Chcą autostrady z Piotrkowa do Częstochowy

ePiotrkow Piątek, 18 kwietnia 201412 8116
Samorządowcy z powiatów piotrkowskiego, radomszczańskiego i częstochowskiego domagają się budowy autostrady lub drogi ekspresowej na odcinku Piotrków Trybunalski – Częstochowa. Kilkunastu starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów ogłosiło w tej sprawie swoje stanowisko, które trafi do rządu.

Wypracowano je podczas spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Radomska Anna Milczanowska, starosta piotrkowski Stanisław Cubała, burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski, wójt gminy Gomunice Jerzy Sewerynek, z-ca wójta gm. Rozprza Artur Cubała, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Piotrkowie Zbigniew Starosta oraz  dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Krzysztof Byczyński.

 

W wypracowanym stanowisku czytamy m.in.: Przebudowa drogi DK-1 jest niezbędna z uwagi na konieczność zapewnienia użytkownik tej drogi bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jednak budowa płatnej autostrady na tym odcinku odizoluje niektóre gminy od ważnego dla rozwoju gospodarczego ciągu komunikacyjnego, co spowoduje degradację gospodarczą terenów przyległych i ubożenie lokalnych społeczności. Tych wszystkim niedogodności nie ma między Piotrkowem Trybunalskim a Warszawą (Mszczonowem), gdzie drogę krajową przebudowano na drogę krajową przebudowano na drogę ekspresową: jedzie się tam płynnie i bezpiecznie. Stoimy na stanowisku, że jeśli wykonano nowy przebieg autostrady A1 na odcinkach granica państwa – Pyrzowice (docelowo Częstochowa) i Piotrków Trybunalski – Gdańsk, powinien powstać także nowy przebieg autostrady A1 na brakującym odcinku, Częstochowa – Piotrków Trybunalski. (… ) W związku z faktem, iż 70 kilometrowy odcinek planowanej autostrady A1 od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego, jako jedyny na całej jej długości, przebiega po istniejącym śladzie DK-1, domagamy się aby w planach inwestycyjnych na najbliższe lata uwzględnić przebudowę tej drogi na drogę ekspresową. Takie rozwiązanie pozwoli również na korzystanie przez mieszkańców gmin, przez które przebiega przedmiotowy odcinek DK-1, z nabytego prawa do bezpłatnego i nieograniczonego dostępu do tej drogi.

 

Zdaniem samorządowców Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 pomija interesy społeczności zamieszkujących tereny przyległe do dotychczasowej drogi DK-1 od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego. Zapowiadają, że będą kontynuować starania o przebudowę tego odcinka. (aw)

 

 


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga18.04.2014 20:55

"Belchatowianin" napisał(a):
miałem na myśli podniesienie jej standardu przez poszerzenie jezdni oraz dobudowanie szerszego asfaltowego pobocza tak aby ewentualne zatrzymanie pojazdu który uległ awarii nie utrudniało ruchu innym pojazdom.

Nie ma takiej opcji. Według GDDKiA takie drogi są bardzo niebezpieczne, bo umożliwiają wyprzedzanie "na trzeciego". Może nie widziałeś, ale jesienią ubiegłego roku na odcinku DK8 między Mzurkami a Dobrzelowem zlikwidowano te pobocza.

11


Bełchatowianin ~Bełchatowianin (Gość)18.04.2014 18:22

"PT" napisał(a):

Nie piszę o podwyższeniu DK 91 do klasy drogi ekspresowej ( zbyt duże przedsięwzięcie, za wąsko , konieczne wysiedlenie ludności, budowa węzłów )miałem na myśli podniesienie jej standardu przez poszerzenie jezdni oraz dobudowanie szerszego asfaltowego pobocza tak aby ewentualne zatrzymanie pojazdu który uległ awarii nie utrudniało ruchu innym pojazdom.

10


pitrek ~pitrek (Gość)18.04.2014 17:56

O co redaktorowi chodzi w tytule artykuły ? " Chcą autostrady z Piotrkowa do Częstochowy : z treści wynika coś zupełnie innego !
Kolejna ciekawostka : " Stoimy na stanowisku, że jeśli wykonano nowy przebieg autostrady A1 na odcinkach granica państwa – Pyrzowice (docelowo Częstochowa) i Piotrków Trybunalski – Gdańsk, powinien powstać także nowy przebieg autostrady A1 na brakującym odcinku, Częstochowa – Piotrków Trybunalski. " ... więc powstanie w najprostszej i najtańszej możliwej wersji - na istniejącej krajówce. Cały artykuł pokręcony jak chińskie literki he he

30


PT ~PT (Gość)18.04.2014 17:38

"Belchatowianin" napisał(a):
Jeżeli już ( ale to raczej niemożliwe ) podwyższyć standard DK 91, która i tak jest alternatywą dla obecnej DK1 i mającej powstać autostrady A1


DK91 od Piotrkowa (na południe) przebiega przez kilka miejscowości: Longinówka, Janówka, Ignaców, Rozprza, Niechcice... w obecnym śladzie podwyższenie jej do standardów drogi ekspresowej byłoby bez sensu. Wyjściem byłoby albo wytyczenie nowego przebiegu A1 albo DK91...

10


DROGOWIEC ~DROGOWIEC (Gość)18.04.2014 16:41

A-1 powinna być wykonana już wiele lat temu. Ta droga to ogromna szansa gospodarcza dla polskich portów przeładunkowych i turystki zarówno morskiej jak i górskiej.Za to co się dzieje z tą budową powinno już siedzieć wielu złodziei.
Jedyna szansa dla Polski to Nowa Prawica JKM.

50


Bełchatowianin ~Bełchatowianin (Gość)18.04.2014 16:37

Artykuł napisany zupełnie nielogicznie. W chwili obecnej mamy drogę krajową numer 1 (DK1) i zgodnie z planami GDKiA chcąc - nie chcąc stanie się ona autostradą płatną !!!( docelowo na całym odcinku Pyrzowice - Gdańsk A1 ). Prawdopodobnie na odcinku Częstochowa - Łódź będzie tylko kilka węzłów które skomunikują największe miejscowości czyli np. Węzeł Łódź Południe - m.Rzgów, Węzeł Bełchatów " W.Piotrków Zachód " -m. Piotrków Tryb, Węzeł Kamieńsk - m.Kamieńsk i dalej Węzeł Radomsko Płd i Płn i w końcu Częstochowa i jeżeli ucierpią to najmniejsze miejscowości typu Wola Krzysztoporska ew. Rozprza. Bezsensowne byłoby gdyby autostrady przechodziła w drogę ekspresową i dalej znów w autostradę tylko dla jakiegoś widzimisia gmin. Jeżeli już ( ale to raczej niemożliwe ) podwyższyć standard DK 91, która i tak jest alternatywą dla obecnej DK1 i mającej powstać autostrady A1

30


Lika ~Lika (Gość)18.04.2014 14:02

Tylko ekspresówka a nie AUTOSTRADA bo sie bedzie placic ok 16 zł do Czestochowy

30


czytać ze zrozumieniem ~czytać ze zrozumieniem (Gość)18.04.2014 11:22

[cytat] domagamy się aby w planach inwestycyjnych na najbliższe lata uwzględnić przebudowę tej drogi na drogę ekspresową. Takie rozwiązanie pozwoli również na korzystanie przez mieszkańców gmin, przez które przebiega przedmiotowy odcinek DK-1, z nabytego prawa do bezpłatnego i nieograniczonego dostępu do tej drogi.
[/cytat]
czytajcie ze zrozumieniem

51


piotrkowianin70 piotrkowianin70ranga18.04.2014 10:02

Ludzie czytajcie uważnie. W stanowisku jest: toimy na stanowisku, że jeśli wykonano nowy przebieg autostrady A1 na odcinkach granica państwa – Pyrzowice (docelowo Częstochowa) i Piotrków Trybunalski – Gdańsk, powinien powstać także nowy przebieg autostrady A1 na brakującym odcinku, Częstochowa – Piotrków Trybunalski.

60


obi ~obi (Gość)18.04.2014 08:57

A gdzie wójt z rozprzy ,musial wyslac z-ce czyżby kampania ????,

34


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat