Czy Polacy to świadomi turyści?

ePiotrkow Niedziela, 16 marca 20140 6976
Pensjonat widmo, skrócona wycieczka zagraniczna, zgubiony bagaż – wiele złego może się przydarzyć w czasie podróży, jak się ustrzec przed kłopotami? Odpowiedź jest dość prosta, czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Zwykle o turystach mówi się, że są roszczeniowi i roztargnieni, ale czy nie mają do tego prawa, skoro odkładają pieniądze na wyjazd niemal przez cały rok? Marzą o wyjeździe, jak z bajki, a nie o koszmarze, jak z horroru.

 

Podróżnicy zwykle zorientowani są na rozrywkę i zabawę, bądź na poznanie kultury i sztuki danego miejsca, ewentualnie na maksymalny kontakt z przyrodą. Niezależnie jednak od tego, jakim typem odpoczynku jesteśmy zainteresowani zwykle tracimy czujność, co do zagrożeń czyhających w uzdrowiskach czy kurortach. A tych jest całkiem sporo - kieszonkowcy, naciągacze, oszuści – wielu próbuje ugrać coś dla siebie z tych misternie odkładanych pieniędzy przez polskiego turystę. Ten natomiast zamiast cieszyć się urlopem wciąż musi kontrolować sytuację. Niestety, inaczej się nie da.

 

Nawet doświadczonym i sławnym podróżnikom czasami zdarza się popaść w kłopoty – wystarczy chociażby przypomnieć niedawną wycieczkę Beaty Pawlikowskiej do Indii by zrozumieć, że licho nie śpi. Słynna podróżnicza zapisała się na kurs medytacji w Kalkucie, który okazał się zupełną mistyfikacją przygotowaną najprawdopodobniej przez sektę, co więcej nie pozwolono jej na rezygnację z tego wątpliwego „kursu”, uwięziono ją i usilnie nakłaniano do pozostania. Przypadek sprawił, że udało się jej opuścić mury tego niebezpiecznego miejsca. W jaki sposób? O tym podróżniczka obiecuje opowiedzieć po powrocie do kraju.

 

Niestety także osoby doświadczone, ostrożne i zapobiegliwe mogą popaść w kłopoty tak, jak Beata Pawlikowska oraz jedna z turystek z Polski, która nie tak dawno temu wykupiła tak zwany „samotny lot dziecka” z dodatkową opieką stewardessy. Los chciał, że pracownik niemieckiego przewoźnika odebrał dzieciom dokumenty ze stosownymi kartami uprawniającymi do wykupionej usługi. Co było dalej? O zgrozo, obsługa samolotu nie zajęła się dziećmi w sposób szczególny, a przy opuszczaniu pokładu zupełnie nie chciała wypuścić dzieci z samolotu, gdyż te nie miały żadnych dokumentów.

 

Jak uchronić się przed takim sytuacjami?

 

Warto wiedzieć, że w każdej trudnej sytuacji i niesprawiedliwej dla turysty możemy zgłosić się do Europejskiego Centrum Konsumenta, czyli miejsca, gdzie specjaliści pomogą nam dochodzić swoich praw i w ten sposób uzyskać odszkodowanie. Natomiast, aby na przyszłość nie dopuścić do takich przykrych sytuacji warto regularnie sprawdzać aktualności turystyczne na stronach branżowych serwisów, na forach turystycznych oraz w serwisach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również stałe monitorowanie ministerialnej strony sport.gov.pl, która odpowiedzialna jest za dostarczanie rzetelnych informacji na temat aktualnej sytuacji na świeci z punktu widzenia turysty. Jednym słowem sprawdzanie aktualności turystycznych, opinii innych użytkowników na forach internetowych, a także przeglądanie relacji z podróży na blogach znanych podróżników.

 

Świadomy turysta powinien zrezygnować z twierdzenia „byłem wszędzie i wiem wszystko” na korzyść tego „zwiedzam świat i wciąż się uczę”.

Pamiętaj o tym, jeśli i Ty uwielbiasz podróże.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez serwis www.turystyka24h.pl specjalizujący się w dostarczaniu informacji z zakresu szeroko rozumianej turystyki.

Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat