Czekamy na dofinansowanie do modernizacji ciepłowni

ePiotrkow Piątek, 08 listopada 201930 3643
Jak skutecznie walczyć ze smogiem? Piotrków ma plan długoterminowy, władze miasta chcą zrezygnować z węgla i postawić na gaz, co w dłuższej perspektywie ma sprawić, że będziemy niemalże eko miastem. Już kilka miesięcy temu zdecydowano, że w ramach modernizacji miejskich ciepłowni zmienimy paliwo na to bardziej eko. Modernizacja miejskiego ciepłownictwa to jednak koszt ok. 50 mln zł. Pierwszy wniosek o dofinansowanie tego zadania już został złożony.
wiceprezydent Piotrkowa Adam Karzewnik

Dziś dwie nasze ciepłownie zasilane są węglem. Do 2023 (to tzw. rok krytyczny) musimy jednak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, bo wymagają tego przepisy unijne. Już wiemy jak to zrobić. Postawić na tzw. kogenerację gazową. To jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym. Wg ekspertów wariant gazowy zapewni stabilne dostawy ciepła na najbliższe lata dla Piotrkowa Trybunalskiego. Jest to opcja najkorzystniejsza finansowo i najbardziej przyjazna dla środowiska. Na rewolucję w piotrkowskim ciepłownictwie potrzebujemy jednak ok. 50 mln zł. Urzędnicy zamierzają walczyć o zewnętrzne dofinansowanie tego projektu. W połowie roku Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił program, w ramach którego Piotrków stara się o pieniądze. - Taki konkurs się pojawił, dotyczy wysoko sprawnej kogeneracji. Wniosek złożyliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w lipcu – mówi Adam Karzewnik, wiceprezydent miasta. - Czekamy na rozstrzygnięcie. Aplikowaliśmy o środki na budowę układu kogeneracyjnego dla ciepłowni. To jest układ, w którym będzie produkowane zarówno ciepło, jak i energia elektryczna, koszt tej inwestycji to ok. 25 mln, a oczekiwane dofinansowanie ok. 9 mln, czyli w granicach 40% kosztów kwalifikowanych.

 
Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty się do końca roku. Ewentualne podpisanie umowy to z kolei połowa przyszłego roku.

 

Co z pozostałą częścią kosztów związanych z modernizacją ciepłownictwa? Te - jak poinformował nas wiceprezydent - ponosić ma nie tylko budżet miasta, ale również spółka odpowiedzialna za miejskie ciepłownie. 


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

modernizacja modernizacją ~modernizacja modernizacją (Gość)14.12.2019 14:43

taka mała prośba, fajnie że jest ciepła woda w kranach,kosztuje co prawda sporo, ale Czy Mogłaby być CIUT chłodniejsza? herbatę można parzyć dziś zmierzone trzy krotnie 74.3°C

20


gość ~gość (Gość)10.11.2019 09:20

Kolejny królik z kapelusza, była rura z Bełchatowa, mediateka no i nadszedł czas na elektrownię z ciepłownią i to na gaz.

60


gość ~gość (Gość)09.11.2019 20:27

Dlaczego nie nie są modernizowane piece w kamienicach?

50


gość ~gość (Gość)08.11.2019 23:16

Dlaczego śmierdzi okrutnie od oczy-szczalni?

41


obiektywny ~obiektywny (Gość)09.11.2019 12:57

Wszystkie zakłady przemysłowe z kominami już w Piotrkowie zlikwidowano, wszystkie kotłownie i domy mieszkalne zlikwidujemy a zanieczyszczenie i tak zostanie dopóki Bełchatów będzie istniał. Oczywiście, że ewolucja w zakresie czystego powietrza jest pożądana ale priorytetem jest modernizacja największych źródeł zanieczyszczeń a nie tylko marginalnych i drugorzędnych.

03


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)09.11.2019 12:57

Rozumiem, że Magistrat zapomniał o rurze z Bełchatowa. Piękna wizja która zapewniła dwie kadencje Magistratowi a mieszkańcom nadzieję na tanie ciepło. I nic ! ! Czy rurę zastąpi gaz ? ? i bardzo tanie ciepło naszych mieszkań - czy kolejna wizja ? ? ?

70


gość ~gość (Gość)09.11.2019 09:04

200zł za 7 godzin przy tynkach to jest śmiech na sali.A to worki ciężkie rozwalają sie.

21


gość ~gość (Gość)08.11.2019 23:19

Autobus z e stacji Piotrków rybunalski odjeżdża za 800 sekund.

41


gość ~gość (Gość)08.11.2019 23:14

Dlaczego śmierdzi okrutnie od oczy-szczalni?

40


gość ~gość (Gość)08.11.2019 21:36

O jaki fajny mikrofonik. Krawat stylowy i koszula nie gorsza. Gratulacje

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat