tekst reklamowy

Budowa domu. Ekologia i oszczędności a pompa ciepła

Czwartek, 13 maja 2021 961
Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Nowe lub rozbudowywane budynki (w tym domy) muszą spełniać wyższe normy energooszczędności. Zmiany te są następstwem proekologicznej dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie nowo wybudowane domy, osiągną status zeroenergetycznych.

Jeśli planujesz budowę lub rozbudowę domu dokładnie zapoznaj się z nowymi wymaganiami. Nowe przepisy wymuszają bowiem na inwestorze zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego i nowych rozwiązań izolacji termicznej . Celem wprowadzanych zmian jest m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy ogrzewaniu domu.

 

Boom na rynku pomp ciepła

 

Na rynku polskim mamy prawdziwy boom związany z zakupem pomp ciepła. Jak podaje portal Money.pl z raportu PORT PC – Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła wynika, że od stycznia do czerwca 2020 r. sprzedano w Polsce ponad dwukrotnie więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie w roku poprzednim i to mimo pandemii, która mogła zniechęcać do inwestycji w modernizację systemów grzewczych. Jak przekonają eksperci Na taki wybór Polaków wpływ nie tylko udzielane dotacje, ale i koszt użytkowania takiego systemu grzewczego.

 

Najtańsze źródło ogrzewania?

 

Okazuje się, że wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy może być nowoczesna i wydajna pompa ciepła NIBE. Pompy te gwarantują dostarczanie ciepła nawet przy temperaturze zewnętrznej -25 stopni Celsjusza. Producent zapewnia, że dzięki wysokiej wartości współczynnika SCOP ~ 5 z 1kWh energii elektrycznej uzyskuje się aż 5 kWh ciepła. W połączeniu z fotowoltaiką, urządzenie działa praktycznie bezkosztowo.

 

Praktyczne i ekologiczne

 

Kotłownia kojarzy Ci się z ciągłym sprzątaniem? Dzięki pompie ciepła to miejsce będzie czyste i przyjazne. Zapomnij o rozpalaniu w piecu czy pamiętaniu o dokładaniu opału. Czyszczenie „ślimaka” przejdzie do historii. Użytkowanie pompy to sama przyjemność. Urządzenia są czyste i ciche (ok. 39 dB). Dodatkowo inteligentny system pozwala na zdalne śledzenie i sterowanie systemem centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie tej energii pozwoli znacznie zmniejszyć niską emisję, która jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. Życie w czystym środowisku i oddychanie dobrym powietrzem staje się ważną potrzebą dla wielu z nas.

 

Jaki model pompy wybrać?

 

Przed dokonaniem wyboru, warto zrozumieć, jak działają pompy ciepła. - Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Energia z atmosfery jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorący czynnik transportowany jest przewodem do jednostki wewnętrznej. Tam, w skraplaczu oddaje ciepło, które trafia dalej do domowej instalacji grzewczej – czytamy na stronie jednego z czołowych producentów pomp, firmy Viessmann.

 

Ważne parametry

 

Dobór modelu pompy ciepła powinien odpowiadać sezonowemu zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną z uwzględnieniem powierzchni zabudowy, kształtu obrysu budynku, szczelności, ewentualnej termoizolacji czy podpiwniczenia.

Dlatego przy wyborze konkretnego urządzenia – oprócz ceny, warto pamiętać o dwóch kluczowych parametrach: COP (coefficient of performance) i SCOP (seasonal coefficient of performance).

 

Pierwszy z nich COP to współczynnik wydajności, który podaje stosunek ilości dostarczanego przez pompę ciepła do ilości energii elektrycznej, która została zużyta podczas jej pracy. W przypadku SCOP mowa o stosunku energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w sezonie grzewczym do energii zużytej w tym czasie przez pompę.

 

Jak wybrać instalatora?

 

Przejrzysta umowa buduje zaufanie klientów. Poproś o wysłanie wzoru umowy na maila. Sprawdź ile firma działa na rynku. Czy doradcy są w stanie odpowiedzieć na każde Twoje pytanie? Wczytaj się w warunki gwarancji pompy ciepła. Dużym plusem są również własne ekipy montażowe i magazyny.


Zainteresował temat?

0

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat