Co dalej z budową nowego ujęcia wody w gminie Sulejów?

ePiotrkowRegion Piątek, 28 sierpnia 202065 4993
Problem z dostępnością do wody w gminie Sulejów trwa od lat, zwłaszcza w okolicach Uszczyna i Poniatowa. Kiedy się to zmieni? Gdy władze gminy wybudują nowe ujęcie wody w Uszczynie. By jednak to zrobić Sulejów musi dojść do porozumienia z Piotrkowem w sprawie dzierżawy terenu. Bez tego budowa nie ruszy.

Ładuję galerię...

- Budowa nowego ujęcia wody jest największą inwestycją na terenie gminy Sulejów – mówi burmistrz. - Może nie największą finansowo, ale na pewno najważniejszą. Musimy wreszcie rozwiązać ten problem. Projektujemy nowe ujęcie wody. Mamy podpisaną umowę z projektantem na 14 miesięcy, ta umowa powinna zostać zrealizowana do końca czerwca. Naciskaliśmy, projektant jest gotowy oddać nam projekt ujęcia wody we wrześniu. To niesamowite przyspieszenie. Zawsze pojawiają się jakieś problemy, wynikają one z decyzji administracyjnych, z prawa administracyjnego. 1 sierpnia stanęliśmy w miejscu, straciliśmy 3 tygodnie.


Na terenie Uszczyna jest 15 odwiertów, wszystkie są własnością miasta Piotrków. Od maja trwały rozmowy między burmistrzem Sulejowa i wiceprezydentem Piotrkowa Adamem Karzewnikiem o wydzierżawienie jednego ujęcia pod lasem. Dlaczego konieczna jest dzierżawa? - Musimy się o to starać, bo właścicielem studni nr 5 o głębokości 300 m jest miasto Piotrków Trybunalski. Bez umowy dzierżawy nie otrzymamy decyzji wodno-prawnej od pracowników Wód Polskich i nie będziemy mogli starać się o dotację na budowę nowego ujęcia – wyjaśnia burmistrz. - Jeśli w akcie desperacji postanowilibyśmy wywiercić studnię, to i tak nie możemy tego zrobić bez zgody Piotrkowa Trybunalskiego, bo nowa studnia lejem depresyjnym wpływałaby na te już istniejące.


W środę (26.08) Wojciech Ostrowski otrzymał od władz Piotrkowa propozycję umowy, jednak – jak twierdzi – nie mógł podpisać dokumentu bez konsultacji z mieszkańcami, zwłaszcza jeśli chodzi o punkt dotyczący odpłatności – 100 tys. zł rocznie. - Muszę też skonsultować się z radnymi, czy w ogóle mam prawo podpisać taką umowę – dodaje. - Może powinniśmy wynegocjować z Piotrkowem pewne ustępstwa, żeby ta umowa była dla nas bardziej korzystna. Mam nadzieję, że uda się zawrzeć tę umowę w ciągu najbliższych dni.


Dzień później (27.08)  burmistrz spotkał się w tej sprawie z radnymi z tej części gminy i sołtysami poszczególnych miejscowości (Poniatowa, Uszczyna, Kolonii Witów, Witowa, Kolonii Zalesice, Zalesic, Kałku, Podkałku, Kłudzic, Koła, Barkowic i Barkowic Mokrych). - Zaopatrzenie w wodę mieszkańców tej części gminy jest dla mnie priorytetem. W tej umowie jest punkt, zgodnie z którym za dzierżawę studni musielibyśmy płacić ok. 100 tys. zł rocznie – on jest jeszcze do zaakceptowania, ale inne paragrafy wzbudzają nasze wątpliwości i muszą zostać skonsultowane z radnymi i mieszkańcami. Zamierzam negocjować z panem prezydentem w sprawie zmiany tej umowy. Uważam, że mając 15 studni, jedną może nam przekazać bezpłatnie. Tym bardziej, że z tej wody będą korzystać nie tylko mieszkańcy gminy Sulejów, ale i piotrkowianie, ponieważ wielu z nich – ok. 1000 osób - wybudowało domy na terenie naszej gminy, ale są zameldowani w Piotrkowie Trybunalskim. Poza tym planowane ujęcie wody ma posiadać punkty bardzo szybkiego poboru wody dla strażaków, którzy przecież chronią nas wszystkich – mówił podczas czwartkowego spotkania burmistrz Wojciech Ostrowski.


- Mamy XXI wiek i taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca, ponieważ niektóre zapisy w proponowanej umowie są nie do przyjęcia – mówiły Alina Pałac, sołtys Barkowic i Dorota Kępska, sołtys Uszczyna. - Próbuje się wywrzeć na nas presję, stawiając nierealne warunki, pan prezydent może na przykład wypowiedzieć tę umowę, a my nie będziemy mogli domagać się zwrotu poniesionych kosztów, czyli ok. 4 milionów, które zamierzamy wydać na budowę nowego ujęcia, dlatego zdecydowaliśmy, że zbierzemy podpisy pod petycją do pana prezydenta, w której domagamy się przekazania studni nr 5 nam - mieszańcom (gm. Sulejów) w formie darowizny. Mamy nadzieję, że prezydent nas zrozumie i poprze. Woda jest podstawą do życia i nie wyobrażamy sobie innej decyzji, tym bardziej, że z niedoborem wody zmagamy się od kilku lat, a w dobie pandemii koronawirusa jest to szczególnie uciążliwe.


W przyszłym tygodniu burmistrz i sołtysi zamierzają złożyć tę petycję na ręce prezydenta Piotrkowa i przewodniczącego Rady Miasta.


We wrześniu, kiedy gmina otrzyma projekt budowy nowego ujęcia wody, zamierza rozpocząć starania o dofinansowania tego zadania. Budowa nowego ujęcia wody ma kosztować 4 mln zł. - Nie wycofamy się z tej inwestycji, bo ona rozwiąże nasze problemy z wodą na następne 50 lat. Zapewni bezpieczeństwo dla całej zachodniej części gminy – od Luciąży w kierunku Piotrkowa – dodaje W. Ostrowski.


Zainteresował temat?

3

4


Komentarze (65)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mnjuyhgtrfa ~mnjuyhgtrfa (Gość)02.09.2020 20:03

Zaraz będzie w Uszczynie DINO zaraz obok powstanie osiedle między szkoła a tym Dino no to woda jest tam potrzebna, bo kto kupi teren bez wodociągu? Reszta to gra i polityka! A wy się dajecie nabrać na bajki? Ha ha ha ha!!!

30


gość ~gość (Gość)30.08.2020 21:07

Panie Prezydencie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, proszę nie zachowywać się jak "pies ogrodnika". Miasto i tak korzystać z ujęć nie będzie.

42


do strażak ~do strażak (Gość)31.08.2020 16:49

Masz rację jest absurd, ale gminy są zwolnione z podatków od nieruchomości tak jak powiaty i województwa czy skarb państwa. Aby dokonać odwiertów Piotrków musiał załatwić jeszcze w województwie piotrkowskim pozwolenia, musiał zlokalizować i opisać złoże, w tym wypadku źródło na podstawie złożonych dokumentów i badań (z odwiertów). Z otrzymanych pozwoleń zapewne wynika że stał się niejako właścicielem/dysponentem złoża/źródła wody o określonej wydajności i parametrach. Dlatego Piotrków decyduje czy i kto może wydobywać wodę z JEGO studni. Problem polega na tym, że Piotrków nie eksploatuje tych odwiertów, ale niestety jako dysponent w myśl przepisów prawa musi swoją własnością dysponować racjonalnie. Skoro gmina Sulejów płaci za pobór wody z Piotrkowa Trybunalskiego przez łącznik w Zalesicach po to aby dostarczyć wodę do Zalesic, Witowa, Witowa koloni, Poniatowa i Uszczyna może jeszcze dalej. To gdy Piotrków odda studnię w Uszczynie gminie Sulejów to utraci przychody w postaci zapłaty za pobraną wodę i z tego tytułu zysk. Dodatkowo gdy odda za darmo studnie bez wynagrodzenia i zabezpieczeń to znowu będzie działanie na szkodę gminy Piotrków Trybunalski za nieracjonalne gospodarowanie i to władze miasta narażą się na odpowiedzialność karną za niegospodarność, brak sprzedanej wody i oddanie własności za darmo! Prokurator nie będzie miał dużo roboty a sąd szybko rozpatrzy w sumie prostą sprawę. Myślę, że teraz tak mniej więcej wiadomo o co chodzi. Inną kwestią jest polityka lokalna, lokalne animozje czy lubię nie lubię tego czy innego z urzędników lub włodarzy.

71


gość ~gość (Gość)30.08.2020 10:02

A dlaczego Pani Radna Jankowska nie chce pomóc mieszkańcom naszej gminy, pracowała dla Prezydenta Chojniaka, robiła mu kampanie wyborcze to zapewne może włączyć się w rozmowy i pomóc w tak ważnej sprawie???

81


Strażak ~Strażak (Gość)31.08.2020 00:13

Na terenie wsi Uszczyn ( gm.Sulejów ) jest kilka tych odwiertów, czy miasto Piotrków T. płaci Gminie Sulejów z tego tytułu jakieś podatki? Czy to nie jakiś absurd, żeby za wodę ze swojego terenu płacić ościennej gminie?.Ta decyzja powinna zapaść na szczeblu centralnym.

42


ww ~ww (Gość)30.08.2020 23:06

Sprawa braku wody w Uszczynie znana jest Panu Burmistrzowi od początku pierwszej kadencji. I jak do tej pory nic nie zrobił przez tyle lat mimo wielokrotnych rozmów już w poprzedniej kadencji.

61


gość ~gość (Gość)29.08.2020 08:24

To jest z serii buduje dom u somsiada ale nie kupiłem gruątu i tam tak samo jest bo studnie należą do piotrkowa (i są otoczone granicami piotrkowa, wysepki )

70


? ~? (Gość)28.08.2020 12:31

Brawo Prezydent Miasta Piotrkowa! Jest XXI wiek i za wszystko się płaci. Studnie były wiercone z podatków mieszkańców Piotrkowa, a to że niektórzy z Piotrkowa mają domy w gminie Sulejów to nie za darmo płacą za to podatek i to nie mały. W tym kraju za wszystko się płaci. Jak Piotrków korzystał z ościennych gmin to też musiał za to płacić np Grabica. Nie popuszczać.

78


gość ~gość (Gość)30.08.2020 11:39

Jak tylko te Pan dopije kawę i przeczyta do końca, to zaraz wezmą się za budowę.

40


zainteresowana ~zainteresowana (Gość)28.08.2020 11:51

Normalny obywatel, w takiej sytuacji, już by tej studni nie wybudował. Zaczął Pan Budowę bez przygotowania inwestycji - żal mi Pana, Bo to Pana i Pana Urzędników wina, że doszło do takiej sytuacji! Wyszedł elementarny brak wiedzy i totalna ignorancja!!! Wydaje Pan pieniądze publiczne bez tytułu prawnego, pytanko, co na to RIO?

172


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat