Czasem wystarczy udrożnić drogi oddechowe

Strefa FM Poniedziałek, 17 lipca 20178 10958
W Polsce co 10 minut ktoś zostaje ranny, a co 90 minut ginie w wypadku drogowym. Co roku, statystyki podsumowujące sezon letni są przerażające. Jak się okazuje, co trzecia ofiara wypadku komunikacyjnego przeżyłaby, gdyby tylko ktoś odchylił jej głowę i udrożnił drogi oddechowe. Dlaczego boimy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej?

- Muszę przyznać, że w ostatnich latach z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej jest trochę lepiej - mówi Tomasz Rusołowski, ratownik medyczny z Piotrkowa. - Co hamuje ludzi? Może brak wiedzy, może strach, może blokada przed kontaktem z krwią. Ludzie boją się zaszkodzić poszkodowanemu, boją tego, że ich działanie może spowodować pogłębienie urazów. Mój apel jest następujący: nie bójmy się udzielać pomocy, bo jeżeli nie pomożemy człowiekowi w stanie zagrożenia życia, nieprzytomnemu, umierającemu, on umrze na pewno. Jeśli świadkowie zdarzenia podejmą jakiekolwiek działania, wtedy dają szanse na przeżycie.


Zainteresował temat?

11

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Maja ~Maja (Gość)16.08.2017 02:31

Ja miałam atak paniki (pierwszy oby jedyny) serce łomotało tak szybko, że zaczęłam się dusić i mdlałam na przemian. Baliśmy się jechać autem, dzwonimy po karetkę usłyszałam to "Dlaczego Pani nie była u lekarza? Prosze się uspokoić , poczkeać i pójść do lekarza." Dodam, że nie jestem osobą,która wzywa karetkę od tak, do wezwania karetki doszło po dłuższym czasie, aż do momentu 2 omdlenia. Na miejscu okazało się, że miałam częstoskurcz i od razu do szpitala. W szpitalu czułam się, jak psychicznie chora, która wymyśliła sobie chorobę, Nie powiedziano mi nic, oprócz wręczenia wypisu i podania kroplówki i leków uspokajających. Wyszłam i nie wiedziałam, dlaczego tak serce zaczęło łomotać.

10


GOŚĆ1548 ~GOŚĆ1548 (Gość)18.07.2017 09:06

Ostatnio do nieprzytomnego pana pogotowie jechało ponad 50 minut. Trzy razy dzwoniliśmy na pogotowie i informowaliśmy że pan co jakiś czas traci oddech i sinieje ale widocznie to nie był wystarczający powód aby wysłać karetkę szybciej. Dodam tylko że byli tam Panowie policjanci którzy też prosili o szybszą reakcje.

40


Chory7 ~Chory7 (Gość)18.07.2017 12:55

Do Gość - bo karetki teraz wysyłane są przez Łódź. Ostatnio też musiałem wezwać pogotowie. Najpierw nie mogłem się dogadać z dyzpozytorem. Później ratownicy wyjaśnili mi jak to działa, mało tego - zostali wysłani do mnie ponad 30 km.

30


Witek ~Witek (Gość)18.07.2017 08:08

Nie wiem czy więcej komuś pomogę byłem daleko w drugim końcu kraju w obcej miejscowości w pobliżu zrobiło się zamieszanie podchodzę blisko jest lato upał leży młoda dziewczyna skąpo ubrana paru gapiów jeden mądrzejszy od drugiego ale nikt nawet nie sprawdzi co się dzieje . Podchodzę do niej klękam i sprawdzam puls nie wyczuwam go sprawdzam oddech nie ma więc zaczynam masaż serca dwa wdechy i znowu masaż dziewczyna wraca do życia każę wezwać karetkę która szybko się zjawiła z lekarzem który podziękował za pomoc w porę tej dziewczynie. Co chcę powiedzieć gapić się potrafili kiedy zacząłem jej pomagać spotkały mnie wyzwiska zabieraj łapy od dziewczyny jak ci nie wstyd ją dotykać. Musiałem skłamać ,że jestem ratownikiem na wakacjach wtedy się zamknęli. Sami nie pomogą i drugiemu nie pozwolą tacy są ludzie i teraz sie zastanawiam czy widząc taką sytuację nie obrócić się i iść w drugą stronę

50


SgtSizzlesPL ~SgtSizzlesPL (Gość)18.07.2017 03:28

ja nie pomagam bo mi nikt nigdy nie pomógł, nawet NFZ i ubezpieczenie gdy miałem odwarstwienie siatkówki a co dopiero człowiek człowiekowi, a poza tym w Polsce jest takie prawo że jak pomogę a coś by poszło nie tak, to za chęć bycia dobrym samarytaninem miałbym tylko problemy, to dokładnie jak gdy ktoś Cię napadnie lub chce pobić, a okaże się że jesteś dla niego instant karma, i złamiesz mu rękę w 3 miejscach to ty jesteś tym złym..chore prawo, gdzie broni się przestępców, za to dla policji sukces gdy złapią jakiś łepków z marychą. szacun niebiescy rycerze, naprawde szacun.

63


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat