Choberki przypominają tradycje ludowe

ePiotrkow Poniedziałek, 10 kwietnia 20171 4512
Niedziela Palmowa zwana Niedzielą Męki Pańskiej została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce obchodzona jest od czasów średniowiecza. Jest to święto ruchome przypadające na siedem dni przed Wielkanocą, w tym roku to 9 kwietnia. W parafii Krzepczów pod wezwaniem św. Wojciecha po raz pierwszy w obchodach Niedzieli Palmowej uczestniczył dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Choberki.

Dzieci ubrane w ludowe stroje łowickie weszły do kościoła w pochodzie, niosąc barwnie udekorowane palmy. Członkowie zespołu odczytali fragment Ewangelii, odśpiewali psalm i czynnie uczestniczyli w mszy świętej do samego końca. Palmy w większości zostały podarowane proboszczowi i będą stanowiły dekoracje Grobu Pańskiego. Pozostałe zostały przekazane do innych kościołów na terenie gminy Grabica.

 

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień, który dla katolików jest czasem zadumy i rozważań. Najważniejszym rekwizytem tego dnia jest nadal kolorowa palma – symbol liści prawdziwych palm daktylowych i gałązek oliwnych, którymi witano Jezusa przybywającego do Jerozolimy na święto Paschy. Palmom przypisywano magiczną moc. Miały strzec domu od piorunów, pożarów i wszelkiego zła. Po powrocie z kościoła chłostano się nimi dla zdrowia.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MAŃKA ~MAŃKA (Gość)10.04.2017 21:18

Dzieciaczki i palmy prześliczne.

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat