Co nas szpeci, co nam przeszkadza?

ePiotrkow Środa, 26 sierpnia 201517 4110
Tzw. ustawa krajobrazowa zacznie obowiązywać we wrześniu. Ma pomóc w walce z reklamowym chaosem. Widocznym także w Piotrkowie.
fot. Urban Forms

Gmina już niebawem będzie mogła przy pomocy specjalnego zespołu przystąpić do sporządzania kryteriów dla reklam i szyldów przy naszych ulicach i na naszych budynkach. Właściciele będą mieli rok od czasu wejścia w życie stosownej uchwały rady miasta na dostosowanie się do niej, czytaj: usunięcie nieestetycznych banerów.

 

- Będziemy mieli lokalny kodeks reklamowy - potwierdził w radiowym Maglu Stanisław Piotr Gajda, plastyk miasta. - Od 10 lat walczę, próbuję walczyć, z nieestetycznymi, zaborczymi i agresywnymi banerami. Do tej pory ta walka była przegrana już na etapie ekspertyzy prawnej. Teraz może to się zmienić. Nowa ustawa daje narzędzie do usuwania szpecących miasto szyldów.

 

Gajda tłumaczył, że nie ma nic przeciwko reklamom, ale muszą się one wpasowywać w przestrzeń, a nie ją szpecić.

 

Słuchacze Magla zwracali uwagę na konkretne miejsca w Piotrkowie, które wyglądają co najmniej śmiesznie właśnie ze względu na okalające je reklamy. Także te pamiętające czasy słusznie minione. Niektórzy podawali przykład Łodzi, gdzie często stare, nieaktualne od dawna szyldy zamalowuje się, tworząc murale. Może by tak u nas?

 

Na zdjęciu murale w Łodzi


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Al Bundy ~Al Bundy (Gość)26.08.2015 21:17

Czy tylko reklamowe banery mogą być nieestetyczne? A co np. z plakatami i billboardami wyborczymi? Czy zamieszczanie ich będzie już dozwolone? Wszak niektóre gęby są tak paskudne, że mogą wyłącznie szpecić!

pies-vs-kopacz.jpg

20


pan ~pan (Gość)26.08.2015 10:36

Budynek jest mój....prywatny i mogę swoja teściowa tam powiesić a wy że gadajcie

210


Były kursant ~Były kursant (Gość)26.08.2015 11:24

A mnie najbardziej frustruje fakt, że Krzysztof Chojniak zbywa mieszkańców i nie prowadzi z nimi żadnego dialogu. Olewa nas i tyle.

91


P51 ~P51 (Gość)26.08.2015 10:54

Dla mnie najbardziej wkurzające są agresywne reklamy świetlne ; jest taka tablica przy skrzyżowaniu 3 maja/Kopernika. Zwłaszcza po zmroku jest uciążliwa - myślę,że niejeden kierowca odruchowo na nią zerka tracąc na chwilę kontrolę nad jazdą...

60


esteta ~esteta (Gość)26.08.2015 09:39

Estetyka przestrzeni publicznej? Wystarczy popatrzeć na odnowione elewacje bloków - jak w jakimś kraju 3-go świata a "plastykowi miejskiemu" chyba to się podoba.

21


cynik ~cynik (Gość)26.08.2015 08:27

Reklamy ,reklamami. Panie plastyk ja wiem,że to nie w pana gestii ,ale nic bardziej nie szpeci tego "urokliwego" miasta niż rudery z byłą Europą i Metalplastem na czele. Czy miasto coś robi w tym zakesie? Zdjąć szmatę z budynku to nie jest wielka sztuka ale....

60


broda ~broda (Gość)26.08.2015 08:49

Do zadań plastyka w pewnym mieście, należy między innymi:

Cytuję:
kształtowanie świadomości obywatelskiej w zakresie ładu przestrzennego i zasad estetyzacji miasta poprzez inicjowanie działań mających na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej oraz przeciwdziałaniu degradacji, w tym opracowanie i wdrożenie programu propagowania zasad estetyki i jej wpływu na wizerunek Miasta oraz opracowanie zasad komponowania reklam w przestrzeni publicznej;


W innych miastach można bez ustawy? A u nas walczy się 10 lat - przepraszam z czym?

Komentarz był edytowany przez autora: 26.08.2015 08:51

40


gość 21 ~gość 21 (Gość)26.08.2015 07:57

Kolejne durne ustawy z wiejskiej swiadczą tylko o tym jacy mierni ludzie tworza prawo w tym kraju .Juz ustawa smieciowa miała polepszyć czystość atu jest odwrotnie jeszcze więcej smieci po rowach ale za to haracz wysoki musimy płacić i to samo z reklamami bedzie .Odnosze wrazenie ,ze władz w miastach nie ma skoro nie potrafia zapanowac nad tym by jakis porzadek był i po co im kolejna ustawa chyba tylko po to by na jej podstawie karać bo nic wiecej .To lokalne samorzady powinny decydować gdzie postawic reklame by przyzwoicie to wygladało

41


swój chłop ~swój chłop (Gość)26.08.2015 07:49

Czy pan Stanisław Piotr Gajda jest gruby , jego nazwisko w artykule pogrubione, w innych tematach na portalu nazwiska pisane normalnie

50


odpustowy artysta ~odpustowy artysta (Gość)26.08.2015 07:35

Nie będzie reklam, pan artysta i jego /artyści/ będą promować prawdziwą i jedynie słuszną "STUKE"

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat