Chlewnia w Barkowicach? Mieszkańcy mówią "nie"

ePiotrkowRegion Piątek, 18 czerwca 202161 11788
Kilka dni temu w miejscowości Barkowice (gm. Sulejów) nad Zalewem Sulejowskim, na jednym z budynków powieszono baner z informacją "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". Wzbudziło to niepokój mieszkańców miejscowości, którzy postanowili działać. W piątek (18 czerwca) zorganizowali spotkanie, podczas którego podpisali petycję, zawierającą sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.

Ładuję galerię...

Mieszkańców do rozmów w temacie ewentualnej budowy chlewni, zaprosiła Alina Błaszkowska-Pałac, sołtys sołectwa Barkowice. - Chcemy poinformować władze, w tym burmistrza Sulejowa, starostę piotrkowskiego i przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, o tym że wyrażamy protest wobec tej inwestycji. Na tę chwilę co prawda żaden wniosek nie został jeszcze złożony, ale wolimy działać zapobiegawczo. Przygotowaliśmy pismo, informujące o naszym sprzeciwie, pod którym podpisało się wielu mieszkańców Barkowic. Wyślemy je do wymienionych wcześniej instytucji - mówi. 

 

Miejscowość zdaniem wielu obecnych na spotkaniu, straciłaby na swojej atrakcyjności, gdyby doszło do budowy chlewni. - Barkowice to coraz prężniej rozwijająca się miejscowość turystyczna. Zalew Sulejowski przyciąga tutaj mnóstwo turystów. Nie widzimy możliwości by wspomniany obiekt mógł tutaj powstać. Poza tym miałaby być zlokalizowana w zbyt niewielkiej odległości od naszych domów- dodaje Alina Błaszkowska-Pałac.

 

Z powyższą opinią zgadzają się mieszkańcy Barkowic, a także osoby regularnie tu wypoczywające. Poniżej możecie zapoznać się z ich argumentami:

 

 

Jeden z przedsiębiorców prowadzących swój biznes w Barkowicach, twierdzi że cała sprawa ma drugie dno. - Ten człowiek, który wywiesił baner, nie rozpoczął jeszcze żadnych procedur, które umożliwiłyby mu stworzenie tutaj takiego miejsca. Chce nas po prostu zastraszyć i zniszczyć wszystko to, co budowaliśmy od tak wielu lat. Ta miejscowość rośnie w siłę, stała się atrakcyjna turystycznie i jest bardzo licznie odwiedzana przez przyjezdnych. Pan Zbigniew chce sprawić, by ludzie nie kupowali tutaj działek. On chce by te działki straciły na wartości, ponieważ jest pilotowany przez osobę z dużymi pieniędzmi. Ta z kolei czeka na to, by kupić grunty po zaniżonej cenie, aby później je z procentem odsprzedać. Ta sytuacja dotyczy nas wszystkich i dlatego musimy powstrzymać to działanie - apeluje Przemysław Nowak.

 

O całej sprawie dowiedział się już burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski, który potwierdza, że w ostatnim czasie nie wydano żadnego pozwolenia na budowę takiego obiektu:

 

(...) nasi urzędnicy w ciągu ostatnich kilku lat nie wydali decyzji o warunkach zabudowy, dotyczącej takiej nieruchomości, co więcej pracownicy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim poinformowali nas, że w ciągu minionych 3 lat nie wydali pozwolenia na budowę takiego obiektu, a takie pozwolenie jest ważne właśnie przez 3 lata. Chciałbym też stanowczo zdementować pogłoski, jakoby wywieszony baner odnosił się do jakiegokolwiek postepowania prowadzonego w Urzędzie Miejskim, nie ma on żadnej mocy w świetle prawa i może jedynie wzbudzać niepokój wśród mieszkańców. Poza tym nawet, gdyby ktoś zgłosił nam zamiar budowy takiej nieruchomości, mielibyśmy obowiązek poinformowania o tym mieszkańców, ponieważ w przypadku inwestycji mogącej potencjalnie wpłynąć na środowisko, mieszkańcy mają prawo się w takiej sprawie wypowiedzieć.

- czytamy w oświadczeniu burmistrza Sulejowa. 

 

 

Udało nam się dotrzeć do osoby, która jest odpowiedzialna za wywieszenie baneru. Próbowaliśmy ustalić, jakie są jej plany, w kwestii budowy, która stała się kością niezgody. Niestety, odmówiła nam komentarza. Zapewniła jedynie, że w swoich działaniach, będzie się wsłuchiwać w głos mieszkańców. Ten zdaje się brzmieć stanowczo i jednogłośnie. Wydaje się więc, że o kompromis, może być w tym przypadku bardzo trudno.


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (61)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga01.07.2021 12:31

Świniom mówimy zdecydowanie NIE !

12


hmmmmm ~hmmmmm (Gość)25.06.2021 22:55

Tak myślę, że jak na wsi chlewni robić nie można, to może w mieście się da?

22


Tewu ~Tewu (Gość)22.06.2021 23:13

Trzy tysiące? Trochę mało. Za dwa lata potrzeba będzie ze trzy razy tyle koryt dla miłościwie nam panującym.

22


wunder dałn ~wunder dałn (Gość)22.06.2021 06:09

Kupić choinki zapachowe rozwiesić w koło hlewni i git.

32


Mieszkaniec gminy S ~Mieszkaniec gminy S (Gość)21.06.2021 23:10

Dajcie się chłopom rozwijać za kilka lat nie będziecie mieli w gminie Sulejów ani wody ani mięsa do jedzenia i grillowania taka jest w was zawisłość że inni mogą a wy tylko wszystko za darmo. Izeby się nie narobić.

33


Keramzyt ~Keramzyt (Gość)21.06.2021 21:13

Idzie ASF

20


asdfg ~asdfg (Gość)21.06.2021 14:33

jestem na tak

41


piotrkowianka z Targ ~piotrkowianka z Targ (Gość)20.06.2021 12:53

Chlewnie im przeszkadzają,Skyvan im przeszkadza,jak sie nie podoba ,to sie zawijać w drugi koniec Polski.

46


Monsignore ~Monsignore (Gość)20.06.2021 13:54

Ha,ha,ha!!! Niezłe jaja z tą chlewnią. Gdyby gość rzeczywiście miał zamiar zbudować ten wspaniały pałac dla świnek, to z pewnością nie ogłaszałby tego wszem i wobec,tylko cichcem starałby się o zezwolenia. Po prostu wpadł na pomysł spowodowania zainteresowania swoją skromną osobą i wzbudzenia przy okazji
niepokoju wśród sąsiadów. Wyobrażam sobie jaką ma z tego powodu uciechę i śmieje się w kułak. Dowcipniś z tego barkowicanina na skalę powiatu,a kto wie, może i całego kraju,jeśli ta wieść dotrze do szerszego spektrum środków masowego przekazu.

41


mnopr ~mnopr (Gość)21.06.2021 07:15

Zakazać budowy fabryk w miastach, bo też smrodzą i zanieczyszczają środowisko, a mieszczuchów tak jak w Kambodży za Pol Pota, albo w Korei za Kim Dzong Una wysłać z motykami do roboty w polu. Będzie czysto, ekologicznie i bez smrodu, a że do tego głodno i chłodno…cóż

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat