Co nam wybudują, co się wydarzy? Piotrków w 2019 roku

Tydzień Trybunalski Niedziela, 06 stycznia 201954 9878
Czy Piotrków czeka podwyżka cen prądu? Od czego rozpocznie się zagospodarowanie terenu wokół jeziora Bugaj? Gdzie powstanie ośrodek rekreacyjny dla seniorów, a gdzie wybudowane zostaną nowe ronda? O plany na nowy rok pytamy prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka.
fot.as

O ponad 60% więcej niż obecnie zapłaci w przyszłym roku Piotrków Trybunalski za energię elektryczną. W porównaniu do zeszłorocznej stawki, różnica wyniesie blisko 1,7 mln zł – taką informację podał w połowie grudnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piotrkowie. Po kilkunastu dniach rząd informuje, że podwyżek nie będzie.

Przetarg na dostawę energii elektrycznej został już rozstrzygnięty. Wynika z niego, że płacilibyśmy 68% więcej niż dotychczas. Postępowanie przetargowe przeprowadziliśmy wspólnie ze Starostwem Powiatowym i wszystkimi gminami naszego powiatu właśnie z myślą o tym, by było jak najtaniej. Jak będzie? Do końca nie wiem. Zastrzegam, że opieram się głównie na doniesieniach medialnych, z których wynika, że dostawcy prądu będą wystawiać samorządom faktury ze stawkami z czerwca 2018 roku, a o wyrównanie różnicy ubiegać się będą w specjalnym funduszu, który tworzy rząd. Czas na przeliczenie tej różnicy dostawcy mają od stycznia do bodajże kwietnia. Mam poważne wątpliwości czy takie rozwiązania są zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych. Zdaję sobie jednak sprawę, że ta decyzja idzie z góry, więc jeśli taka zapadła w rządzie czy Sejmie, to przecież odpowiedzialność spoczywa na decydentach.

 

Czy gdyby jednak podwyżki stały się faktem, to brak w budżecie Piotrkowa 1,7 mln zł stanowiłoby problem?

Z myślą o podwyżce, zabezpieczyliśmy takie środki, ale przecież te pieniądze przydałyby się na wiele innych działań. Zawsze możemy zadać sobie pytanie, jakie zadania i inwestycje moglibyśmy za tę sumę zrealizować.

 

Piotrków ma już budżet na kolejny rok. Na inwestycje zaplanowano ponad 67 mln zł. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu wokół jeziora Bugaj. Co konkretnie zostanie zrealizowane w 2019 roku?

Równolegle będziemy realizować dwa elementy. Pierwszy to przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie ul. Wierzejskiej, Miast Partnerskich i kąpieliska Słoneczko. Do tego pierwszy etap związany z budową ścieżki rowerowej po wschodniej stronie miasta – chodzi o część, która zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. To oczywiście pierwszy krok. Później (rok 2020) kontynuować będziemy samą budowę ścieżki rowerowej, jak i samo zagospodarowanie zbiornika. Zamierzamy również oczyścić wodę w jeziorze.

 

Nie tylko dzięki tym planom wschodnia część miasta ma się zmienić. W sąsiedztwie zbiornika ma powstać coś na kształt ośrodka rehabilitacji dla seniorów.

Zgadza się. W ramach Piotrkowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej wydzierżawiliśmy – na bardzo preferencyjnych warunkach – teren, gdzie w 2019 r. powstanie inwestycja prywatnego inwestora. Będzie to kompleks rekreacyjno-rehabilitacyjny z funkcją hotelową. Jestem przekonany, że to nie ostatnie inwestycje w tym miejscu, a teren ten będzie stawał się coraz bardziej atrakcyjny.

 

Czy przy zagospodarowaniu terenu wokół jeziora miasto może liczyć na pieniądze zewnętrzne?

Na pewno będziemy się o nie ubiegać. Niewątpliwie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej takie środki – mniejsze czy większe – będą możliwe do pozyskania. Jeśli chodzi o inne źródła, to będzie uzależnione, od programów, które się pojawią. Obecnie te możliwości są dość ograniczone.

 

Najważniejsze zadania drogowego 2019 roku to…

Inwestycji związanych z infrastrukturą drogową będzie naprawdę dużo. Dwie są szczególnie istotne, ponieważ będą miały duży wpływ na komfort jazdy kierowców. Pierwsze zadanie to przebudowa skrzyżowania i budowa ronda u zbiegu ulic Armii Krajowej, Dmowskiego i Żelaznej. Drugie to przebudowa ulicy Wojska Polskiego na wysokości tzw. ryneczku, czyli od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania ze starą Łódzką. U zbiegu tzw. starej Łódzkiej i Polnej powstanie małe rondo. Zakres inwestycji obejmie jednak nie tylko modernizację jezdni i chodników. Bardzo ważnym elementem prac będzie przebudowa koryta rzeki Strawy. Ta część robót będzie nie tylko bardzo kosztowna, ale także czasochłonna. Roboty mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy i wiązać się będą z zamknięciem drogi. Będziemy się starać tak przygotować tymczasową organizację ruchu, aby poruszanie się po mieście na czas trwającego remontu było dla kierowców jak najbardziej komfortowe.

 

Rozmawiała Aleksandra Stańczyk


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.01.2019 21:57

W gwoli przypomnienia. Tak jak już ktoś wcześniej pisał o budowie sztucznego boiska czekam z niecierpliwieniem.

10


obserwator ~obserwator (Gość)08.01.2019 05:37

A kiedy ulice Zelazna i Rosevelta ?

10


po mądrości ~po mądrości (Gość)06.01.2019 22:05

idźmy wszyscy do "naszej" mediateki. Ja będę korzystał do bólu. Na zimę będzie ciepły przystanek, a i mam nadzieję, że z kibelka skorzystam za darmo.

44


dobry znajomy ~dobry znajomy (Gość)07.01.2019 14:51

Obiecywałeś, mówiłeś, więc czekam na realizacje zbudowania sztucznego boiska na stadionie Concordii. Czekam nie tylko ja, ale cała amatorka. Pozdrawiamy

40


ja ~ja (Gość)07.01.2019 14:04

a jakie inwestycje w powiecie? artykuł by się przydał na ten temat...

20


gość ~gość (Gość)06.01.2019 12:29

A kiedy Roosevelta?

92


gość ~gość (Gość)06.01.2019 21:09

Jedyne miasto w którym paliwo jest drosze o 50gr od reszty polski

161


gość ~gość (Gość)06.01.2019 21:06

Ośrodek rekreacyjny dla seniorów? Wolne żarty. w tym mieście wszystko robione jest pod starych. Panie Prezydencie, pora pomyśleć o ludziach młodych, którzy są i będą siłą tego miasta. Pora wreszcie przejrzeć na oczy...

94


mom ~mom (Gość)07.01.2019 09:58

Szkolne dzieci tupią z zimna na przystankach komunikacji MZK, a czarna "lemuzyna" śmiga po ulicach Miasta .......... pobudka Magistracie ...........
Przy okazji - czy dokończono już modernizację ul. W.P. na odcinku POW - Toruńska. Zaległości to min. przełożenie sieci energetycznej, chodniki, itd. itd.
Mija już 5 lat, jak zakończono, lecz nie dokończono, i wydano środki ............ kiedy zakończenie inwestycji ..........

60


gość ~gość (Gość)07.01.2019 09:11

Ja uważam, że dużo robi się w naszym mieście, ale do wszystkiego potrzebne są pieniądze. Gdyby tak poszukać ich w kieszeniach szalonych kierowców jeżdżących po tym Piotrkowie.

15


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat