Ciężarówki nas rozjeżdżą

Dziennik Łódzki Czwartek, 12 lutego 200918 5515
- Piotrków będzie zaorany! - alarmuje Michał Rżanek, dawny prezydent i były przewodniczący Rady Miasta. To reakcja na widok mapki, jaką do zaopiniowania dostał wczoraj na biurko obecny wiceprezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Radomsko będzie miało obwodnicę, Kamieńsk będzie miał obwodnicę, Rozprza będzie miała obwodnicę i Srock będzie miał obwodnicę. Tylko Piotrków nie! - grzmi Rżanek.

Alarm byłego prezydenta to echo planowanej rozbudowy drogi krajowej nr 91, którą projektować ma firma z Anglii. To bardzo ważna droga, bo będzie jedyną alternatywą dla płatnej autostrady A1, której nowy odcinek ma być gotowy do połowy 2012 roku.

Projekt zakłada, że tzw. starą trasą z Łodzi do Częstochowy (przez Piotrków i Radomsko) pojadą samochody ciężarowe (do 11,5 tony nacisku na oś). Pojawią się także cztery obwodnice: Radomska, Kamieńska, Rozprzy i Srocka. Projekt za 17,7 mln zł ma być gotowy do końca września 2010 roku.

 

Na mapce przebiegu droga 91 biegnie od Głuchowa przez planowaną obwodnicę Srocka, ale nagle urywa się na przedmieściach Piotrkowa, a następnie pojawia ponownie, ale już na południowej granicy miasta przy ul. Moryca. Dlaczego?

- Piotrków ma prawa powiatu grodzkiego i przebieg drogi przez miasto jest już poza naszą jurysdykcją - tłumaczy Maciej Zalewski z łódzkiej GDDKiA.

 

- Cały ruch pójdzie Wolborską, Curie-Skłodowskiej i Śląską do Krakowskiego Przedmieścia - przewiduje Michał Rżanek. - Dawno temu powtarzałem, że miasto musi się skupić na południowej obwodnicy, a nie północnej, ale nie słuchano, sądzono, że mam w tym interes.

Rozprza i Srock (gm. Moszczenica) cieszą się z planowanych obwodnic, ale martwią brakiem koordynacji inwestycji w czasie. Centra gmin mogą się zakorkować już wkrótce, gdy rozpocznie się budowa A1, a projekty obwodnic nie będą jeszcze gotowe. - To może być zabyt późno - martwi się wójt Ryszard Witek.

 

W Radomsku już teraz korki ciągną się kilometrami, wystarczy, że na gierkówce dojdzie do wypadku i ruch kierowany jest przez miasto.

- Wkrótce najlepszym środkiem lokomocji będzie rower - komentuje Krzysztof Błasiak, kierowca z Radomska.

Dlatego w Radomsku wybudowano już część obwodnicy od ul. Brzeźnickiej, w pobliżu planowanego zjazdu z autostrady, do ul. Krasickiego. Są także plany na przedłużenie drogi do ul. Narutowicza.

Plany budowy obwodnicy Kamieńska chwali burmistrz Grzegorz Turlejski. - Bez niej miasto się zakorkuje - przyznaje.


M. Obszarny, J. Drożdż POLSKA Dziennik Łódzki

Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

k ~k (Gość)14.02.2009 08:30

przepraszam chodziło o koleiny :-)).
Pytanie czy nikt z was nie zdaje sobie sprawę że podpisane rozwiązanie jest tragiczne dla dwóch dużych aglomeracji ? Warszawskiej i Śląskiej. Przecież gierkówka szeroka, szybka, darmowa była zawsze ich krwiobiegiem. Dlatego Śląsk rozwijał się tak dobrze miał dobre połączenie z Warszawą itd. Teraz to dobre połączenie zostanie zerwane, bo opłaty plus remont to ciągłe korki wydłużenie przewozu towarów itd.
pozdrawiam

00


k ~k (Gość)13.02.2009 15:13

To jest najważniejsza rzecz dla Piotrkowa teraz. Jeżeli nic nie zrobicie, będziecie cierpieć przez lata, jak ten ruch skierują na miasto.
Jak będziecie działać razem wymusicie obwodnice jak nie to zobaczycie kolejny w centrum miasta :-((.

00


skra ~skra (Gość)13.02.2009 10:14

No cóż, słóżby p. Prezydenta nie mogły zareagować od razu na ten artykół,ponieważ akurat w tym dniu jego świętobliwość przebywał w Dobieszkowie za Łodzią na arcyważnej corocznej naradzie Straży Pożarnej.Pragnę wyjaśnić,że na takie igrzyska włodarze miast nie jeżdzą ,bądz wysyłają swoich przedstawicieli -był tam jednak darmowy obiad co zdecydowało o obecności w\w.

00


maddox ~maddox (Gość)12.02.2009 22:24

"broda" napisał(a):
najważniejsze że mamy najbardziej multimedialnego prezydenta.


Hahaha... multimedialny... a w UM pod jego rządami nie widzą nawet czy mogą udostępnić poddomenę xxx.piotrkow.pl - taki jest multimedialny.

00


broda ~broda (Gość)12.02.2009 18:04

No cóż chyba już my mieszkańcy wiemy że ważniejszy jest murek niż obwodnica. Ale to nie ważne najważniejsze że mamy najbardziej multimedialnego prezydenta. No comment.

00


MANiek ~MANiek (Gość)12.02.2009 16:59

Oczywiście, tak najlepiej, brać kasę i nic nie robić ;/
Najlepiej niech te ciężarówki puszczą przez Starówkę, koło nowego murka, niech zrobią tam przystanek. Normalnie, cyrk na kółkach. Musimy jakoś dotrwać jeszcze te niecałe 2 latka ;)) Ale dziw człowieka bierze, że inne miasta jakoś sobie poradziły z planami i wiedzą na czym stoją, a Piotrków [podobno znaczące tyle miasto] nadal jest w miejscu...

00


Piotrkowianin ~Piotrkowianin (Gość)12.02.2009 16:27

Najlepsze jest na końcu tego artykułu na stronie UM:
"Plany
W latach 2007-2013 planuje się przedłużenie obwodnicy zachodniej od ulicy Dmowskiego do ulicy Roosevelta i dalej do Krakowskiego Przedmieścia co ma spowodować poprawę komunikacji i aktywizację przemysłowej części Piotrkowa."
Mamy już rok 2009 i na budowie obwodnicy nawet szpadla nie wbito i przed końcem kadencji Krzysztofa I Pobożnego się nie wbije.
Jedyna pociecha, to że w 2011 roku spora część tego ruchu pojedzie przed jego domem. :)

00


arragon ~arragon (Gość)12.02.2009 15:21

No proszę co znalazłem na stronie miasta, szczególnie polecam "plany" przygotowane przez Matusewicza.
http://piotrkow.pl/_portal/115702834944f6d9fd92c3f/Obwodnica_drogowa.html

00


lucek ~lucek (Gość)12.02.2009 14:59

Guru co Ty piszesz, to właśnie za Waldka prace nad obwodnicą szły w dobrym kierunku. Wybudowano fragment obwodnicy za unijną kasę, a do dzisiaj stoi tablica na fragmencie obwodnicy przy Dmowskiego, która pokazuje jej planowany przebieg do starej trasy na Radomsko. Waldka zabrakło i wszystko siadło.

00


Aman ~Aman (Gość)12.02.2009 14:49

Madoxx masz rację. Za Waldka był jakiś ruch w interesie. Gość nie siedział tylko na tyłku ale coś robił. Co prawda wcześniejh zrobił co nieco na boku ale pokażcie mi polityka, który tego nie robi. Waldek - wróć.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat