Co warto wiedzieć o europejskim nakazie zapłaty

Świat Piątek, 07 września 20180 1811
Prowadzenie interesów z zagranicznymi kontrahentami ma swoje wady i zalety. Owszem rozszerzenie działalności o nowe rynki na pewno przyniesie korzyść finansową, jednak trzeba zadać sobie pytanie, co się stanie, jeśli kontrahent nie wywiąże się z umowy i nie zapłaci za towar czy usługę? W takim przypadku ratunkiem będzie europejski nakaz zapłaty.

Jak wyegzekwować dług?

Możliwości w tej kwestii jest wiele, jednak osobiste fatygowanie się do innego państwa na szczerą rozmowę z dłużnikiem mało kto się decyduje ze względu na dodatkowe koszty. Tutaj ratunkiem na pewno okaże się złożenie pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty, który obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Wypełnienie jak złożenie wniosku nie jest trudne, a dodatkowo można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub Internetu.

 

Kto może starać się o wydanie nakazu?

Nakaz zapłaty może zostać wydany zarówno w przypadku spraw cywilnych, jak i handlowych. Należy jednak pamiętać, iż dotyczy tylko bezspornych roszczeń transgranicznych i ten fakt trzeba udowodnić, składając wniosek. Należy pamiętać, iż nie wszystkie spory mogą zakończyć się wydaniem nakazu zapłaty. Jeśli sprawy będą dotyczyły sporów skarbowych, administracyjnych czy związanych z testamentem sąd na pewno nie wyda takiego dokumentu.

Składając wniosek o wydanie nakazu, warto najpierw sprawdzić jakie prawo obowiązuję w danym państwie. Wymogi co do samego wniosku, jak i dokumentacji mogą być różne w zależności od kraju. By nie zaistniała potrzeba uzupełniania dokumentacji lepiej wcześniej zapoznać się z przepisami.

 

Zastępstwo prawne do złożenia wniosku

Domagając się zwrotu należnych pieniędzy, można samodzielnie wypełnić wniosek, bądź skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które można znaleźć na http://www.europejski-nakaz.pl/. Owszem będzie to związane z dodatkowymi kosztami, jednak zyska się pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione tak, jak należy, a sam pozew trafi do odpowiedniego sądu. W takich kwestiach nie warto szukać oszczędności.

 

Wniosek o nakaz przez Internet

Złożenie wniosku drogą elektroniczną jest najszybszym rozwiązaniem. Nie w każdym kraju jest to jednak możliwe, choć dziś większość państw członkowskich utworzyła do tego celu specjalną platformę. To też lepiej wcześniej sprawdzić. Ważne by do wniosku zostało dołączone uzasadnienie odnośnie do samego długu.

 

Do jakiego sądu złożyć wniosek?

Tutaj zazwyczaj popełnianych jest najwięcej błędów. Nieprawda jest, że wniosek musi koniecznie być złożony w sądzie w kraju gdzie mieszka pozwany. Tutaj znaczenie mają zapisy, jakie zostały zawarte w samej umowie zawartej z zagraniczną firmą. Przeanalizowanie dokładnie warunków umowy może oszczędzić wielu problemów i umożliwić staranie się o wydanie nakazu zapłaty przed polskim sądem.

 

Kto może złożyć wniosek?

Każdy, kto ma podstawy do tego, to znaczy, jeśli minął ustalony termin zapłaty, a zagraniczny kontrahent nie ma zamiaru uregulować należności. W takiej sytuacji wniosek będzie uzasadniony.

 

/Artykuł powstał we współpracy z portalem europejski-nakaz.pl


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat