Co to jest elektrownia fotowoltaiczna?

ePiotrkowKraj Czwartek, 26 września 20192 1956
Elektrownia fotowoltaiczna zwana również systemem fotowoltaicznym (PV) służy do zaspokajania potrzeb użytkowników. Gdzie można wykorzystywać zjawisko fotowoltaiki i w jaki sposób wytwarzana jest energia?

Co to jest elektrownia fotowoltaiczna?


Fotowoltaika to nowoczesna dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego wytwarza się prąd elektryczny, z którego korzystają później jego użytkownicy. Dużą zaletą tego rozwiązania są kwestie ekologiczne i praktyczne. Zalety elektrowni fotowoltaicznej zdają się zauważać Węgry, które zaplanowały ogromną i kosztowną inwestycję w miejscowości Bükkábrány, na północnym wschodzie państwa. Jak wskazuje portal automatykab2b, farma fotowoltaiczna ma się składać z 64 tysięcy ogniw i dysponować mocą 22,6 MW (https://automatykab2b.pl/). Dużą zaletą elektrowni jest fakt, iż roczna produkcja energii może zaspokoić zapotrzebowania kilku tysięcy gospodarstw domowych. Ogniwa fotowoltaiczne, do których stworzenia wykorzystuje się krystaliczny wafel krzemowy, posiadają liczne zalety ekonomiczne i praktyczne. Oprócz tego, że są bezobsługowe, to cechuje je bardzo duża żywotność, która wynosi nawet 25 lat. Ogniwa wykorzystuje się nie tylko w domach prywatnych, ale również światłach drogowych, bojach sygnalizacyjnych czy oświetleniu znaków drogowych.

 

Jak funkcjonuje elektrownia fotowoltaiczna?


Elektrownia fotowoltaiczna generuje energię pod wpływem promieniowania słonecznego. Za zasilanie urządzeń domowych jest odpowiedzialny falownik. To on przekształca prąd stały, który powstaje w ogniwach w prąd zmienny o takich parametrach jak w domowych gniazdkach. Powstały prąd zasila sprzęty domowe, a jego nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. Z kolei w sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje mniejszą ilość energii w stosunku do zapotrzebowania domostwa, wówczas różnicę uzupełnia się energią z sieci. Takie rozwiązanie nie jest jedynym i niektórzy decydują się na korzystanie z systemu off-grid. Co to takiego? Jest to podłączenie instalacji fotowoltaicznej do akumulatora, który odpowiada za magazynowanie nadwyżki energetycznej. Dzięki temu użytkownik jest w pełni uniezależniony od sieci dystrybucyjnej i ma możliwość skorzystania z energii wtedy, gdy dostęp do niej jest utrudniony. Należy jednak pamiętać, że ilość wyprodukowanej energii jest uzależniona od tego, w jaki sposób zostaną ułożone panele. Najlepszym miejscem dla paneli będzie południowa część dachu lub budynku. Panele powinny być ponadto pochylone pod kątem 30-35℃ do poziomu. Dzięki temu użytkownik instalacji fotowoltaicznej osiągnie najlepsze efekty.

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wpadka ~wpadka (Gość)05.10.2019 10:55

"pochylone pod kątem 30-35 stopni Celsjusza do poziomu" gratulacje :P

10


gość ~gość (Gość)28.09.2019 15:53

Taka farma powstaje wlasnie pomiedzy cekanowem a janowką

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat