Co dalej z piotrkowską synagogą?

ePiotrkow Wtorek, 13 sierpnia 201935 6150
Od czerwca korzystać możemy z mediateki, która powstała na placu Pofranciszkańskim. A to oznacza, że piotrkowska synagoga przy ul. Jerozolimskiej, gdzie przez lata mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna, opustoszała. Czy, kiedy i w jaki sposób budynek zostanie zagospodarowany?
fot. archiwum TT

Plany na synagogę władze miasta miały już w 2016 roku, kiedy budowa mediateki jeszcze nawet nie ruszyła. Piotrkowska synagoga składa się z dwóch brył. Do jednej z nich miasto planowało wówczas przenieść część swoich jednostek, które dziś zlokalizowane są w budynkach, za które Urząd musi płacić czynsz. - Chodzi również o to, aby mieszkańcy byli zmuszeni częściej bywać w tej części miasta, na Podzamczu – mówił przed 3 laty prezydent Piotrkowa. - Swego czasu podjęliśmy też rozmowy ze środowiskiem artystycznym, aby część pomieszczeń przeznaczyć na pracownie artystyczne.

 

Jeśli natomiast chodzi o małą synagogę (jeszcze niedawno biblioteka dla dzieci), tam miasto chciało utworzyć centrum dialogu dla upamiętnienia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Piotrkowie do 1945 roku. - Znajduje się tam wiele pamiątek jak choćby ściana z dekalogiem i dziurami po kulach. Do takiego miejsca chętnie przybywaliby turyści i z Polski, i z zagranicy – mówił w 2016 r. Krzysztof Chojniak.

 

Czy plany sprzed 3 lat zostaną zrealizowane? Władze Piotrkowa nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie, trwają bowiem dyskusje na ten temat, a – jak poinformował nas Krzysztof Rudzki z piotrkowskiego magistratu – tego, w jaki sposób zagospodarowana zostanie synagoga przy Jerozolimskiej, dowiemy się we wrześniu.


Zainteresował temat?

7

3


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.08.2019 11:55

"Chodzi również o to, aby mieszkańcy byli zmuszeni częściej bywać w tej części miasta, na Podzamczu ? mówił przed 3 laty prezydent Piotrkowa."
Nie no super propozycja prezydenta, zmuszać ich do tłuczenia się z jednego końca miasta w drugi, by załatwiać sprawy w magistracie. Jeszcze jakby chociaż było gdzie parkować dla tych petentów, którzy tłumami by atakowali magistrat. Parodia..

162


go... ~go... (Gość)13.08.2019 11:41

Panie Prezydencie, gratuluję pomysłu na przeniesienie archiwum w to miejsce. Bardzo dobra lokalizacja.

42


Ryba ~Ryba (Gość)13.08.2019 11:34

Jak to co zrobić, wynająć pod biedronkę lub bank.

84


obs. ~obs. (Gość)13.08.2019 11:40

Krótko mówiąc "kolejne dziecko do wykarmienia" zostaje....A kaska coraz skromniejsza.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat