Co dalej z zakazem udziału dzieci w polowaniach?

ePiotrkowKraj Piątek, 24 kwietnia 202069 3774
Myśliwi domagają się nowelizacji Prawa łowieckiego, chcą, by osoby niepełnoletnie mogły brać udział w polowaniach. Projektem tym zajął się kilkanaście dni temu Sejm, a przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje 40 organizacji społecznych.
fot. pixnio.com

Projekt uchwały przedstawiał kilkanaście dni temu w Sejmie przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Rafał Malec, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, który wyjaśniał, że jedyną zmianą, której domagają się myśliwi jest dopuszczenie osób poniżej 18. roku życia do udziału w polowaniach, o ile ich rodzicie lub opiekunowie prawni wyrażą na to zgodę. Ma to pozwolić na „rozwój zainteresowań dzieci, czy spędzanie wspólne czasu, jak również zapewnić rodzicom i opiekunom dzieci realizację władzy rodzicielskiej, przejawiającej się w decydowaniu - zgodnie z własnym światopoglądem i zasadami etycznymi - o zachęcaniu ich do aktywnego spędzania czasu i czerpaniu pozytywnych wzorców wywodzących się z domu rodzinnego".

 

Wiele organizacji społecznych protestuje, uważają pomysł udziału dzieci w zabijaniu zwierząt nie tylko za nieetyczny czy niemoralny, ale po prostu… chory. - To naprawdę dziwne, że właśnie teraz, kiedy cały świat, również Polska, zmaga się z poważnym zagrożeniem – kryzysem zdrowia i kryzysem gospodarczym, my debatujemy o obecności dzieci na polowaniach – mówił w wypowiedzi dla Strefy FM Piotrków Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. - W 2018 roku, czyli dokładnie 2 lata temu, przy okazji nowelizacji Prawa łowieckiego, ujednolicone zostały przepisy ustawy O ochronie zwierząt, w której zapisany jest zakaz zabijania zwierząt kręgowych w obecności nieletnich. Prawo łowieckie zostało do tego dostosowane, więc wprowadzony został zakaz udziału dzieci w polowaniu. Myśliwi nie pogodzili się z tym, bo przecież do 2018 roku – co mamy potwierdzone wieloma dokumentami – dzieci brały udział w polowaniach. Wszystkie liczące się w Polsce organizacje dziecięce apelowały, by wprowadzić taki zakaz. Były przeprowadzane badania opinii publicznej, z których wynika, że 78% respondentów opowiedziało się za zakazem udziału dzieci w polowaniach. Eksperci z dziedziny psychologii i psychiatrii są tutaj zgodni – narażanie najmłodszych na okrucieństwo powoduje traumatyczne przeżycia. Ta trauma wywołana przyglądaniu się cierpieniu zwierząt porównywana jest do udziału w wypadku komunikacyjnym. Mam w pamięci pewne zdarzenie z Hubertusa organizowanego w Spale. Odbył się wtedy pokot, uczestniczyły w tym dzieci, reakcje były dwie – płacz i tulenie się do swoich opiekunów albo… zamarcie, czyli szok. Nie mam żadnego racjonalnego uzasadnienia dla żądań myśliwych. Po prostu przyzwyczaili się do tego, że są tak naprawdę grupą uprzywilejowaną.

 

Sejm w czwartek 16 kwietnia w pierwszym czytaniu skierował projekt nowelizacji Prawa łowieckiego do sejmowej komisji środowiska. Ostateczna decyzja w tej sprawie została więc odroczona.


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Lenny ~Lenny (Gość)29.04.2020 07:06

Pseudo-ekologiczni biznesmeni maja decydowac, jak mamy zyc i wychowywac dzieci.

01


ja ~ja (Gość)25.04.2020 09:26

W Polsce mamy myśliwych? Czy bandytów mordujących dla własnej rozrywki żyjącą wolno zwierzynę ?

222


97-300 97-300ranga27.04.2020 11:11

Babcię też zabierzcie.

20


Bolek ~Bolek (Gość)27.04.2020 08:33

~gość08:23 (Gość) widać ,że stan umysłu polskiego chłopa nie ewoluuje od średniowiecza, dlatego musi jeść rosołek i minsko i kluchy, bo mnie na widok minska pędzonego na odrzywkach i antybiotykach zbiera na torsje, a jakie jest to minsko po jednym dniu w lodówce, śliskie i cuchnące.Swoją drogą się nie dziwię chłop to chłop rozum swój zawsze miał i był odporny na wszystko co nowe z wyjątkiem kasy plus!

22


gość ~gość (Gość)25.04.2020 10:59

A kto ogólnie wymyślił takie coś jak branie dzieci na nagonkę masakra woda z mózgu

122


gość ~gość (Gość)25.04.2020 18:58

Dzieci myśliwych od zawsze jeździły na polowania i przeważnie ich to nie interesowało. Każdy pisze niech zwierzątka żyją ojoj mordercy. Kosmetyki testowane na zwierzętach, leki testowane na zwierzętach. Nie popadajmy w paranoję. Musimy panować nad populacja zwierząt dzikich jaki hodowlanych tak by nie wywarły i nie było zbyt dużego wzrostu. Tylko szkoda że ludzi tak nie można pilnować z rozmnażaniem(chodzi o zawodowych beneficjentów)

24


gość ~gość (Gość)25.04.2020 14:56

Jestem strażakiem i też chce zabierać na akcję swoje dziecko niech się uczy

43


gość ~gość (Gość)25.04.2020 13:07

Uważam, że w szkole dzieci powinny dowiedzieć się jak oprawia się kurczaka, nauczyć się zabicia i wypatroszenia karpia itp. Ta wiedza jest niezbędna do przeżycia. Mam wrażenie, że niektórym zależy aby nasze dzieci myślały, że skrzydełka są z Kfc, szynka z Biedronki a schabowe hoduje się w lodówce.

710


gość ~gość (Gość)27.04.2020 08:23

"Były przeprowadzane badania wśród opinii publicznej..." Typowy Polak, nie wiem, nie znam się, więc się wypowiem :D a co do dzieci i traumy jakiej mogą doznać podczas polowań. Dziecko ze wsi wie, że aby zjeść niedzielny pyszny rosołek to pierw trzeba zabić kurę, w przeciwieństwie do dziecka wychowanego w mieście, gdzie rodzice pokazali, że wszystko podstawione jest pod gębę a mięso to pochodzi z marketu. Takiemu dziecku pokazanie, że do sporządzenia rosołku należy najpierw zabić bezbronną kurkę, przeżyję wielką traumę.

00


gość ~gość (Gość)25.04.2020 13:23

Niedługo to wędkarze też nie będą mogli dzieci zabierać na ryby. Bo jakiś zielony się dopatrzy, że dziecko widzi męczarnie ryby na haczyku .

716


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat