Czy mundurowi też będą strzelać do dzików?

Strefa FMRegion Wtorek, 28 stycznia 202029 5581
Jakie jest zagrożenie ASF-em dla naszego regionu i w jakim kierunku powinno rozwijać się polskie rolnictwo? Na te tematy debatowali we wtorek (28 stycznia) członkowie Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele rolników, inspekcji weterynaryjnych oraz poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił założenia najnowszej specustawy. Jej zapisy mają rozszerzyć uprawnienia służb mundurowych związanych z odstrzałem dzików.
Fot. Ł. Michalczyk

Lokalni samorządowcy liczą na to, że wkrótce padną jakieś deklaracje ze strony polskich polityków. - Naszym największym problemem jest ASF, czyli wirus, który jest już u bram naszego powiatu. Gdyby się tutaj dostał to może to doprowadzić do bankructwa wielu lokalnych firm i rolników. Chcemy apelować do rządu i prezydenta Andrzeja Dudy o to, by podjęte zostały właściwe kroki, które pozwolą na walkę z wirusem. Liczymy na to, że ze strony rządzących naszym krajem padną konkretne propozycje rozwiązań. Zależy nam m.in. na tym, by zmniejszyć populację dzika, który jest głównym wektorem rozprzestrzeniania się choroby - powiedział nam Sławomir Ogrodnik, przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. 

 

Również przedstawiciele instytucji rolniczych obawiają się potencjalnych skutków, jakie mogłoby przynieść ze sobą przeniknięcie wirusa ASF na tereny powiatu piotrkowskiego. - Powiat piotrkowski jako jedyny o tak dużej produkcji jest wolny od wirusa. On jednak powoli zmierza ku nam. My, członkowie Izby Rolniczej współpracujemy z różnymi organizacjami, np. z Polskim Związkiem Łowieckim. Liczbę dzików trzeba bowiem zredukować. Prowadzimy również szkolenia i rozmowy z rolnikami. Bioasekuracja w naszej sytuacji to podstawa. Nie zadajemy sobie pytania czy ASF do nas przyjdzie, ale kiedy przyjdzie. Musimy na pewno rozgraniczyć tę chorobę u dzików i u świń. To pozwoli rolnikom przetrwać - mówi Janusz Terka z Izby Rolniczej Powiatu Piotrkowskiego. 

 

Na szczęście obecnie na terenie województwa łódzkiego nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia wirusa ASF

 

Jakie są pomysły rządzących na to, by rolnikom i hodowcom pomóc? O tym opowiadał podczas spotkania Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Senat uchwalił nową ustawę o ASF, czekamy na jej podpisanie. Czy załatwi nam ona problem walki z wirusem? Nie, to będzie długotrwały proces. Natomiast na pewno ta walka będzie skuteczniejsza. Da ona możliwość przedstawicielom wojska, policji, straży pożarnej i straży granicznej uczestniczenia w polowaniach na dziki. Oczywiście polować będą mogli jedynie ci, którzy mają myśliwskie uprawnienia. Poza tym na polowaniach będzie można używać tłumików, co sprawi, że po jednym strzale wataha nie będzie się rozbiegać po całym lesie. Co ważne, celowe utrudnianie polowań będzie karane. Jestem przekonany, że ta ustawa pomoże w skutecznej walce z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Wygrana w tej batalii jest ważna nie tylko dla hodowców, ale również dla producentów czy konsumentów - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Robert Telus wskazał też, że aby polskie rolnictwo rozwijało się prężnie, niezbędne jest wzmocnienie pozycji polskiego rolnika na rynku, inwestowanie w polskie produkty bez GMO, położenie większego niż dotąd nacisku na handel detaliczny, szersza promocja rodzimej żywności czy uproszczenie procedury jej kontrolowania.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Polska idzie na dno ~Polska idzie na dno (Gość)30.01.2020 00:12

Kiedyś były wściekłe krowy, tysiące hodowli zlikwidowano. Potem ptasia grypa i ten sam scenariusz. Teraz asf i polskie rolnictwo dorżnięte na amen. Przypadek? Ciekawe co jeszcze wymyślą? Destrukcja kraju idzie pełną parą a wy śpijcie dalej i wierzcie we wszystko co wam tvp wmawia...

00


nhf ~nhf (Gość)29.01.2020 14:27

to robi się ciekawie ,na granicy łudzkiego /przysucha/ znaleziono dzika z asf ,to blisko i jednocześnie może zakończyć produkcje w piotrkowskim ,a sawicki tak walczył ,,,,nawt rolników do warszawki nie wpuścił

10


puuuul ~puuuul (Gość)29.01.2020 13:28

Jak będzie taka konieczność, to też będą strzelać.

20


Bolek ~Bolek (Gość)29.01.2020 12:18

Tylko świnie jedzą świnie, są wszystkożerene?. Nawet świnie zjadły chłopka jaz zmarł w chlewie, świnie zjedzą wszystko nawe ryją i żrą własne ?!

22


OOO ~OOO (Gość)28.01.2020 16:36

Mam morską też zastrzelić?

121


gość ~gość (Gość)29.01.2020 04:21

Ustawa o nakazie polowań dla służb, których pracownicy są myśliwymi "prywatnie"? A może jeszcze nakaz kupowania polskiej wieprzowiny i warty honorowe przy chlewniach? Co jeszcze? Może nakaz oddawania honorów hodowcom?

70


97-300 97-300ranga28.01.2020 20:53

Tylko nie strzelajcie do czerwonych świń.

16


gość ~gość (Gość)28.01.2020 22:04

Rolnicy polscy mają najlepsze warzywa,mięso i mleko.Zjedz pomidora z Holandii.A potem tego z Polski. Poczujesz różnicę. Jeśli jesz mięso,też stwierdzisz że jest lepsze.Polska trzyma poziom. Polski rolnik. Od niczego nie padniesz.Polecam ....

62


gość ~gość (Gość)28.01.2020 18:25

wyniszczają rolnika a w to miejsce wchodzi koncern z chemicznym mięsem.

63


Piotrkowianin Piotrkowianinranga28.01.2020 16:01

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego masowo wycina drzewa w mieście. Może też ma jakiś uraz?

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat