Czy będzie wielki wybuch?

Strefa FMKraj Wtorek, 21 listopada 201769 11966
Czy na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy mieli wielki wybuch? Głos w sprawie zburzenia Pałacu Kultury i Nauki zabierają nie tylko członkowie rządu, ale i politycy lokalni. Także z Piotrkowa.
fot.pixabay.com

Zaczął wicepremier Piotr Gliński, swoje dołożył wicepremier Mateusz Morawiecki, nie wykluczył wiceminister Bartosz Kownacki. Plan wyburzenia PKiN miałby zostać zrealizowany w przyszłym roku. W sam raz na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wśród argumentów "za" są takie: to relikt komunizmu podarowany nam przez Stalina, jest więc symbolem sowieckiej dominacji w Polsce, poza tym to budynek szpecący stolicę. Ale nawet w samym PiS nie wszyscy są zachwyceni koncepcją, która - to trzeba przypomnieć - narodziła się już dawno, a kilka lat temu głośno mówił o niej Radosław Sikorski z PO. - Potrzebna jest edukacja, młodzi ludzie powinni wiedzieć jak to się stało, że ten budynek u nas się znalazł - mówiła w radiowym Maglu posłanka PiS z naszego okręgu wyborczego Anna Milczanowska. - Chciałabym, aby PKiN zmienił swój wygląd, należałoby poprawić jego estetykę. Ale czy ma zostać zburzony? Nie jestem za wyburzeniem, uważam jednak że niepotrzebnie powstał. Jest to budynek ponury i brzydki, ale czy należy go niszczyć? Wydaje mi się, że trzeba by o to zapytać mieszkańców Warszawy.
Na pytanie prowadzących, czy potrzebne jest w tej sprawie referendum, posłanka z Radomska odpowiedziała, że nie, że wystarczyłyby ankiety.

 

Sprawę w Maglu skomentował też piotrkowski lewicowy radny Jan Dziemdziora.
- Czy da się to skomentować na poważnie, czy z humorem, nie wiem. Ale wiem, że pomysłodawcy wyburzenia powinni zmienić zioła. Najlepiej na melisę, bo ona uspokaja. Jeśli mają tyle siły i energii, to niech przyjadą do Piotrkowa i zburzą dawny budynek "Metalplastu". Wtedy będzie można wyremontować ulicę Próchnika. Jak burzyć, to to co przeszkadza, a nie wypracowuje zyski, a z tego co mi wiadomo, w PKIN działa mnóstwo firm zyski przynoszących.

 

To nie pierwsza próba ataku na Pałac Kultury i Nauki. Do tej pory budynek przetrwał wszystkie, a jedynym sukcesem jego przeciwników była scena kończąca film "Rozmowy kontrolowane". Ale to był tylko film, choć całkiem udany.

 


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga21.11.2017 17:35

Gargamel zburzymy ci świątynie ! I nie mieszaj warszawskich spraw z piotrkowskimi.Napij się zioła jak nie roztrząsasz..

99


gość ~gość (Gość)07.12.2017 19:18

K...a jak ja chciałbym mieć takie problemy.

10


wlodziooo ~wlodziooo (Gość)21.11.2017 21:00

politycy z piotrkowa to niech zabiorą się za sprawy w miastem bo glosowalismy na nich a nic nie dzialaja tylko za sprawy stolicy beda sie brac tak mediateke postawi warszawa na miejscu palacu kultury

65


Anka ~Anka (Gość)21.11.2017 20:06

Nie wiem czemu ma służyć ten artykuł? może po to,żeby ten matoł 97-300 się wyszalał,poobrażał innych i na koniec i tak zrobił z siebie idiote?!

163


gość ~gość (Gość)22.11.2017 02:44

Popieram PIS ale tego pomysłu wybitnie NIE. Co innego pomniki Dzierżyńskiego a co innego takie budowle..

71


gość ~gość (Gość)21.11.2017 19:49

Tych Panów nie interesuje historia Polski.

53


borowik ~borowik (Gość)22.11.2017 05:48

Większość polityków to relikty przeszłości. Twory komunistycznego Państwa. Zdobywający tam wiedzę i wykształcenie. Kończąc komunistyczne szkoły otrzymali odpowiednie dyplomy, zaświadczenia, którymi się posługują i chwalą. Sami niech zniszczą co z trudem i ciężką pracą uzyskali za komuny. Wtedy pozbędą się komunistycznych osiągnięć.

122


W-sulej ~W-sulej (Gość)22.11.2017 10:32

Normalni ludzie tego by nie wymyślili.

91


vito ~vito (Gość)21.11.2017 23:02

Debile

82


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)22.11.2017 00:43

Akurat omawianie tego na lokalnym piotrkowskim portalu niczego nie wniesie - decydenci nie będą kierować się przecież opiniami.
Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że dobiega końca druga dekada XXI wieku, a ten "dar Stalina" nadal jest najbardziej okazałym budynkiem w Polsce. Chyba kogoś to po prostu boli. Tylko zamiast zbudować coś bardziej wspaniałego, woli pozbyć się "wstydu" burząc go. Oczywiście zburzenie na koszt całego społeczeństwa, bo przecież pomysłodawcy mogą jedynie wydać decyzje.
Ciekawe czy jeden z drugim poradziłby sobie z młotem i kilofem przy rozbiórce?
Nie niszczy się czegoś, co może służyć jeszcze przez wiele lat, zwłaszcza jeśli to w dodatku przynosi zyski. A jeśli już bardzo chcą zburzyć, to niech nie robią tego na koszt społeczeństwa - skoro sama rozbiórka ma kosztować 900 milionów (w praktyce koszty jedynie rosną, vide: stadion narodowy i autostrady), to pewnie to, co tam zechcą zbudować pochłonie miliardy (z państwowej kasy).
Niech znajdą na tyle bogatego kupca, który zechce to kupić za dobrą cenę, rozbierze na swój koszt i na swój koszt postawi coś bardziej reprezentacyjnego (byle nie meczet).
A temu Morawieckiemu i Glińskiemu polecam przypomnieć sobie wiersz "Do młodych" Asnyka - tam jest o tym, dlaczego nie należy niszczyć świadectw przeszłości. I nie ma tu znaczenia, kto to wybudował. Talibowie w Afganistanie zniszczyli ogromne posągi Buddy tylko dlatego, że były na ich terenie - mimo tego, że były tam na długo przed tym, zanim niejaki Mahomet wymyślił Allaha. A co wspaniałego wznieśli talibowie? Nic. Ale zniszczyć potrafili, wykorzystując przy tym wynalazki "niewiernych", którymi tak pogardzają.
Nie niszczyć tego, co może nam służyć - budować NOWE, choćby nawet sto razy wspanialsze! Nie bądźmy zawziętymi zakompleksionymi talibami. I skończmy z tą durną antyrosyjską propagandą. Po pierwsze, ona jest kłamliwa, a po drugie niczego dobrego nam nie przyniesie.

110


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat