Było, ale nie minęło… czyli TPS zdobywa Włochy

Poniedziałek, 10 czerwca 20192 4302
Grupa 29 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim przebywała w lutym tego roku w Bolonii. Cele włoskiej przygody były różnorodne. Przede wszystkim, zgodnie z założeniami programu, były to praktyki zawodowe w ramach projektu PO WER „Praktyka zagraniczna kluczem do sukcesu" realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Innym celem była konieczność poradzenia sobie w obcym miejscu, co motywowało do komunikowania się w językach angielskim i włoskim. Cennym doświadczeniem było poznanie kultury, obyczajów Włochów, ich podejścia do życia, serdeczności i otwartości.

Ładuję galerię...

Uczestnicy projektu pracowali zgodnie ze swymi kwalifikacjami. Elektronicy w zakładach: Lampo di Genio, VideoSound&C.R.L, Elettro Clinica sas, Radio Sata Service, Studio SoundLab oraz Riparo Express zajmowali się serwisem urządzeń elektronicznych, montażem instalacji audio i wideo, obsługą sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia na różnego typu imprezach, a także nagrywaniem i wydawaniem płyt muzycznych. Informatycy w firmach: ol3solution s.r.l, Finsoft, Commoedia,YouNet oraz M@rcoMirri. Serwisowali komputery, tworzyli witryny i strony internetowe, a także bazy danych. Mechatronicy odbywali praktyki w następujących firmach: Rettifica Due GI,Officina Meccanica B.G.M,Galuppi & Bertuzzi S.R.L, F.P. Meccanica, F.ill. Barone SNC. Podczas praktyk uczniowie zajmowali się wytwarzaniem elementów silników dla dużych koncernów samochodowych (Honda, Cobra i Ferrari) za pomocą tokarek, frezarek i maszyn CNC.

 

Pobyt we Włoszech to także poznawanie nowej kultury. W pierwszą sobotę zwiedziliśmy krainę masek, słodkości, barwnego szkła z Murano, wąskich uliczek, kanałów, mostów i gondoli, czyli Wenecję.  Historie, tajemnice i zwyczaje Florencji odkrywali w kolejny weekend. Byli oczarowani urodą zdobionych wielobarwnymi marmurami zabytków: katedry Santa Maria del Fiore i baptysterium San Giovanni, kościoła Santa Maria Novella, dzwonnicy Giotta di Bondone. Następna sobota to wyprawa do Modeny - miasta łączącego w sobie wiek X z XXI, spokój życia z prędkością najszybszych samochodów wyścigowych oraz średniowieczne polichromie z błyszczącym lakierem karoserii ferrari. Systematycznie poznawali Bolonię, odkrywali jej tajemnice, podziwiali zabytki i obserwowali teraźniejszość: ślady street artu, wystawy, koncerty.  Poznali nowe potrawy i zaskakujące dodatki do pizzy (np. grillowane ziemniaki lub frytki).

 

Dni wypełnione były pracą, rozmowami, spotkaniami, zwiedzaniem i odpoczynkiem. Ale to co minęło, na przekór logice, trwa, żyje w pamięci, a zdobyte umiejętności i wiedza będą wykorzystywane przez w pracy zawodowej.

 

Już w październiku jedzie do Bolonii kolejna grupa uczniów TePeeSu, którzy będą podbijać ten kraj, pokazywać Włochom potencjał młodych ludzi z Polski i zdobywać cenne doświadczenia zawodowe i interkulturowe. Wartość projektu to ponad 150 000 euro, w 100% finansowana ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mejbi ~mejbi (Gość)12.06.2019 07:08

szkoda ze dawniej pani dyrektor ktora byla nic nie robila zeby uczniowie sie rozwijali ...
Dobrze ze aktualny DYREKTOR (moj byly wychowawca rocznik 92) robi cos dla tych dzieci !!! my mielismy CKP ... coś pieknego - mozna bylo sie nauczyc zawodu (sarkazm) o ile byl jakis nauczyciel bo nie zawsze dotarł ...

20


gość ~gość (Gość)10.06.2019 21:13

Dobrze wspominam wyjazd, mili i uprzejmi ludzie a także super warunki pracy czy hotelu. Polecam starać sie o wyjazd!! Naprawdę warto. A co najlepsze za wyjazd nie zapłaciłem nawet grosza a jeszcze przywiozłem ;)

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat