Czy da się wyżyć z rolnictwa?

ePiotrkowKraj Czwartek, 02 sierpnia 201852 11653
Rolnicy mają piękne domy, po kilka samochodów, otrzymują unijne dotacje i płacą niskie składki - mówią jedni. Według samych rolników prawda wygląda inaczej. Jak?
fot. pixabay

Często powtarzana opinia o dostatnim życiu polskiego rolnika oparta jest na pewnych stereotypach. Dom z ogródkiem, garaż z kilkoma samochodami, dotacje z Unii Europejskiej i niskie składki KRUS. Tak to wygląda w oczach tych, którzy wiedzę o pracy na roli czerpią z telewizji i filmów. Czy rzeczywistość naprawdę jest tak różowa? - Na pewno nie jest. Rolnicy mają podstawy do narzekań - mówił w radiowym Maglu Michał Małecki, członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego z ramienia PSL. - Niskie ceny skupu produktów rolnych, brak pomocy ze strony państwa, a do tego susza jak w tym roku - to wszystko sprawia, że praca rolnika często staje się nieopłacalna. Szansę na przetrwania mają jedynie duże gospodarstwa, co najmniej 20 hektarowe. Mniejsze nie dają rady, zwykle rolnicy podejmują dodatkową prace w mieście, by związać koniec z końcem.
M. Małecki jako przykład podaje ceny skupu malin. - Jeszcze trzy lata temu za kilogram tych owoców w skupie płacono 7,70 zł. Rok temu 4,40 zł, a w tym już tylko 1,70. Zbiór malin często staje się nieopłacalny.


Na sytuację w rolnictwie od lat narzeka... rolnik Andrzej Prochoń, kiedyś przewodniczący Samoobrony, dziś Związku Rolników, Przedsiębiorców i Konsumentów. - Właściciele małych gospodarstw nie mają szans. Ci, którzy mają wielkie gospodarstwa - tak, ale to wielkie wyzwanie, nie każdego na to stać. Uważam, że rząd powinien rolnikom pomóc, np. skupując owoce których ceny w skupach są bardzo niskie i ich zbiór jest nieopłacalny.
Pan przewodniczący powiedział też w Maglu, że "nowy minister rolnictwa jest człowiekiem dogodnym", ale niestety nie wyjaśnił, co ma na myśli. Dodał też: - Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej, bo nie chcemy już jej jałmużny. Chcemy powrotu do sytuacji sprzed wejścia do Unii.


Trudno powiedzieć, czy słowa przewodniczącego Prochonia w pełni pokrywają się z rzeczywistością, ale faktem jest, że zarobki rolników charakteryzują się pewną nieregularnością. Do tego klęski - nieurodzaju i urodzaju - które dotykają upraw, zmniejszając plony i choroby powodujące straty w zwierzętach. Nie bez znaczenia pozostaje też sytuacja na rynkach światowych. Z drugiej strony, czy gdyby naprawdę było tak źle, to tak wielu miałoby tak dobrze?

 


Zainteresował temat?

2

7


Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

chodnik w polu ~chodnik w polu (Gość)03.08.2018 10:51

krew mnie zalewa... gdyby nie rolnik to jeden z drugim jadłbyś gruz. A ciagniki i kombajny sa za pól miliona, to fakt. ale w kredytach. Jak spłacić kombajn wart 1,2 miliona zl jak mleko w skupach po 0.9zl ? zapraszam w pole albo do obory w ten upał:)

55


ZA MŁODU ~ZA MŁODU (Gość)03.08.2018 14:49

Jak miałem 12-13 lat to jechałem kosiarką pole.... konną, a wujek odrzucał na siodełku obok pokosy. Wszyscy ciężko pracowali w każdym gospodarstwie, snopki, mendle itd.. Teraz rolnicy mają ułatwioną pracę, ciągniki, kombajny, jest wszystko. Tylko żeby mieć to wszystko to trzeba albo ciężko wcześniej zapitalać, albo kredyt.
Pomimo dużego rozwoju wsi, to nadal jest ciężki kawałek chleba, na wsi nie ma dni wolnych, czy ktoś uprawia pole czy trzyma zwierzęta, to trzeba wszystkiego dopilnować, chyba, że wrócą czasy wiejskich ekonomów.
Poydrawiam.

81


gmo ~gmo (Gość)03.08.2018 17:20

Rolnicy za swoją ciężką pracę mają źle, ale sami sobie są winni. Polak z Polakiem się nie dogada. Istnieje tylko zawiść i zazdrość. A gdzie są grupy producenckie, które decydowały by o wielkości produkcji, tak aby była opłacalna? Gdzie jest jakaś siła polityczna , która wzięła by rządowych zdrajców za buzie i zrobiła porządek z nieuczciwą konkurencją? PSL to już tylko grupa wyżeraczy utrzymujących się z państwowych posad wraz ze swoimi dziećmi i rodzinami. Oni dbają tyko o państwowe koryto za każdą cenę . Do gnoju i orki już nigdy nie wrócą.

60


DerDieDas ~DerDieDas (Gość)03.08.2018 13:41

Zagłosuję na PSL gdy w końcu zrównają KRUS z ZUSEM

42


gość ~gość (Gość)03.08.2018 08:15

Nie wszyscy mają źle i nie wszyscy mają dobrze. Takie są realia. Nie zagladajmy nikomu w portfel. Jeśli coś komuś nie pasuje to niech kupi sobie ziemię i zobaczy jak to jest, że np czy poniedziałek czy niedziela trzeba robić . I przede wszystkim spełniać jakieś wymagania sanitarne co też kosztuje z tego co wiem.
Ja gospodarki nie mam i nie obchodzi mnie to jak rolnicy kłamią czy też nie. Ale z drugiej strony - kto w dzisiejszych czasach nie narzeka ? Lekarze pielęgniarki policjanci -oni też protestują. Więc po co patrzeć komuś w portfel ...

81


gość ~gość (Gość)02.08.2018 19:22

Zapraszamy na żniwa w 30° upale tych,którzy uważają,że jest lekko...do wszystkiego co rolnik ma musi dojść ciężka pracą 24h na dobę, światek,piatek i niedziela bez urlopu.

810


(R)orginal ~(R)orginal (Gość)03.08.2018 06:06

chłop to chłop i chłopem zostanie nie wiadomo co by robił to i tak będzie chłop

62


gość ~gość (Gość)02.08.2018 10:52

Sami sobie robią krzywdę godząc się sprzedawać po takich cenach i nie mówcie że jak nie sprzedacie to na strate A z ląd biedry mają schab po 8.99 w promo Lidl ostatnio kurczak po 3.99 z domu ludzie do sklepu przynoszą???nie opłaca się sadowniką uprawiać bo ceny w skupie niskie śliwka 40gr kg A potem promocja po 1.49 market Sami jesteście sobie winni że was dymają zachodnie markety i firmy skupujące

1510


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)02.08.2018 23:24

Niektórzy są w stanie wyżyć z samych zasiłków, a inni nie mogą wyżyć z rolnictwa. Dziwne czasy nastały.

80


nie widziałam ~nie widziałam (Gość)02.08.2018 22:23

jeszcze nie słyszałam o zadowolonym rolniku.... zimno źle,ciepło źle,sucho źle,mokro źle

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat