artykuł zewnętrzny

Czas sprzątania po budowie i remoncie, czyli co z tymi odpadami?

Piątek, 29 stycznia 2021 1066
Podczas budowy bądź remontu domu powstają odpady, które należy segregować. Jak to zrobić? Jak przygotować je do wywozu, aby mogły zostać później zutylizowane? Co zrobić z dużymi gabarytami? Przedstawiamy kompendium wiedzy na ten temat.

Remont a odpady

Budowa domu i jego remont to jednocześnie nieustanna produkcja dużej ilości odpadów - pobudowlanych i poremontowych. Mogą się tam znaleźć stare elementy wyposażenia, części instalacji, które mogły zostać wymienione, bloczki betonu czy kawałki cegieł. 

Tego rodzaju odpady nie mogą być umieszczone w standardowych pojemnikach na śmieci komunalne. Nie chodzi jedynie o to, że zabierają sporo miejsca czy są ciężkie. Ich sposób przechowywania i utylizacji określony jest przepisami, za których złamanie grożą kary. Obecność odpadów poremontowych na terenie posesji bez żadnego kontenera lub traktowanie ich jak śmieci z gospodarstw domowych to prosta droga do zanieczyszczenia środowiska, a tym samym ryzykowania naszego zdrowia. Niemożliwe byłoby też dokonanie finalnej segregacji, niezbędnej do recyklingu.

Trzeba zatem zadbać o kontenery na odpady poremontowe. Istnieją firmy dostarczające pojemniki takiego przeznaczenia, które podstawiają i odbierają zapełniony kontener. Firmą, które realizuje wywóz gruzu Warszawa, jest Gruzar.Rodzaje odpadów

Wśród śmieci, które powstaną podczas remontu czy budowy, można wyróżnić kilka rodzajów odpadów:

  • Czysty gruz - to inaczej gruz ceglany (ceramiczny) lub betonowy. Mogą być to fragmenty muru, ściany, wykonane z cegieł, pustaków, betonu itp.a także tynki czy wylewki. Kawałki te mogą być połamane, pokruszone, ale nie powinny w nim znaleźć się inne fragmenty niż kawałki zaprawy. Czystym gruzem nie będzie zatem kawałek cegły z fragmentem rury z instalacji wodno-kanalizacyjnej czy z gwoździami.
  • Gruz zmieszany - dopuszcza obecność innych materiałów oprócz fragmentów ceglanych i betonowych. Może więc znajdować się w takim gruzie fragment terakoty, metalowej rury, dachówki, kafle czy opakowania po chemii budowlanej. nie powinny się tam jednak znaleźć chemikalia, oleje, ciecze, baterie, ziemia.
  • Gruz zanieczyszczony - pobudowlany. Zakłada on obecność:  tynku, złomu, paneli podłogowych i ściennych, folii malarskiej.
  • Gruz budowlany inny - tutaj mogą znaleźć się materiały ceramiczne, drewno, szkło, drobne elementy wyposażenia, tworzywa sztuczne, metale (w tym aluminium, ołów i żelazo), materiały izolacyjne (styropian).

Kontenery na gruz zwykle zaliczają się do zbiorników na najszerszy rodzaj odpadów, ułatwiając tym samym logistykę całego remontu. Pamiętajmy jednak, że nawet wówczas nie wolno wrzucać do nich materiałów uznanych za niebezpieczne, do których zalicza się rakotwórczy azbest, eternit i papa. Pozbywając się tych materiałów trzeba uprzedzić o takiej konieczności - zabierane są one specjalnym transportem, powinniśmy też otrzymać dokument potwierdzający utylizację naszego odpadu zgodnie z prawem.

Miejsce na kontener

Zanim kontener do nas trafi, musimy przemyśleć w którym miejscu stanie. 

Jeśli remontujemy mieszkanie, zapytajmy w spółdzielni, czy w danym miejscu możemy postawić taki pojemnik. nie może on przeszkadzać innym mieszkańcom ulicy, a jednocześnie powinien być do niego łatwy dojazd, tak, aby ekipa odbierająca mogła się do niego łatwo dostać. Najłatwiej jest w przypadku remontu domu na własnej posesji - tutaj ogranicza nas jedynie wielkość działki i dostępność wystarczającej, nie porośniętej przestrzeni. Sam kontener zaś może być różnej wielkości - zależnie od indywidualnych potrzeb.

Odpady wielkogabarytowe

Remontując dom czy mieszkanie często decydujemy się również na pozbycie się tzw. odpadów wielkogabarytowych, czyli mebli, wyposażenia, dekoracji. Jeżeli mieszkamy w okolicy, świadczącej wywóz śmieci w ramach umowy, to zwykle co jakiś czas można wystawiać tego typu rzeczy w określone miejsce, a następnie śmieci te w ramach umowy są wywożone na odpowiednie gratowisko. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub ponagla nas czas, powinniśmy zutylizować je we własnym zakresie - korzystając z usług firmy, świadczącej wywóz odpadów wielkogabarytowych. 

Wszystkie odpady po remoncie czy budowie powinny być na czas prac przechowywane w odpowiednim pojemniku na gruz, a następnie niezwłocznie wywiezione na legalne wysypisko. Decydując się na prace renowacyjne musimy zatem zapewnić miejsce na składowanie odpadów. Nie wolno wyrzucać ich do pojemników na śmieci komunalne. Odpady wielkogabarytowe składowane powinny być w wyznaczonym do tego miejscu lub wywożone prywatnie przez uprawnione firmy.
Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat