Czy abonament nadal się opłaca?

ePiotrkow Sobota, 24 grudnia 201619 8468
Rynek telekomunikacyjny zmienia się cały czas, jak w kalejdoskopie i bardzo trudno na nim nadążyć. Od ciągłych premier topowych modeli telefonów po coraz to nowe oferty składane przez dostawcę internetu i sieci komórkowej jesteśmy zasypywanie pojęciami, których nie do końca rozumiemy i zazwyczaj nie zadajemy sobie trudu, by to zmienić. Przyjrzyjmy się jednak tematowi od kuchni i sprawdźmy to, co dla nas, jako konsumenta zazwyczaj najważniejsze – opłacalność.

Rozwiązanie idealne

Wieloletni zwolennicy abonamentu powiedzą, że to fikcja literacka lub teoria spiskowa, ale tak naprawdę doradcy w oddziale dowolnego usługodawcy wysłuchawszy naszych oczekiwań zawsze będą dążyli do namówienia nas do jak najdłużej wiążącej nas umowy. Co więcej umowa ta zwykle posiada często ukryte koszty za bonusy, o które nigdy nie prosiliśmy, np. „granie na czekanie”, z których prawdopodobnie nie będziemy korzystać. Nęci nas zazwyczaj topowy smartfon, którego cena detaliczna wydaje się ogromna w porównaniu do nieszkodliwych kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a rzadko dokonujemy samemu przemnożenia tego przez wszystkie miesiące trwania zobowiązania. Cóż, jeśli nie mamy przy sobie pełnej kwoty za telefon to go zwyczajnie nie kupimy i jeśli podoba nam się model – abonament to jedyne wyjście, stąd wniosek prosty – nie ma rozwiązania uniwersalnego, jest tylko takie, które będzie idealne w konkretnym przypadku.

Podstawowe różnice

Wspomniana opcja abonamentowa fachowo nazywa się „post-paid”, ponieważ telefon spłacany jest po zakończeniu współpracy z firmą. Takie rozwiązanie oprócz momentów, w których brakuje nam pieniędzy na nowy model jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którym po prostu nie przeszkadza wysokość opłaty miesięcznej oraz długość trwania umowy. Często również podejmuje się takie decyzje ze względu na pewne stereotypy dotyczące telefonów na kartę, które biorą początek w historii tego modelu. „Pre-paid”, jak określają go specjaliści polega oczywiście na wcześniejszym zakupie telefonu, któremu wykupujemy tylko usługi sieciowe. Wśród konsumentów nadal panuje przekonanie, że aby nie zabrakło nam środków na rozmowy i smsy, musimy biegać co chwilę do kiosku po nowy paragon z 11-cyfrowym numerem doładowującym.

Nowe sposoby płatności

Nic bardziej mylnego. Doładowania pre-paid możemy dokonać dziś na wiele różnych sposobów – już z samego panelu zarządzania kontem bankowym na stronie internetowej zazwyczaj znajdziemy odpowiednią zakładkę do wykonania właściwego przelewu. Ba, zazwyczaj tuż obok widnieje propozycja ustawienia stałej płatności, która będzie cyklicznie uzupełniała nasze środki, a jeśli uznamy to kiedyś za zbędne – jednym kliknięciem przerywamy proces. Z kolei gdy zabraknie nam środków z losowych przyczyn, wystarczy, że złapiemy gdzieś na sekundę wi-fi i wejdziemy przykładowo na stronę https://doladowania.orange.pl by błyskawicznie przelać dowolną kwotę. Oczywiście klasyczna forma doładowań pre-paid również ma zastosowanie – osoby starsze, które często mają problem z adaptacją do nowinek technologicznych wolą poprzestać na tradycyjnej formie płatności za usługi. Taka kontrola nad kosztami jest też świetnym rozwiązaniem dla dziecka, które może przypadkowo nabić na abonament dodatkowe koszty korzystając z płatnych usług na swoim smartfonie. Kiedy środki kontrolujemy sami z góry, nie ma miejsca na taką wpadkę.

A może kompromis?

Wiele firm proponuje ostatnio tzw. Mix, czyli dokładnie to – hybrydę obu sposobów płatności. Tak jak dla telefonów na kartę mamy kontrolę nad wydatkami, ale najczęściej płacimy za określoną ilość doładowań i niestety nadal na wzór modelu post-paid wzrastają ogólne koszty ze względu na spłatę telefonu. Trudno jednoznacznie określić charakter takiego typu umowy. Jest on bardzo zmienny i przez to dość korzystny, jeżeli jesteśmy dobrzy i wytrwali w zgłębianiu regulaminów niektórych promocji. Widzimy więc, że opcji jest kilka i każda ma swoje wady i zalety – żadna nie jest najlepsza ani najgorsza. Wszystko zależy od nas – zanim dokonasz pochopnej decyzji, przemyśl jeszcze raz czy oferta, którą wybierasz jest właściwa właśnie dla Ciebie.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tutaj tutajranga25.12.2016 08:05

"Rynek telekomunikacyjny zmienia się cały czas, jak w kalejdoskopie i bardzo trudno na nim nadążyć. Od ciągłych premier topowych modeli telefonów po coraz to nowe oferty składane przez dostawcę internetu i sieci komórkowej jesteśmy zasypywanie pojęciami, których nie do końca rozumiemy i zazwyczaj nie zadajemy sobie trudu, by to zmienić. Przyjrzyjmy się jednak tematowi od kuchni i sprawdźmy to, co dla nas, jako konsumenta zazwyczaj najważniejsze – opłacalność."
Adres: https://www.epiotrkow.pl/news/Czy-abonament-nadal-sie-oplaca-,27193
Matko Boska, portal! Edytujcie ten tekst, bo autor ewidentnie miał gorączkę.

20


P>G ~P>G (Gość)24.12.2016 11:19

Artykuł pisał chyba ktoś kto ma nikłe pojęcie o telekomunikacji... poza tym co nas artukuł o abonamentach na stronie dotyczącej PIOTRKOWA... coraz więcej u was sie takich dennych artykułów pojawia... Róbcie swoją robotę dobrze bo wasze artykuły zamiast lepsze to coraz gorsze są. A z abonamentami to jest proste kogo stać to bierze abonament a kogo nie to zasila sobie konto co miesiąc i sprawdza ile ma kasy na koncie wykupuje pakiety itp. na to trzeba mieć czas , którego człowiek który pracuje i ma pieniądze niema. Więc wybiera abonament bo nie musi sie martwić niczym. abonament bez telefonu z bez limitów i z internetem 5Gb mozna dostać juz za 30zł. więc nie rozumiem sensu opcji na karte. :) i tyle temat mozna zamknąc w kilku zdaniach a nie tak jak ty autorze pisać bzety bez końca :)

45


cvbnm ~cvbnm (Gość)25.12.2016 23:14

a ja jestem zdania ze abonament jest dla ubogich. zamożnego stać na telefon za gotówkę a do tego prepaid. przepraszam ze kogoś obraziłem

10


xx ~xx (Gość)25.12.2016 09:16

A kiedy zniosą abonament za tą głupawą Kurwizję? Przecież tego nie idzie oglądać a każą płacić. To jest jakiś oszustwo.

70


Mariusz ~Mariusz (Gość)24.12.2016 14:25

Do klienta play... Mam ten sam problem z abonamentem, pomimo że płacę w terminie kwoty z każdym miesiącem są inne, wszystkie dodatkowe usługi mam wyłączone. Salon w Focus Mall rozkłada ręce, to samo infolinia, czeski film. Jedyne co mogę zrobić to przeczekać i przenieść numer.

50


GT-S5611 ~GT-S5611 (Gość)24.12.2016 17:58

Ja w Orange płacę 30zł, 10 lat w jednej sieci, darmowe rozmowy i sms-y do wszystkich sieci bez limitu a telefon prawie 2 lata temu kupiłem za 240zł w Media Markt i to wystarcza mi w zupełności. Przy każdym jednak przedłużeniu umowy wciskają jakieś cuda i wynalazki przez które byłoby ponad 60zł na miesiąc a po co.

40


Witek ~Witek (Gość)24.12.2016 12:31

ODP: Bez telefonu wcześniej żyli wszyscy co w tym dziwnego .Na początku ciekawość ale teraz da się żyć bez telefonu i mówię całkiem poważnie mnie takie rzeczy nie uzależniają i jedynie z komputera korzystam czasem bo jest bardziej praktyczny i pomocny nie to co telefon

64


Klient play ~Klient play (Gość)24.12.2016 09:08

Nie polecam Play abonent mam 59 a rachunki przychodzą po 66 w zwyz i nie wykupuje nic naliczaja za byle co byłem się kłócić ale to nic nie daje złodzieje i nic więcej

66


Witek ~Witek (Gość)24.12.2016 08:51

Abonament to kłopot plus opłaty za rachunek.Do tej pory używam starego tel. ma wszystkie potrzebne funkcje nie biorę nowych bubli a teraz po wprowadzeniu rejestracji zrezygnuję z usług całkowicie bo telefon na dobra sprawę nie jest potrzebny i tak opłaty za rozmowy sa zbyt drogie jak na nasze dochody

73


Robert Robertranga24.12.2016 11:21

Określenie postpaid i prepaid nie tyczy się telefonu tylko usługi! Wszak możemy mieć sam abonament bez urządzenia. W jaki sposób wyobrażacie sobie spłacanie telefonu po zakończeniu umowy? Można to rozumieć tak, że podpisuje umowę z telefonem i póki jej nie rozwiąże nie zapłacę nawet złotówki za telefon. Postpaid polega na płaceniu za usługę po jej wykorzystaniu.
Czyli np za wysłane na święta smsy zapłacimy w styczniu. Natomiast prepaid to jakby przedpłata... Musimy zasilić konto żeby móc dzwonić/smsowac.
Następnym razem przy pisaniu reklamy trochę się postarajcie bo aż wstyd.

Komentarz był edytowany przez autora: 24.12.2016 11:23

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat