ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co musisz wiedzieć o białaczce?

Wtorek, 30 kwietnia 2019 2031
Białaczka to nowotwór krwi, który bywa trudny do zdiagnozowania. Dlaczego? Poznaj objawy białaczki i dowiedz się, czy zawsze leczy się ją za pomocą chemioterapii!

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych związanych z układem krwiotwórczym. Choroba powstaje wskutek niekontrolowanego, niecelowego namnażania się komórek układu białokrwinkowego, czyli komórek szpiku kostnego lub węzłów chłonnych, które mogą przenikać do krwi.

 

Nieprawidłowe komórki mogą też osiadać w narządach organizmu takich jak nerki, wątroba, śledziona i powodować ich powiększanie oraz uszkodzenie. Ponadto, w szpiku kostnym dochodzi do wypierania zdrowych komórek przez chore, a co za tym idzie – deficytu prawidłowych erytrocytów, granulocytów czy płytek krwi.

 

Białaczka objawy

 

Objawy białaczki uzależnione są od jej przebiegu – ostrego lub przewlekłego. Początkowo mogą one wskazywać na przemęczenie bądź przeziębienie co z kolei może przekładać się na opóźnienie w postawieniu diagnozy. Zdarza się też, zwłaszcza w przypadku białaczek o charakterze przewlekłym, że objawy nie występują nawet przez kilka lat.

Pacjent chorujący na białaczkę odczuwa zazwyczaj zmęczenie, ogólne osłabienie, gorączkę oraz bóle gardła i dolegliwości typu anginowego. Wśród objawów białaczki są także bladość skóry i spojówek związana z niedokrwistością, skłonności do tworzenia się wybroczyn śródskórnych, siniaków i samoistnych krwotoków np. z nosa. Chorzy skarżą się także na uczucie ucisku w jamie brzusznej, powiększone węzły chłonne i większą skłonność do zakażeń.

 

Choć objawy te nie charakteryzują wyłącznie białaczek, a ich przyczyny mogą być inne, osoby, które zaobserwują tego typu symptomy powinny zgłosić się do lekarza i przejść badania lekarskie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat białaczki? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.


Leczenie białaczki

 

Leczenie białaczki ma specjalistyczny charakter, a jego celem jest zahamowanie rozrostu niewłaściwych komórek i związanych z tym skutków. W leczeniu białaczki o charakterze przewlekłym stosuje się nowoczesną terapię celowaną tzw. inhibitorami kinazy tyrozynowej. W przypadku białaczek ostrych zastosowanie znajdują leki cytostatyczne, czyli chemioterapia.

 

W przypadku gdy pacjent jest w dobrym stanie ogólnym i dodatkowo istnieje duże ryzyko nawrotu choroby może on zostać zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku kostnego od dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest jednak niezwykle trudne. Z pomocą przychodzą bazy potencjalnych dawców szpiku takie jak największa w Polsce baza stworzona przez fundację DKMS.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat