Co po węglu w Bełchatowie? Posłowie powołali specjalny zespół

ePiotrkowBełchatów Wtorek, 18 lutego 202036 15496
Co stanie się z Bełchatowem i okolicami po tym jak skończą się złoża węgla? Tą sprawą zajęli się niedawno członkowie parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego.
PGE

Według aktualnych prognoz złoża węgla skończą się w odkrywce Bełchatów za niecałe 20 lat i o ile ewentualne powstanie odkrywki Złoczew przedłuży funkcjonowanie bełchatowskiej elektrowni, to dla miasta i powiatu bełchatowskiego to rozwiązanie nie otwiera żadnych perspektyw, bo podatki wpłyną do budżetu powiatu sieradzkiego – wyjaśnia Grzegorz Lorek, przewodniczący zespołu. Ponadto ekolodzy alarmują, że powstanie nowej odkrywki może doprowadzić do katastrofy ekologicznej przez obniżenie poziomu wód gruntowych na obszarze nawet 800 km kwadratowych, a trzeba pamiętać, że i bez tej inwestycji nasz region jest w fatalnej sytuacji hydrologicznej, a za kilkanaście lat może zamienić się w pustynię.

 
Członkowie Zespołu odbyli pierwsze wyjazdowe posiedzenie 31 stycznia właśnie w Bełchatowie. Zapowiedzieli stworzenie platformy do współpracy dla wszystkich, którym lezy na sercu dobro regionu i przygotowanie całościowej koncepcji jego transformacji. Głównym celem będzie pozyskanie funduszy unijnych, które można będzie wykorzystać na stworzenie nowych miejsc pracy. Oprócz tego chcą również działać na arenie krajowej - tu pierwszym krokiem będzie skierowanie pisma do premiera Mateusza Morawieckiego oraz stworzenie specjalnych regulacji prawnych dotyczących restrukturyzacji kopalni węgla brunatnego, bo aktualnie w polskim prawie istnieją tylko przepisy dla kopalni węgla kamiennego. Posłowie zapowiadają także, że będą starali się o sprowadzenie do Bełchatowa zakładu pracy, który mógłby być „zamiennikiem” dla kopalni – w tym celu chcieliby tematem zainteresować Jarosława Kaczyńskiego.

 
W skład zespołu wchodzi aktualnie sześciu posłów: Grzegorz Lorek, Grzegorz Wojciechowski, Marek Matuszewski, Piotr Polak, Krzysztof Kozik (wszyscy PIS) oraz Anita Sowińska (Lewica), podkreślają jednak że spotkania są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy, kto chce ratować bełchatowską gospodarkę.


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wojciech ~wojciech (Gość)23.02.2020 16:29

może jezioro dla kaczek ?

01


gość ~gość (Gość)22.02.2020 19:55

Najrozsadniej bedzie zrobić składowisko odpad?w.Za niecałe 50 lat zostanie zapełnione.

11


gość ~gość (Gość)21.02.2020 10:12

Szanse swoja belchatow przespal. Zamiast budowac region to wlodarze mysli ze kopalnia bedzie wieczna

30


gość ~gość (Gość)19.02.2020 23:01

Kiedy będzie ta elektrownia atomowa??? Czy Ci panowie wiedzą? Panowie z PiSu chcą środków z unii europejskiej - hipokryci.

13


gość ~gość (Gość)19.02.2020 16:22

Może jaki lumpeks tam otworzyć?Mc donald kfc?Albo jakieś targowisko?

42


gość ~gość (Gość)19.02.2020 16:08

Najlepiej zapytać pięknego Krzysia. Bank, kościół czy biedronkę? I koniecznie strefę płatnego parkowania.

51


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)18.02.2020 17:54

Na powstanie jeziora przewidziano 50 lat, są na to fakty wystarczy pogoglować, nie ma w krótkim czasie tyle wody aby zapełnić zbiornik, sama ta sytuacja spowoduje latami osuszenie terenu i uderzy w chłopków, ale w naszej i pisowskiej rzeczywistości będzie jak z autami elektrycznymi i innymi objecankami, laicy piszą o atomówce tylko nie mają zielonego pojęcia jaka to inwestycja i nikt nie chce mieć pod nosem promieniowania, nie mówiąc o odpadach poatomowych, ale oszołomia w komentarzach hahaha

87


gość ~gość (Gość)19.02.2020 15:16

Zrobić atrakcje turystyczne jak Kanion Kolorado. Tylko bilety po 5 zl

40


gość ~gość (Gość)19.02.2020 14:34

zarząd ale poco skor PGE samo już zrobiło czyżby podatek doszedł komuś bo się nie łapie w widełkach sejmowych

20


gość ~gość (Gość)19.02.2020 12:50

Można by zrobić tam parking

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat