ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Cashback - co to jest i dlaczego warto się nim zainteresować?

Poniedziałek, 02 listopada 2020 1360
Skłonienie klienta do zrobienia zakupów w konkretnym miejscu, a także skorzystania przy tym z konkretnej karty, jest naprawdę trudnym zadaniem. Oczywiście powszechnie podejmuje się próby poprzez obniżanie cen, czy też dodawanie do zakupów określonego rodzaju gratisów, a nawet budowanie systemu lojalnościowego polegającego na zbieraniu punktów. A przecież najskuteczniejszym sposobem jest w tym wypadku danie klientowi po prostu pieniędzy. Tym właśnie jest de facto cashback. Na czym to polega i jakie płyną z takiego działania korzyści dla konsumentów oraz rzecz jasna przedsiębiorców?

 

Czym jest cachback?

 

Cashback to swego rodzaju program lojalnościowy, który ma skłonić klienta do skorzystania z danej metody płatności, a także zrobieniu zakupów w określonych sklepach. W jaki sposób jest to osiągane? Bardzo prosto, ponieważ zamiast zbierania punktów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego programu lojalnościowego, operator karty zwraca część środków, którymi zapłacono za zakupy w sklepach internetowych. Jak to konkretnie działa?

W zasadzie mamy 2 możliwości, aby odzyskać część pieniędzy wydanych na zakupy. Są to specjalne serwisy oferujące cashback lub karta płatnicza oferującą taką funkcję. W przypadku tej drugiej opcji, operator karty płatniczej, czyli bank, nawiązuje współprace z przedsiębiorcami, u których płacący daną kartą klient otrzyma od operatora zwrot pewnej wysokości poniesionych za zakupy kosztów. O jakich kwotach mowa? W zależności od konkretnego banku, kwoty te wahać się mogą od 0,5 do nawet 5% sumy zakupów, przy czym istnieje zawsze maksymalna suma zwrotu. Z reguły mowa jest o zwrocie maksymalnie do 50 złotych za transakcje. Najczęściej wysokość wypłaty, czyli określony procent, wynika z tego, w jakim sklepie zostały wykonane zakupy. Mniejszy zwrot będzie w sklepach spożywczych, a większy w tych oferujących elektronikę. Często podział dokonywany jest także na tym polu, jakie się konkretnie kupiło produkty. Cashback może być mniejszy, kupując komputer, a większy, gdy kupi się aparat fotograficzny.

Korzyści dla konsumentów?

Jakie płyną dla konsumentów korzyści z korzystania z takiego programu? Przede wszystkim jest to sposób na realne odzyskanie części wydanej na zakupy kwoty. Oczywiście nie jest tu mowa o 20 czy też 40% obniżkach cen podczas kupowania np. elektroniki, lecz nawet tak małe kwoty zebrane łącznie, potrafią w skali roku dać wynik kilkuset złotych. Za zakupy, które przecież, tak czy inaczej, by się wykonało. Korzystanie z takiego programu jest wręcz bardzo realnym sposobem na zarobienie dość sporych pieniędzy, po prostu na zwrocie części kwoty wydanej na zakupy w sklepach internetowych.
Po drugie jednak cashback to także świetny sposób na znalezienie ciekawych i mniej rozreklamowanych sklepów. Przeglądając współpracujące z bankiem firmy, można często znaleźć naprawdę niezwykłe miejsca, o których długo nie miałoby się pojęcia, że istnieją. Dzięki temu nie tylko otrzyma się zwrot części wydanej kwoty, lecz również znajdzie się ciekawe miejsce na realizowanie zakupów.

Korzyści dla przedsiębiorców?

Jakie jednak płyną korzyści z takiego programu dla przedsiębiorców i firm chcących w nim uczestniczyć? Jak łatwo się domyślić, chodzi oczywiście o zwiększenie ilości klientów, a tym samym o poprawienie miesięcznego przychodu, a co najważniejsze zbudowanie sobie stałej bazy klientów. Klient, który korzysta aktywnie z cashbacku i ma świadomość, że wykonując zakupy w naszym sklepie, otrzyma częściowy zwrot wydanej kwoty, wróci do nas przy okazji realizacji kolejnych zakupów. Nie pójdzie do konkurencji, ponieważ w miejscu objętym cashbackiem, będzie mógł realnie zaoszczędzić. Dzięki temu budowana jest bardzo silna więź pomiędzy stronami, która jest znacznie większa i silniejsza, niż przy nawet najlepszej tradycyjnej promocji.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat