Chaszcze na prywatnych posesjach. ZDiUM i Straż Miejska bezradne

ePiotrkow Środa, 19 lipca 201751 12628
Czytelnik naszego portalu, pan Marek, zwrócił uwagę na chwasty i zarośla znajdujące się na terenie prywatnych posesji. - Takie coś szpeci miasto. Niech ktoś coś z tym zrobi - napisał do nas.

Ładuję galerię...

Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Z pytaniami, czy w jakiś sposób można wyegzekwować od właścicieli obowiązek dbania o posesję i wykaszania zarośli, zwróciliśmy się zarówno do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, jak i Straży Miejskiej w Piotrkowie.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie nie posiada stosownych instrumentów prawnych, aby egzekwować od właścicieli prywatnych posesji konieczności utrzymania czystości i porządku, w tym wykaszania traw i chwastów. W tej kwestii możliwość działania ma np. Straż Miejska.

Jak się jednak okazuje, nie do końca. Oto odpowiedź Straży Miejskiej:

 

Nie ma takiego sposobu. Obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku w sposób szczegółowy określają przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz podjętej na jej podstawie uchwały Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Piotrków Trybunalski. Przepisy te ani żadne inne nie nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązku koszenia trawy, chwastów lub dokonywania czynności w zakresie pielęgnacji zieleni. Dlatego też brak jest podstaw prawnych do podejmowania w tym zakresie działań przez służby miejskie. Natomiast w sprawie wykaszania pasów dróg publicznych mieszkańcy mogą zwrócić się z wnioskiem do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

 

Straż Miejska może natomiast interweniować w przypadku, gdy chwasty, znajdujące się na terenie prywatnej posesji, utrudniają widoczność kierującym i tym samym stwarzają niebezpieczeństwo (taką interwencję podjęto np. na zbiegu ulic Parafialnej i Sosnowej).


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkiwianin ~Piotrkiwianin (Gość)25.07.2017 16:16

Zobaczcie chaszcze na miejskich posesjach. Chodnik przy ulicy 18 stycznia. Chodnik przy ul. Trzcińskiej. Dosłownie żenada. Nie da się przejść.

20


edek3b ~edek3b (Gość)20.07.2017 13:11

Załóżcie stowarzyszenie donosicieli to będziecie mieli zajęcie nieroby darmozjady.3

66


Echo tamtych lat ~Echo tamtych lat (Gość)19.07.2017 20:23

Jakieś 30 lat temu na wiosnę i latem po wsiach chodzili strażacy z Ochotniczej Straży i sprawdzali nie tylko sprzęt gaśniczy typu bosaki i tp. w zagrodach, ale również porządek na podwórkach, jak mieli zastrzeżenia za tydzień przychodzili ponownie sprawdzić i jeżeli nie było uporządkowane gospodarz miał wezwanie na kolegium. Zapewniam, że skutkowało, a i wioski były wysprzątane.

64


spizgany ziomek ~spizgany ziomek (Gość)23.07.2017 15:28

Jaki gospodarz takie miasto. HA HA HA

20


okok ~okok (Gość)21.07.2017 09:09

...wolno mnie. moja działka i moje chwasty.
i wyjaśniam, nie chwasty, tylko zioła.

34


yato ~yato (Gość)19.07.2017 11:48

A ciekawe kiedy KTOŚ zajmie się zachwaszczoną posesją na ulicy PRZEDBORSKIEJ????? Tam to już od dawna nikt nie zagląda, tyko pijący mocne trunki i psy wałęsające się bez właścicieli. PTB2017 i GOŚĆ, ciekawe czy chcielibyście mieć takie "coś" obok siebie. Suche trawy grożą pożarem, a Straż Miejska tego nie widzi.

51


Władyś ~Władyś (Gość)20.07.2017 19:48

Ta ulic jest mi bliska, fakt chaszcze szpecą ale więcej denerwuje fakt, że mieszkający w pobliżu wybrali tę ulicę na spacernik dla piesków które regularnie załatwiają swoje potrzeby.

20


D&D ~D&D (Gość)20.07.2017 19:35

Niech Pan Marek się kopnie i niech skosi chwasty

02


Lubię korki bo można poczytać książki ~Lubię korki bo można poczytać książki (Gość)20.07.2017 08:12

Dla mnie to jest chore. Jakim prawem ktoś może wejść na moją posesję i mówić mi co mam robić. Tak jak to odśnieżanie chodników. Przecież ten chodnik nie jest mój. A jeśli mam go odśnieżać to zaraz miasto mnie może zmusi żebym na własną rękę krawężniki wymieniał. Brak słów.

74


ares1 ~ares1 (Gość)19.07.2017 17:40

A co jak ZDIUM odpisał pismo że nie posiada środków na koszenie ani pielęgnacje krzewów i drzew???

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat