ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co wyróżnia IV LO spośród innych szkół średnich?

Czwartek, 15 marca 2018 3917
Jesteśmy najmłodszym z czterech samodzielnych liceów ogólnokształcących w Piotrkowie Trybunalskim, choć istniejemy już 26 lat.

W opinii absolwentów, rodziców oraz specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych szkoła wyróżnia się spośród innych szkół piotrkowskich dobrym klimatem i indywidualnym podejściem do ucznia. Pracujemy w atmosferze bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku, pomocy i partnerstwa.

 

Kładziemy duży nacisk na nauczanie języka polskiego. Zwiększona liczba godzin tego przedmiotu w klasach humanistycznych a także dodatkowe zajęcia w pozostałych klasach gwarantują wysokie wyniki na egzaminie maturalnym (co roku trzeci wynik szkoły w mieście wg wskaźnika EWD i 100% zdawalność z przedmiotów humanistycznych).


Gwarantujemy solidne przygotowanie do kontynuowania nauki na kierunkach filologicznych.

Pomagamy młodzieży odkrywać i rozwijać indywidualne uzdolnienia. Tworzymy warunki dla „zaistnienia” nie tylko w szkole, ale także poza nią. Co roku proponujemy uczniom udział w różnych projektach, dających możliwość rozwoju i samorealizacji. W ostatnich latach były to: warsztaty fotograficzne „To my tworzymy świat” we współpracy z firmą Canon, spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.


Przywiązujemy dużą wagę do wychowania patriotycznego. Za działalność w tym zakresie nasze liceum jako jedyna szkoła w regionie zostało odznaczone przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Na co dzień współpracujemy z Klubem Historycznym im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, organizując uroczyste spotkania wigilijne i uczestnicząc w wykładach dotyczących najnowszej historii Polski.

 

W szkole panuje przyjazna atmosfera. Samorząd szkolny wraz z opiekunami organizuje cykliczne imprezy szkolne, w trakcie których uczniowie wszystkich klas mają okazję się integrować. To sprzyja osiąganiu coraz lepszych wyników na egzaminach maturalnych.

 


Ponadto zapewniamy:

 • poczucie bezpieczeństwa i możliwość rozwijania postawy otwartej;
 • staranne wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym;
 • możliwość przezwyciężenia trudności w nauce;
 • rozwijanie talentów;
 • pomoc i opiekę psychologiczno-pedagogiczną oraz w zakresie doradztwa zawodowego;
 • terapię dla uczniów z dysleksją i innymi trudnościami w nauce;
 • opiekę pielęgniarską;
 • programy zapobiegania narkomanii i innym uzależnieniom;
 • pomoc finansową dla najuboższych;
 • nagrody dla najlepszych, w tym Stypendium Prezesa Rady Ministrów;
 • możliwość korzystania ze stołówki szkolnej.

Jakimi osiągnięciami możemy się pochwalić?

 

Osiągamy znaczne sukcesy w konkursach recytatorskich, teatralnych i literackich, nie tylko o zasięgu miejskim ale wojewódzkim i ogólnopolskim, m. in. w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim (nominacje do etapu rejonowego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego), Regionalnym Przeglądzie Teatrów Amatorskich ( I miejsce), Konkursie Recytatorskim „Rzeczpospolita Niepodległa” ( miejsca I, II, III, co roku duża grupa finalistów) oraz w Powiatowym Konkursie Literackim „Patriotyzm wczoraj i dziś” (I miejsce).

Ogromne sukcesy odnosi działający w naszej szkole Zespół Teatralny art- GROT, są to m. in.: Grand Prix XXXI Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych Centrum 2013 w Łodzi, I nagroda 26 Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich ŁóPTA, wyróżnienie aktorskie na XV Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki”.

 


Zdobywamy wyróżnienia w konkursach muzycznych i plastycznych, m. in. w Wojewódzkim Konkursie Piosenek Stanu Wojennego (I miejsce w województwie), Konkursie Plastycznym „Tęcza” (I miejsce w Polsce) oraz w Konkursie Plastycznym „Pamiętajcie o ogrodach” (I miejsce w Polsce).

 

Mamy również osiągnięcia sportowe: wicemistrzostwo Polski, wielokrotne mistrzostwa województwa, regionu i miasta w koszykówce, czterokrotne wicemistrzostwo regionu w piłce nożnej dziewcząt, wysokie miejsca w Mistrzostwach Miasta oraz innych turniejach w piłce nożnej chłopców. Od lat startujemy z powodzeniem w Mistrzostwach Udzielania Pierwszej Pomocy (dwukrotnie II miejsce w rejonie). Mamy też osiągnięcia w zawodach strzeleckich, turniejach szachowych i konkursach tanecznych.

 

Po raz czwarty we współpracy z Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie organizujemy Festiwal Różnorodnych Form Artystycznych GROT-ART i od czterech lat w ostatnich dniach maja odbywają się zmagania konkursowe dla młodzieży gimnazjalnej (w tym roku również dla uczniów najstarszych klas szkół podstawowych). Wydarzenie ma charakter konkursu, który odbywa się w 5 kategoriach: recytacja, piosenka, przedstawienie teatralne, prace plastyczne i fotografia.

W dotychczasowych trzech edycjach Festiwalu GROT-ART wzięło udział łącznie około czterystu uczestników ze wszystkich piotrkowskich gimnazjów (5) i większości szkół w regionie (Gorzkowice, Moszczenia, Wolbórz, Gomunice, Tomaszów Mazowiecki, Rozprza, Paradyż, Dąbrowa n. Czarną, Srock, Gomunice).
Przesłuchania odbywają się według ustalonego harmonogramu. Pierwszego dnia (w 2018 roku będzie to piątek -25 maja) w budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Tryb., ul. Broniewskiego 5 na sali gimnastycznej. Tam również przygotowywana jest wystawa prac plastycznych i fotografii zgłoszonych na Festiwal GROT-ART.

Równolegle do przesłuchań konkursowych w tzw. ”Zielonej alei” odbywają się warsztaty plastyczne dla uczestników festiwalu w kategorii: praca plastyczna i fotografia.

Drugi dzień festiwalu przebiega na Dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Tryb., ul. Rycerska 3 (w tym roku szkolnym 2017/18 będzie to w środę – 30 maja) Od godz. 9.00 mają miejsce warsztaty teatralne prowadzone przez studentów Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach filia Piotrków Trybunalski, a następnie dyrektor Stowarzyszenia „Busola” dla artystycznie uzdolnionych dzieci przygotowuje z laureatami finałowy występ. Organizator dzięki sponsorom zapewnia uczestnikom warsztatów posiłek.

O godzinie 13.00 na scenie gimnazjaliści prezentują swe umiejętności wokalne, teatralne i recytatorskie. Na dziedzińcu można oglądać prace nagrodzone w kategoriach: praca plastyczna i fotografia. Po werdykcie odczytanym przez Jury nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują nagrody.

Ideą Festiwalu GROT–ART jest pozyskiwanie nagród, które pomogą rozwijać uczestnikom ich zainteresowania, otworzą przed nimi świat kultury, który z racji zamieszkania jest oddalony i przez to mało dostępny.

 

Na co gimnazjaliści mogą liczyć przychodząc do naszej szkoły?

 

 • zajęcia w nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej z tablicą interaktywną i z dostępem do sieci Internet, WiFi;
 • możliwość korzystania z centrum multimedialnego;
 • atrakcyjne zajęcia prowadzone przy wykorzystaniu sprzętu audiowizualnego, m. in. tablic interaktywnych w pracowniach;
 • zajęcia wychowania fizycznego na nowoczesnym kompleksie sportowym „Orlik”;
 • udział w różnych imprezach i akcjach integrujących środowisko szkolne;
 • interesujące zajęcia odbywające się poza murami szkoły, wycieczki turystyczno-poznawcze, obozy sportowe;
 • zróżnicowanie poziomu nauczania języków obcych poprzez nauczanie w grupach o różnym stopniu zaawansowania;
 • poznawanie żywej historii na wykładach Klubu Historycznego im. S. Roweckiego- Grota, prowadzonych przez pracowników naukowych wyższych uczelni z całej Polski- ostatni wykład w roku tradycyjnie odbywa się w IV LO, gdzie Klub powstał;
 • udział w programach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego wspierających indywidualny rozwój młodzieży (warsztaty medialno-dziennikarskie, udział w licznych imprezach kulturalnych i artystycznych, wyjazdy do teatrów, wyjścia do kina i na wystawy;
 • wolontariat;
 • SKS, udział w rozgrywkach w koszykówce (IV LO było wicemistrzem Polski), siatkówce, piłce nożnej, tenisie stołowym i innych;
 • zajęcia teatralne i wokalne;
 • koła zainteresowań zgodnie z potrzebami uczniów;
 • uczestnictwo w sesjach coachingowych, wspierających indywidualny rozwój, prowadzonych przez doświadczonych, licencjonowanych trenerów.

 


Zainteresował temat?

6

3


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat