ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie?

Czwartek, 08 października 2020 3435
Skoro ubezpieczenie pozwala nam na uzyskanie świadczenia, to czy dwa ubezpieczenia zapewnią dwa razy większą wypłatę? Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie, a jeśli tak, to czy warto? Wyjaśniamy.

Podwójne ubezpieczenie – przy jakich polisach to możliwe?

 

Zacznijmy od wyjaśnienia, które ubezpieczenia możemy zawierać w takiej wielokrotnej formie, a które nie. Rozróżniamy ubezpieczenia majątkowe oraz osobowe. Do tych pierwszych należy chociażby ubezpieczenie mieszkania czy samochodu, a do tych drugich ubezpieczenie na życie i zdrowie (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/). W przypadku ubezpieczeń majątkowych obowiązuje zasada, że ubezpieczenie ma nam wyłącznie zrekompensować szkodę, powstałą w wyniku wskazanego w umowie wypadku. Natomiast w przypadku ubezpieczeń osobowych celem jest wypłacenie świadczenia, jeśli doszło do zdarzenia objętego ochroną w ramach umowy. Dlatego nie warto (choć jest to teoretycznie możliwe) kupować dwóch i więcej ubezpieczeń mieszkania czy auta – i tak nie otrzymamy dwóch odszkodowań. Zasada ta nie dotyczy jednak ubezpieczeń osobowych.

 

Czy dwie polisy na życie i zdrowie to dwie wypłaty świadczeń?

 

Załóżmy więc, że mamy ubezpieczenie na życie i zdrowie w dwóch firmach ubezpieczeniowych. Dochodzi do zdarzenia, np. zachorowaliśmy na ciężką chorobę, która jest objęta ochroną ubezpieczeniową w obu polisach. Czy zadziałają dwa ubezpieczenia? Tak, możemy otrzymać dwie wypłaty świadczenia. Jeśli mieliśmy więcej polis na życie i zdrowie i wszystkie obejmowałyby tę chorobę, możemy otrzymać odpowiednio więcej wypłat.

 

Podwójne ubezpieczenie na życie – za i przeciw

 

Wiemy już, czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie. Teraz należy zapytać – czy warto, a jeśli tak, to w jakiej formie? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ale myśląc o wypłaconych pieniądzach, nie możemy zapomnieć o tych, które najpierw musimy zapłacić w formie składek. Szybko okaże się, że takie rozwiązanie może być dość kosztowne. Zamiast więc dwóch polis na życie, możemy poszukać innych rozwiązań.

 

Alternatywy dla dwóch ubezpieczeń na życie i zdrowie

 

Jakie są inne opcje dla osób, które chcą dodatkowo ubezpieczyć swoje życie i zdrowie? Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto zastanowić się, jaki jest nasz cel. Jeśli chcemy lepiej zabezpieczyć się na wypadek zachorowania albo jeśli chcemy jeszcze bardziej zabezpieczyć swoich najbliższych w razie naszej śmierci, to zamiast zakupu dwóch lub więcej polis na życie, warto zastanowić się po prostu nad wyborem  sumy ubezpieczenia, która będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Jeżeli natomiast jesteśmy zainteresowani szerszym zakresem ubezpieczenia, sprawdźmy, jakie opcje dodatkowe oferuje nam ubezpieczyciel. Dokupywanie kolejnych umów dodatkowych do polisy na życie, np. opcji zapewniającej pomoc w razie wypadku lub niezdolności do pracy, jest często dużo lepszym rozwiązaniem niż zakup zupełnie nowej polisy na życie i zdrowie w innym towarzystwie.

Jeżeli chcemy nie tylko skupić się na samej wysokości ewentualnego świadczenia, jakie możemy otrzymać, ale i na oszczędzaniu, np. na przyszłość dzieci, warto rozważyć zakup ubezpieczenia posagowego. Daje ono dodatkową możliwość odkładania pieniędzy.

 

Ubezpieczenie indywidualne i ubezpieczenie grupowe w pracy – zalety tego rozwiązania

 

Część pracodawców oferuje swoim pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie. Czy w takiej sytuacji warto dodatkowo sięgać po indywidualną polisę na życie? Zdecydowanie tak.

W przypadku ubezpieczenia grupowego nie mamy zbyt wiele do powiedzenia w kwestii warunków – nie możemy chociażby wybrać dowolnej sumy ubezpieczenia czy decydować o opcjach dodatkowych. Prywatne ubezpieczenie na życie jest dużo bardziej elastyczne. Pamiętajmy też, że ubezpieczenie grupowe działa, dopóki pracujemy w danej firmie. Z tych powodów warto mieć własną indywidualną polisę na życie.


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat