Czy Cieszanowice będą kąpieliskiem?

ePiotrkow Sobota, 19 lipca 201420 18664
Czy na zbiorniku w Cieszanowicach powstanie kąpielisko?
fot. Archiwum TT
- Z inicjatywy starosty piotrkowskiego w kwietniu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły trzy gminy położone nad zbiornikiem Cieszanowice, tj.: Łęki Szlacheckie, Gorzkowice, Rozprza. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Wojewódzkiego Zarządu Melioracji, który jest właścicielem zbiornika. Chodziło o wypracowanie warunków, które umożliwiłyby stworzenie kąpieliska lub miejsca do kąpieli – mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza. – Oczywiście stworzenie kąpieliska to ogromne koszty. Ustaliliśmy więc, że będziemy szli raczej w kierunku miejsca do kąpieli, bo w tym przypadku trzeba spełnić dużo niższe wymagania. W tym momencie mamy już projekt umowy z Wojewódzkim Zarządem Melioracji, który jest właścicielem gruntu. Będziemy chcieli, aby te działki zostały nam użyczone bądź przekazane w zarząd, abyśmy wówczas mogli poczynić tam jakieś inwestycje związane chociażby z oznakowaniem, z ustawieniem pojemników na odpady. Myślę, że w tym roku co prawda nie uda się już nam stworzyć tego miejsca, natomiast już teraz mamy możliwość skorzystania z zespołu, który w tym roku powołał starosta, tj. zespołu ds. monitorowania kąpielisk i zapewnienia bezpieczeństwa. Ten zespół powstał pod kierownictwem Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. Odpowiednie służby (policja, straż) mają nad naszymi zbiornikami czuwać – dodaje wójt. - Natomiast my już mamy przygotowane umowy i porozumienia, bo chcemy, żeby współdziałały wszystkie gminy, które są związane z tym zbiornikiem, oraz Starostwo. Do działań na szeroką skalę chcemy przystąpić w przyszłym roku – dodaje.
Wygląda więc na to, że wszystkie trzy gminy wyasygnują na organizacje miejsca do kąpieli jakieś środki. – Już jest podjęte porozumienie. Wszystkie gminy będą partycypować po równo w kosztach – dodaje Janusz Jędrzejczyk.
 
A jakie będą koszty? Tego jeszcze nie wiadomo. – W pierwszym momencie nie chcemy typowego kąpieliska, a tylko wyznaczonego miejsca do kąpieli. W przypadku “miejsca do kąpieli nie trzeba zapewniać ratownika, trzeba tylko stworzyć regulamin, zapewnić odbiór odpadów, zadbać o porządek, ale przede wszystkim, co dla nas teraz najważniejsze, mieć własność terenu. W tej chwili właśnie to ustalamy. Chcemy ten teren wydzierżawić na okres 10 lat, by w przyszłości stworzyć być może także kąpielisko – dodaje Jędrzejczyk.
A mieszkańcy okolic – nie bacząc na to, że zbiornik Cieszanowice formalnie kąpieliskiem, a nawet miejscem do kąpieli nie jest – i tak z niego korzystają. – Staramy się zapewnić bezpieczeństwo. Jest powiatowy zespół ds. bezpieczeństwa kąpielisk, przypominam też, że i nasza jednostka straży wyposażona jest w łódkę – dodaje wójt gminy Rozprza.
 
Or

Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

aniwitek aniwitekranga19.02.2015 22:52

Gdy przyjeżdżam nad wodę wykąpać się i połowić ryby,Zastanawiam się gdzie zostawię samochód (zwłaszcza w upalne dni).Dobrze że gościu zrobił parking i to blisko wody.

DSC_0680.jpg
DSC_0669.jpg
DSC_0692.jpg
DSC_0688.jpg

10


Działkowicze 2 ~Działkowicze 2 (Gość)19.08.2014 21:31

My też jesteśmy stałymi bywalcami,ale jeśli chodzi o te śmietniska to na tą chwilę mogę powiedzieć tyle , że kontener na śmieci stoi tam tylko żeby sobie stał a do niego nie wolno wrzucać śmieci bo grozi to mandatem.

30


dzialkowiczka ~dzialkowiczka (Gość)13.08.2014 13:17

Błagam: kontrolować i mandatować brudasów od zagospodarowywania plaży samochodami, grillami, ogniskami, myciem motocykli w wodzie, ściętymi małymi rybkami. Jestem stałym bywalcem i wszystko to piszę z własnych obserwacji - wędkarze są chyba najgorsi (te butelki, puszki i rożne inne syfy pozostawiane po sobie) . Na samą myśl aż mnie trzęsie. Jak można być takim zacofanym brudasem . Pozdrawiam tych co widzą to co ja, a szczególnie osobę, która poprzez montaż w ziemi przy wjazdach na miejsca z piaskiem blokad metalowych trochę im przeszkadza - dzięki.
Ostatnio leżałam na kocu a na głowę mało mi nie wjechał młody człowiek autem. Wysiadł z młodą panią , obalili po 3 piwa, potem wsiadł i pojechał. Tam potrzeba częstych kontroli policji

50


trevor ~trevor (Gość)04.08.2014 09:53

Tam trzeba kontroli. Bo bydło nawet śmieci po sobie nie potrafi posprzątać. Słów brakuje na takie zachowanie.

61


wakacyjny ~wakacyjny (Gość)22.07.2014 11:26

Dobrze,żeby w końcu znalazł się prawdziwy gospodarz dla zalewu i coś się na nim zadziało. W okolicy brakuje podobnych miejsc wypoczynku i letnie weekendy zalew jest oblegany. Niestety brak parkingów, koszy na śmieci toalet i właściwie wszystkiego co potrzebne powoduje, że wygląda to kiepsko. Totalna prowizorka.

70


streetfigter ~streetfigter (Gość)20.07.2014 19:23

jakie kapielisko przeciez ratownikow nie bedzie co to za kapelisko pozniej znow bedzie ze ktos sie utopil slaba kampania tym bardziej ze to jest zbiornik retencyjny z tego co wiem ochrona srodowiska nie wyraza zgody na kapielsko i nie bedzie tego kapieliska

30


tylko ~tylko (Gość)20.07.2014 12:38

Z tego co pamietam to pan starosta w tamtym roku zapewnial że w tym sezonie powstanie kąpielisko w Cieszanowicach i co....kolejne obiecanki panie Cubała...a tu juz koniec lipca hi hi ....gadać to potrafią....aż strach pomyśleć co się będzie działo na dniach rozprzy ..jedna wielka impreza wyborcza za nasze pieniądze prawda dni rozprzy powinny byc w czerwcu to juz tradycja.

61


turysta ~turysta (Gość)20.07.2014 12:02

Cytuję:
W przypadku miejsca do kąpieli nie trzeba zapewniać ratownika, trzeba tylko stworzyć regulamin, zapewnić odbiór odpadów, zadbać o porządek, ale przede wszystkim, co dla nas teraz najważniejsze, mieć własność terenu. W tej chwili właśnie to ustalamy. Chcemy ten teren wydzierżawić na okres 10 lat, by w przyszłości stworzyć być może także kąpielisko – dodaje Jędrzejczyk.


Zgodnie z & 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego, miejsc przeznaczonych do kąpieli winno strzec co najmniej 2 ratowników.
Gratuluję samopoczucia Panie...

30


ares1 ~ares1 (Gość)20.07.2014 09:04

"bywalec-zalewu" napisał(a):
głównie rodowici piotrkowianie zaśmiecają zalew... EP...


Mniemam że nie jesteś z PT :))) czyli fakty mówią same za siebie :)))

40


Nauka ~Nauka (Gość)19.07.2014 23:23

[cytat="Pietrek"]nauczyc ze trzeba sprzatac po sobie[/cytat
Nie trzeba ich uczyć, tylko kontrolować i karać mandatami. Na Krzywdzie umieszczono znak zakazujący kąpieli w fontannie i mimo to rodzice przychodzą z dzieciarnią jakby to był basen lub kąpielisko. Straż Miejska nie reaguje w ogóle mimo, że w ciągu dnia przechodzi przez park kilka razy dziennie.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat