ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Poniedziałek, 25 lutego 2019
Infekcje są zupełnie naturalnym zjawiskiem u dzieci, a nawet w pewnym sensie pożądanym, gdyż dzięki nim młody organizm uczy się, jak ma radzić sobie z patogenami chorobotwórczymi. Infekcjom tym zwykle towarzyszy gorączka, która często postrzegana jest jako bardzo groźne zjawisko. Warto dowiedzieć się, jak z nią walczyć.
Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Stan podgorączkowy nie jest groźny!


Przede wszystkim rodzice powinni uświadomić sobie, że lekka gorączka, czy raczej stan podgorączkowy, wynoszący na przykład 37 stopni, nie jest wcale czymś, co musi bardzo niepokoić i od razu skłaniać do sięgnięcia po lekarstwa. Więcej nawet: taka gorączka jest pożądana w infekcji. Organizm celowo zwiększa temperaturę ciała, by wirusy, które go zaatakowały, nie mogły się mnożyć. W ciepłym środowisku również łatwiej jest mu je unicestwiać, a więc podwyższenie temperatury oznacza, że organizm podjął walkę z chorobą. Gdy pozwoli mu się działać, infekcja szybciej minie i będzie miała lżejszy przebieg. W przypadku niskiej gorączki nie trzeba więc nic robić. Można jedynie postarać się poprawić samopoczucie dziecka, podając mu na przykład herbatę z malinami czy napar z lipy z miodem. Pożądany jest też czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem.

 

Co w przypadku wyższej gorączki?


Kiedy temperatura zaczyna wzrastać, można zastosować domowe metody na gorączkę, takie jak chłodne kompresy na czoło, kark i pachwiny. Dobrze działają też chłodne kąpiele, chłodniejsze o kilka stopni niż temperatura ciała. Zwolennicy bardziej radykalnych metod mogą sięgnąć po leki, które są dobrym wyborem także, gdy gorączka sięga niebezpiecznego poziomu. Obniży ją ibuprofen lub paracetamol, przy czym dla dzieci poleca się zwłaszcza ten drugi lek. Obecnie w aptekach można znaleźć leki przeciwgorączkowe dla maluchów w bardzo dogodnej formie. Są to na przykład silnie skoncentrowane płyny, które podaje się w bardzo małej ilości, syropy oraz czopki. Przy silnej gorączce warto sięgnąć zwłaszcza po ten ostatni wariant, gdyż czopki gwarantują bardzo szybkie działanie. Zawarte w nich substancje błyskawicznie wchłaniają się z jelita grubego, przy czym takie leki pozwalają ominąć układ pokarmowy, a więc dla maluchów są bezpieczniejsze. Nie wolno za to podawać dzieciom kwasu acetylosalicylowego, czyli na przykład popularnej aspiryny.

 

Uwaga na odwodnienie


Podczas gorączki i jej zbijania organizm pozbywa się nadmiaru ciepła, zwiększając wydzielanie potu i moczu. Może to prowadzić do odwodnienia jeśli nie zadba się o podawanie dziecku dużej ilości płynów. Trzeba zwrócić na to uwagę zwłaszcza u małych dzieci, gdyż niemowlę nie powie, że chce mu się pić.

 

Więcej dowiesz się tutaj: http://sanostol.pl/porady/zdrowie-dziecka/jak-sobie-radzic-z-goraczka-u-dziecka

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat