobie pytania czy ASF do nas przyjdzie, ale kiedy przyjdzie. Musimy na pewno rozgraniczyć tę chorobę u dzików i u świń. To pozwoli rolnikom przetrwać - mówi Janusz Terka z Izby Rolniczej Powiatu Piotrkowskiego. 

 

Na szczęście obecnie na terenie województwa łódzkiego nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia wirusa ASF

 

Jakie są pomysły rządzących na to, by rolnikom i hodowcom pomóc? O tym opowiadał podczas spotkania Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Senat uchwalił nową ustawę o ASF, czekamy na jej podpisanie. Czy załatwi nam ona problem walki z wirusem? Nie, to będzie długotrwały proces. Natomiast na pewno ta walka będzie skuteczniejsza. Da ona możliwość przedstawicielom wojska, policji, straży pożarnej i straży granicznej uczestniczenia w polowaniach na dziki. Oczywiście polować będą mogli jedynie ci, którzy mają myśliwskie uprawnienia. Poza tym na polowaniach będzie można używać tłumików, co sprawi, że po jednym strzale wataha nie będzie się rozbiegać po całym lesie. Co ważne, celowe utrudnianie polowań będzie karane. Jestem przekonany, że ta ustawa pomoże w skutecznej walce z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Wygrana w tej batalii jest ważna nie tylko dla hodowców, ale również dla producentów czy konsumentów - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Robert Telus wskazał też, że aby polskie rolnictwo rozwijało się prężnie, niezbędne jest wzmocnienie pozycji polskiego rolnika na rynku, inwestowanie w polskie produkty bez GMO, położenie większego niż dotąd nacisku na handel detaliczny, szersza promocja rodzimej żywności czy uproszczenie procedury jej kontrolowania.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

abcde ~abcde (Gość)28.01.2020 15:59

A kto wnosi do chlewni wirusy ? ? ?

92


gość ~gość (Gość)28.01.2020 15:44

A Duny i Niemcy nie pozwalają gadać w telewizji o ASF w ich krajach . A u nas trąbią i trąbią a duny i Niemcy się z tego cieszą co u Polaczka się dzieje . A ASF to każdemu można podłożyć-tak jak świnie jeden drugiemu

60


gość ~gość (Gość)28.01.2020 15:41

Ktoś tu jest nienormalny w tym pisowskim państwie?

164


gość ~gość (Gość)28.01.2020 15:27

Zastrzelić ptaki, bo ptasia grypa, zastrzelić dziki bo świńska grypa... może ludzi odstrzelić jeszcze, bo grypę też roznoszą. Widac, że z biologii ktoś miał kiepskie oceny i uraz pozostał

224


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat