Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

PAPŚwiat Sobota, 25 stycznia 202013 1779
Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.

W alarmującym raporcie, który ma zwrócić uwagę unijnych instytucji na problem zmian klimatu w tym obszarze, zaapelowano o ustanowienie organizacji krajów śródziemnomorskich pod egidą Unii Europejskiej. Organizacja ta miałaby wydawać dyrektywy prawnie wiążące we wszystkich krajach śródziemnomorskich, nie tylko w Europie. Według autorów przyjętego w Barcelonie dokumentu, obecna ścieżka rozwoju oparta na paliwach kopalnych doprowadzi do katastrofy.


Powołując się na liczne analizy, ARLEM wskazał m.in., że do Morza Śródziemnego co minutę wyrzucanych jest 30 tys. plastikowych butelek, które stanowią zagrożenie dla gatunków morskich, ekosystemów i łańcucha pokarmowego, którego częścią są ludzie. "Oczekuje się, że do 2050 r. będzie więcej plastiku niż ryb w morzu" – czytamy w dokumencie.


Przywołany w raporcie model zmian klimatu Sieci Śródziemnomorskich Ekspertów ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MedECC) pokazuje, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata. W efekcie przy obecnych tendencjach już w ciągu najbliższych 20 lat temperatura w regionie wzrośnie o 2,2 stopnie Celsjusza. "Konflikty spowodowane ograniczonymi zasobami naturalnymi mogą zwiększać na masową skalę migracje ludzi" – ostrzegli autorzy dokumentu.


Organizację ARLEM, która przygotowała raport, powołał do życia Europejski Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów basenu Morza Śródziemnego. Ciało doradcze tworzą przedstawiciele lokalnych władz z państw członkowskich UE, a także ich odpowiednicy w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie.


Zasiadający w ARLEM radny Katanii Vincenzo Bianco, który czuwał nad powstaniem raportu, zwrócił uwagę, że połowa z 20 miast najbardziej dotkniętych wzrostem poziomu mórz do 2050 r. znajduje się w basenie Morza Śródziemnego. Dostępność wody słodkiej - zauważył - ma spaść w tym regionie nawet o 15 proc, co oznacza jeden z największych spadków na świecie. "Basen Morza Śródziemnego jest jednym z obszarów (obok Arktyki - PAP), gdzie zmiany klimatu i środowiska będą najbardziej znaczące" – powiedział.


W raporcie wskazano, że obecna sytuacja jest spowodowana głównie działalnością człowieka. "Kiedy spalamy paliwa kopalne (węgiel, ropę i gaz), produkujemy beton, uprawiamy ziemię, niszczymy lasy, uwalniamy do atmosfery dwutlenek węgla (CO2). Nadmiar tego silnego gazu cieplarnianego ma ogromny wpływ na morza, które regulują globalny klimat: wpływają na temperaturę i na klimat poprzez deszcz, suszę i powodzie" – podkreślono w dokumencie.


Według autorów raportu, wprowadzenie "całkowitej zmiany kursu" wymaga ogromnych inwestycji na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym; nie można jej dokonać wyłącznie za pomocą finansowania prywatnego. Dlatego uwagę unijnych instytucji skierowali w kierunku funduszy z kolejnego budżetu unijnego.


"Musimy (…) ustanowić Zielony Ład dla Morza Śródziemnego: nowy pakt klimatyczny, który integruje niezbędne mechanizmy współpracy i narzędzia finansowe w celu wdrożenia niezbędnych projektów dostosowawczych i łagodzących w regionie" – podkreślił obecny w Barcelonie szef Komitetu Regionów Karl Heinz-Lambertz.


Do wszystkich rodzajów działalności gospodarczej związanej z oceanami, morzami i obszarami przybrzeżnymi odnosi się termin niebieska gospodarka. Obejmuje on sektory takie jak rybołówstwo, przemysł stoczniowy i turystyka przybrzeżna, jak również niebieska biotechnologia i przybrzeżna produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Niebieska gospodarka stanowi 1,3 proc. całkowitego PKB UE.


W skład obradującej do czwartku w Barcelonie organizacji ARLEM wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Egiptu, Turcji i Izraela. Ponadto w charakterze obserwatora uczestniczy w nim Libia. Stanowi on "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a krajami, które sąsiadują z Unią poprzez basen Morza Śródziemnego.


Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pierre D. ~Pierre D. (Gość)25.01.2020 19:06

Dzień bez straszenia dniem straconym. Straszenie jest potrzebne, człowiek przestraszony szybciej z kasy wyskakuje. Zbóje o tym wiedzieli już dawno. Dziś jest dokładnie tak samo, tylko metody zbójectwa wyewoluowały. Pasuje tu jak ulał fragment piosenki Kultu:
"i tylko zbóje dalej
ubrani doskonalej
czyhają na ofiarę
by złupić ją bezczelnie
heja ho!"
Ale, że portal ePiotrkow przyłączy się do tego straszenia, to nie podejrzewałem. Przecież już portale ogólnopolskie (głównie w rękach niemieckich i "eskimoskich") straszą codziennie...
Butelek plastikowych wystarczy nie wyrzucać do rzek i morza, wtedy ich w morzu po prostu nie będzie. Dawniej butelki (z listem w środku!) wyrzucali do morza tylko rozbitkowie, ale butelki były szklane, a rozbitków stosunkowo mało, więc to nie był problem. Teraz pełno jest brudasów, flejtuchów i syfiarzy, więc to już inna bajka.

Cytuję:
Przywołany w raporcie model zmian klimatu Sieci Śródziemnomorskich Ekspertów ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MedECC) pokazuje, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata. W efekcie przy obecnych tendencjach już w ciągu najbliższych 20 lat temperatura w regionie wzrośnie o 2,2 stopnie Celsjusza. "Konflikty spowodowane ograniczonymi zasobami naturalnymi mogą zwiększać na masową skalę migracje ludzi" – ostrzegli autorzy dokumentu.


Migracje na największą skalę do tej pory zwiększył socjalizm "postępowych" krajów eurokołchozu. Jeśli postanowiono przyjezdnym kolorowym (ale nie białym Europejczykom! w grę wchodzą jedynie odcienie czerni, brązu i beżu) rozdawać mieszkania i pieniądze za nicnierobienie, to nie dziwota, że zaczęli do tych krajów pędzić szybciej, niż muchy do świeżego gówna. Dziś próbuje się wmawiać, że to przez zmiany klimatu, a określenie "uchodźcy klimatyczni" pojawia się coraz częściej w lewackiej medialnej propagandzie. Sądząc po ilości ogłupionych, medialne manipulacje odnoszą sukcesy.

Cytuję:
W raporcie wskazano, że obecna sytuacja jest spowodowana głównie działalnością człowieka. "Kiedy spalamy paliwa kopalne (węgiel, ropę i gaz), produkujemy beton, uprawiamy ziemię, niszczymy lasy, uwalniamy do atmosfery dwutlenek węgla (CO2). Nadmiar tego silnego gazu cieplarnianego ma ogromny wpływ na morza, które regulują globalny klimat: wpływają na temperaturę i na klimat poprzez deszcz, suszę i powodzie" – podkreślono w dokumencie.


Zdziwiłbym się, gdyby w raporcie wskazano inną przyczynę, niż wytwarzany przez człowieka dwutlenek węgla. Innej przyczyny nie dałoby się przecież opodatkować. Czekam na raport, gdzie będzie jak byk określone, jaki powinien być OPTYMALNY poziom dwutlenku węgla w powietrzu, i dlaczego akurat taki. Jeśli poziom optymalny nie jest znany, to jak można twierdzić, że zmiana przyniesie katastrofalne skutki? A tu straszy się deszczami, suszami i powodziami. Powinni jeszcze podkreślić, że wszystkie te zjawiska wystąpią JEDNOCZEŚNIE, bo wcale nie będzie tu sprzeczności: nikomu z plebsu nie ujdzie na sucho, a klimatyczni wydrwigrosze będą suszyć zęby i będzie im się coraz lepiej powodzić.

30


gość ~gość (Gość)25.01.2020 15:00

To może trzeba ich tam na południu nauczyć ze się nie wyrzuca butelek plastikowych do morza

30


Pluckyz Pluckyz Pluckyz Pluckyzranga26.01.2020 01:20

Witam serdecznie was

11


gość ~gość (Gość)25.01.2020 20:51

ta jak z emisją CO2 europa obniża co2 o 6% a hiny zwiększyły o 8% bo europa wywala przemysł tam gdzie nie ma kontroli aahahahahhahahaha

11


gość ~gość (Gość)25.01.2020 11:41

CO2 jest złe ale jak zapłacimy Niemcom za emisję to już jest nie szkodliwe.

51


gość ~gość (Gość)25.01.2020 18:28

A do strawy ile butelek co minutę? Może Greta to policzyć?

20


Khfg ~Khfg (Gość)25.01.2020 17:10

Oni wyrzucają do morza, a my zakopujemy w kopalni piasku w Lewkówce pod Piotrkowem. Na jedno wychodzi. Ty myślisz, że jak segregujesz plastik, to on jest przetwarzany. Gdzie? Czy w naszym cudnym mieście jest firma, która coś robi z plastikiem z odpadów? Weź zakład mechaniczny, który wymienia olej - sprawdź kto odbiera ten zużyty i gdzie on trafia. I zonk, okazuje się, że właściciel zakładu płaci ochronie środowiska za papier o utylizacji, a nikt tego nigdy nie odbierał. Widziałeś kiedyś jakąś cysternę z olejem?

20


gość ~gość (Gość)25.01.2020 13:19

Ciekawi mnie skąd wiedzą ile tam trafia plastiku Greta złapała i ważyła

11


gość ~gość (Gość)25.01.2020 11:10

Trzeba ratować cały świat pieniędzmi Polaków!!

41


gość ~gość (Gość)25.01.2020 10:30

A co z pingwinami? Ktoś się zastanowił?

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat