Czasu coraz mniej na rozlicznie się z fiskusem

Strefa FMRegion Wtorek, 06 kwietnia 20217 1588
Czasu na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok coraz mniej. Ile osób w naszym regionie już się rozliczyło?

Zeznania podatkowe możemy składać od połowy lutego.  Większość z nas musi się z tym uporać do 30 kwietnia. Pamiętać powinni o tym przede wszystkim: przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą (PIT-36), osoby mające pozarolniczą działalność i rozliczający się przez podatek liniowy (PIT-36L), wszyscy pracownicy, którzy osiągają dochód na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (PIT-37),  podatnicy osiągający przychód z tytuły zbycia papierów wartościowych (PIT-38), osoby, które sprzedały nieruchomość lub osiągnęły przychodów z realizacji praw związanych z nieruchomością (PIT- 39).

 

Część podatników musiała rozliczyć się wcześniej, ale dotyczyło to m.in. deklaracji PIT-28 (podatnicy rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). - Zeznań, których co roku jest  najwięcej czyli PIT-37 mamy już 35 tys. w tym 33 tys.  drogą elektroniczną – mówiła w Maglu Joanna Gniewaszewska – Durska, naczelnik US w Piotrkowie. -  W ponad 28 tys. wykazana jest nadpłata, a przypominam, że termin zwrotu dla nadpłat z zeznań złożonych elektronicznie wynosi 45 dni. Nie mamy zatem zbyt wiele czasu. Na dzień dzisiejszy średni czas zwrotu z dla tych zeznań wynosi 30 dni. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać ten termin do końca akcji, czyli, że ostatnie nadpłaty z poprawnie wypełnionych zeznań rocznych złożonych drogą elektroniczną oddamy do końca maja.

 

Jak co roku, zdarzają się też zeznania wypełnione błędnie. Co wtedy?

- Od połowy lutego wzywamy do poprawienia zeznań błędnych – przyznaje J. Gniewaszewska – Durska. - Najczęściej robimy to telefonicznie prosząc o złożenie korekty. Termin do dokonania zwrotu liczony jest od złożenia prawidłowej korekty. Jeżeli nie mamy telefonu lub podatnik nie reaguje na wezwania telefoniczne musimy wysłać wezwanie co wydłuża cały proces. Najwięcej błędów jest w zeznaniach składanych papierowo. Zatem po raz kolejny proszę o przesyłanie zeznań drogą elektroniczną, co pozwala na uniknięcie wielu błędów rachunkowych.

 

Najprostszy sposób, by rozliczyć PIT za 2020 r., to skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępnia w niej gotowe, już wypełnione druki zeznań rocznych. Podatnik może je zaakceptować, poprawić lub uzupełnić, a także odrzucić i wysłać samemu. Twój e-PIT zyskuje na popularności – w 2019 r. wysłano w ten sposób 7 mln deklaracji, w 2020 r. już 9 mln. PIT za 2020 r. można złożyć elektronicznie także za pomocą innych narzędzi, jak e-Deklaracje czy PIT Format 2020.

 

 

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

G ~G (Gość)07.04.2021 04:46

Jak to właśnie jest?Przez rok nie pracowalem na zadną umowe to musze sie rozliczać czy nie??

21


dekkers ~dekkers (Gość)06.04.2021 21:49

Czy jeśli nie mam żadnych odliczeń muszę składać PIT? W zeszłym roku i poprzednim nie składałem...

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat