Co dalej z piotrkowską synagogą?

ePiotrkow Wtorek, 13 sierpnia 201935 6306
Od czerwca korzystać możemy z mediateki, która powstała na placu Pofranciszkańskim. A to oznacza, że piotrkowska synagoga przy ul. Jerozolimskiej, gdzie przez lata mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna, opustoszała. Czy, kiedy i w jaki sposób budynek zostanie zagospodarowany?
fot. archiwum TT

Plany na synagogę władze miasta miały już w 2016 roku, kiedy budowa mediateki jeszcze nawet nie ruszyła. Piotrkowska synagoga składa się z dwóch brył. Do jednej z nich miasto planowało wówczas przenieść część swoich jednostek, które dziś zlokalizowane są w budynkach, za które Urząd musi płacić czynsz. - Chodzi również o to, aby mieszkańcy byli zmuszeni częściej bywać w tej części miasta, na Podzamczu – mówił przed 3 laty prezydent Piotrkowa. - Swego czasu podjęliśmy też rozmowy ze środowiskiem artystycznym, aby część pomieszczeń przeznaczyć na pracownie artystyczne.

 

Jeśli natomiast chodzi o małą synagogę (jeszcze niedawno biblioteka dla dzieci), tam miasto chciało utworzyć centrum dialogu dla upamiętnienia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Piotrkowie do 1945 roku. - Znajduje się tam wiele pamiątek jak choćby ściana z dekalogiem i dziurami po kulach. Do takiego miejsca chętnie przybywaliby turyści i z Polski, i z zagranicy – mówił w 2016 r. Krzysztof Chojniak.

 

Czy plany sprzed 3 lat zostaną zrealizowane? Władze Piotrkowa nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie, trwają bowiem dyskusje na ten temat, a – jak poinformował nas Krzysztof Rudzki z piotrkowskiego magistratu – tego, w jaki sposób zagospodarowana zostanie synagoga przy Jerozolimskiej, dowiemy się we wrześniu.


Zainteresował temat?

7

3


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)14.08.2019 18:30

Od dawna wiadomo, że archiwum przenosi się na Batorego, cymbale!

12


???? ~???? (Gość)14.08.2019 22:44

Biedronke

10


gość ~gość (Gość)13.08.2019 20:56

Dyskoteke zrobic

52


w ~w (Gość)14.08.2019 18:16

Od dawna już wiadomo, że przenosi się tam Archiwum Państwowe.

22


:) ~:) (Gość)14.08.2019 18:03

Widzę, że ktoś jest bardzo słabo poinformowany pisząc ten artykuł. Od dawna już wiadomo, że przenosi się tam Archiwum Państwowe.

22


awers ~awers (Gość)13.08.2019 12:39

Może się skończy to głupie gadanie, że Żydom mają oddać ! Ludzie to takie głupoty wymyślają, że aż szkoda gadać.

1010


gość ~gość (Gość)14.08.2019 12:37

Warto by rozważyć pozyskanie środków na odrestaurowanie i uruchomienie muzeum. Getto w Piotrkowie było 1. w Polsce, a społeczność żydowska naprawdę liczna. W innych miastach to się sprawdza, dlaczego nie u nas? Wycieczki i tak regularnie przyjeżdżają

11


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)13.08.2019 13:21

Tak panie prezydencie - turyści będą walić drzwiami i oknami, aby zobaczyć ścianę z miejscami po kulach, tak samo jak walą drzwiami i oknami by oglądać tabliczki jakie filmy kręcono w Piotrkowie. Gdyby w Magistracie była choć jedna urzędnicza głowa wiedząca, co to jest produkt turystyczny, to byście pisali wnioski i zbierali dokumentację, aby odtworzyć wnętrze synagogi. Tak na przykład zrobiono w Zamościu i tam ludzie walą drzwiami i oknami - nie żeby zobaczyć jakąś planszową wystawę, ale piękne malowidła. Druga sprawa, kto byłby odpowiedzialny za to centrum dialogu? Podepnie to pan pod Muzeum, które od wielu lat tkwi w marazmie i nie organizuje własnych autorskich wystaw, tylko wypożycza gotowe wystawy? A może Centrum Badań nad Parlamentaryzmem? Przynajmniej wtedy wiedziałbym, czym to Centrum się zajmuje poza powoływaniem nowych dyrektorów.

166


Ananas ~Ananas (Gość)14.08.2019 06:01

niech wyremntuja sobie cmentarz

30


Krzysztof ~Krzysztof (Gość)13.08.2019 21:13

Obudzili sie.Przeciwrz to powinno byc wiadomo zanim zaczela sie budowa mediateki.Nastepny zabytek ma szanse podzielic los,Europy.przychodni kolejowej,szpitala na wojska polskiego i kilku innych.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat