Co dziesiąty wypadek na autostradzie to skutek zmęczenia kierowcy

PAPKraj Poniedziałek, 03 sierpnia 202011 2202
Co dziesiąty wypadek na autostradzie spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy – wynika z policyjnych statystyk. Policjanci i służby autostradowe zachęcają, by nie rezygnować z przerw w podróży i z odpoczynku podczas wakacyjnych wyjazdów.
fot. PAP

Na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40. Eksperci wskazują, że polscy kierowcy muszą nauczyć się odpowiedniego planowania przerw w podróży - najlepiej co 2 godziny lub szybciej, jeśli odczuwamy zmęczenie.

 

"Na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są większe, niezwykle ważne jest, by kierowcy byli w pełni sił i pełnej koncentracji, by bezpiecznie kierować autem. Każdy symptom, każdy objaw zmęczenia powinien sprawić, że natychmiast podejmiemy decyzję by zjechać na najbliższy parking czy stację benzynową i chwilę odpocząć. Tylko tak będziemy mogli bezpiecznie kontynuować podróż" – podkreśla rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

 

Renata Rychlewska, rzeczniczka spółki Autostrada Eksploatacja, zajmującej się bieżącym utrzymaniem płatnej autostrady A2 na odcinku Świecko – Konin przyznała, że choć podróżowanie autostradą lub drogą szybkiego ruchu jest bardzo bezpieczne, prosta, bezkolizyjna i długa jazda, może powodować u kierowców znużenie.

 

"Sama kiedyś jeździłam bez żadnej przerwy - do czasu, aż w piękny słoneczny dzień zdarzyło mi się zasnąć na kilka sekund za kierowcą. Od tego czasu zawsze, nawet jeśli zamierzam pokonać 200-300 kilometrów, planuję przerwę w podróży" - powiedziała Rychlewska.

 

Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, współorganizator akcji Bezpieczna Autostrada wskazał, że częstym błędem popełnianym przez kierowców jest traktowanie czasu na zatankowanie auta jako przerwy w podróży.

 

"Tankując nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę" – powiedział.

 

Służby autostradowe zachęcają do robienia regularnych postojów w miejscach obsługi podróżnych (MOP). Jak podkreśliła rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Anna Ciamciak, w MOP-ach kierowcy mogą się bezpiecznie zatrzymać, napić kawy, odświeżyć i odpocząć przed dalszą jazdą. Wskazała też, że przy części z nich funkcjonują restauracje i place zabaw – szczególnie istotne w przypadku planowania podróży z dziećmi.

 

Ciamciak dodała, że na autostradzie nie warto odkładać przerwy w podróży do ostatniej chwili, bo może okazać się, że właśnie minęliśmy MOP, a kolejny parking, na którym możemy się zatrzymać znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej. (PAP)


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.08.2020 09:26

Policja olewa to , dzwonisz na 112 moze powiadomiona zostanie policja A MA PEWNO NIE ZMECZENIE TYLKO GRZEBANIE W TELEFONIE z duzego wodac lepiej co ludzie robią jak sie zachowują, nie to ze bronie kierowcow z duzych bo sam w takim pracuje, ale ogrom kierowcow specjalistyczne dodatkowe badania powinni przejsc dopiero p.jazdy
Pozdrawiam z duzego i szerokosci

10


hue... ~hue... (Gość)03.08.2020 09:51

Szczególną ostrożność należy zachować, jadąc blisko Passatów TDI, których numery rej. zaczynają się od EPI... ;D

57


EP ~EP (Gość)03.08.2020 21:20

To prawda, czeste wymuszenia (wiazd na lewy pas)
zero koncentracji, bo sobie jadę i jestem gość i potencjalny zabojca
BRAK LOGICZNEGO MYSLENIA,

10


gość ~gość (Gość)03.08.2020 08:16

A ja uważam, że główną przyczyną wszystkich wypadków na drogach jest nie przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym i chamstwo na drogach, z którym policja sobie nie radzi!!!

41


ja ~ja (Gość)03.08.2020 14:37

dobrym patentem na bardzo długą podróż jest zimna woda - warto mieć kilka litrów zimnej wody i przemywać nią twarz na każdym takim postoju - czyli co ok 2 godziny - budzi naprawdę skutecznie. Przydatne są oczywiście hektolitry kawy - co prawda nie pomogą na senność, ale poprawiają koncentrację i pomagają uniknąć głupich błędów wynikających z jej braku. Terapia sprawdzona na 17 godzinnej trasie, przy nie spaniu od ponad 24 godzin... Energy drinków nie używam więc nie wiem czy coś dają...

22


Bezdomny ~Bezdomny (Gość)03.08.2020 09:37

Ja też często zasypiam w czasie podroży. Całe szczęście busiarz nie zasypia!

42


zmęczenie? ~zmęczenie? (Gość)03.08.2020 08:52

a nie współistniejące związki..

41


gość ~gość (Gość)03.08.2020 07:35

Zabronić zmęczenia kierowcy!

33


gość ~gość (Gość)03.08.2020 07:19

Co drugi z niewyjaśnionych przyczyn.

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat