Ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć

PAPKraj Poniedziałek, 18 listopada 201918 2661
W najbliższych dniach możemy zobaczyć wzrost cen na stacjach - wskazują analitycy e-petrol. BM Reflex podaje, że w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem średnich cen oleju i gazu na stacjach do 5 groszy na litrze.

Jak wskazał e-petrol, od miesiąca średnie ogólnopolskie ceny paliw stoją w miejscu jak zaczarowane. "Stabilizacji na krajowym rynku paliw sprzyja ograniczona zmienność na światowych giełdach naftowych, ale w najbliższych dniach możemy w końcu zobaczyć zmianę na pylonach stacji - niestety będzie to prawdopodobnie ruch w górę" - podali.

 

W detalicznej części rynku paliw najbliższe dni powinny przynieść wzrost kosztów tankowania oleju napędowego i autogazu. "Diesel drożeje w rafineriach i przy bardzo niskim poziomie marż detalistów ze sprzedaży tego paliwa spodziewamy się wzrostu cen oleju napędowego na stacjach, ale jego średnia cena utrzyma się poniżej poziomu 5 zł za litr. W przypadku autogazu kierowcy powinni znowu zacząć przyzwyczajać się do cen powyżej 2 zł za litr" - czytamy w komentarzu e-petrol.

BM Reflex wskazał, że po ubiegłotygodniowych podwyżkach cen benzyn na rynku hurtowym, w tym tygodniu notowaliśmy obniżki. Z kolei w przypadku diesla podwyżki, chociaż niewielkie, były kontynuowane. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem średnich cen oleju i gazu na stacjach do 5 groszy na litrze.

 

Prognoza analityków e-petrol na nadchodzący tydzień zakłada, że benzyna 95-oktanowa będzie kosztować miedzy 4,90-5,01 zł za litr, diesel 4,93-5,02 zł/l natomiast autogaz od 1,99 do 2,05 zł za litr.

 

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że ceny ropy naftowej Brent drugi tydzień z rzędu kończą poniżej 63 dol za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztowała 62,5 dolara. Wskazali, że czwartkowe dane Departamentu Energii USA na temat wzrostu zapasów ropy naftowej i kolejnego rekordu wydobycia ropa naftowej wyraźnie ograniczyły potencjał do dalszego wzrostu cen.

 

"W odróżnieniu od danych API, Departament Energii USA poinformował o wzroście amerykańskich zapasów ropy naftowej o 2,2 mln baryłek do 449 mln baryłek. Produkcja ropy naftowej natomiast osiągnęła poziom 12,8 mln baryłek dziennie. Roczna skala wzrostu sięga obecnie 1 mln baryłek dziennie. Zgodnie z prognozami EIA w przyszłym roku tempo wzrostu produkcji spadnie do 0,4 mln baryłek dziennie" - podali.

 

BM Reflex wskazał ponadto, że sekretarz generalny OPEC w kuluarach konferencji APIPEC w Abu Zabi stwierdził, że rynek zbyt optymistycznie ocenia perspektywy wzrostu produkcji ropy z łupków, a zbyt pesymistycznie podchodzi do kwestii napięć handlowych na linii USA-Chiny. Dlatego też przełom w relacjach USA-Chiny może spowodować nieproporcjonalną reakcję wzrostową ze strony cen ropy naftowej. "Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół o 0,1 mln baryłek dziennie do 1,2 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w przyszłym roku" - czytamy w komunikacie biura.

 

Według e-patrol, brak wyraźnych zmian – tak najkrócej można podsumować aktualną sytuację na rynku międzynarodowym. "Wprawdzie dzieje się wiele, jednak cały czas wpływ rozmaitych czynników politycznych i plotek rynkowych na ceny ropy jest niewielki. Nadal w centrum uwagi pozostają toczące się między Chinami i USA negocjacje odnośnie konfliktu celnego i jakkolwiek nawet prezydent Trump zapewnia o swojej satysfakcji z postępów prac, to jednak konkluzji tego procesu nie widać i rynek chyba jest już tym stanem +nieco zmęczony+" - czytamy w komentarzu. (PAP)


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)19.11.2019 12:28

Nie stać, nie jeździć i nie marudzić

11


Kasa ~Kasa (Gość)19.11.2019 08:49

Potrzebna kasa na podwyżki dla nauczycieli i lekarzy.

30


gość ~gość (Gość)19.11.2019 06:00

Ciekaw jestem gdyby nie było tego 500+ na co byście zżucili zło całego świata?

32


gość ~gość (Gość)18.11.2019 15:35

Szkoda ze Orlen sztucznie zaniża cenę na Łódzkiej. Hurtownikom sprzedają drożej niż u siebie na stacji. Uokik działaj!!

50


gość ~gość (Gość)19.11.2019 07:54

2.07... zdecydowanie za mało :)))

10


gość ~gość (Gość)18.11.2019 22:30

Paliwo dla bogaczy

30


gość ~gość (Gość)18.11.2019 21:44

Patrząc jakie jeżdżą drogie auta po drogach to myślę że paliwo jest za grosze

21


Bolek ~Bolek (Gość)18.11.2019 19:59

~gość (Gość) - Typowy wyborca pisu nie wie skąd dostaje pieniądze na 500+, podpowiem, twój" krzewiciel religii smoleńskiej drukuje w piwnicy po nocach"? Łun woli, a jego wola świntoś! To nie jest żadna tajemnica chemtrails działa haha?

42


gość ~gość (Gość)18.11.2019 19:34

Zawsze można MZK jeździć

21


gość ~gość (Gość)18.11.2019 18:57

Chemtralis robi swoje.

33


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat